خانه های اصفهان، خلق فضای آرام برای یک زندگی بی نظیر!

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ خرداد ۱۳۹۷

تیم تحریریه ihome.ir امروز به سراغ مجتمع مسکونی خواب آرام، برنده ی جایزه ی معمار سال 96، واقع در اصفهان رفته است. پیشنهاد می کنم این پروژه ی بی نظیر را از دست ندهید.

معماری: اصفهان شهری با میراث ارزشمند، امروزه درگیر معماری بی هویت، فاقد کیفیت لازم برای زندگی و به ظاهر لوکس شده است. مجتمع مسکونی خواب آرام با به کارگیری استراتژی متفاوت در طراحی توانسته است به نتیجه ای مطلوب در برابر این چالش بپردازد. این بنا یکی از خانه های مدرن اصفهان است، با خلق محیطی با کیفیت برای زندگی توانسته است جایزه ی معمار سال 96 را از آن خود کند. اگر شما نیز سعی در کنکاش بیش تر در این مجتمع بی نظیر دارید، با دنبال کردن این مطلب از ihome.ir به هدف خود دست یابید. با ما همراه باشید.

خانه های اصفهان

مشخصات کلی مجتمع مسکونی خواب آرام

  • نام پروژه:  مجتمع مسکونی خواب آرام
  • دفتر معماری: گروه طراحی فضا، رویداد، شهر (استودیو یوز)
  • موقعیت: اصفهان، ایران
  • معمار مسئول:  محمد عرب، مینا معین الدینی، الهه حاج دایی
  • تیم طراحی: میلاد علیدوستی، مهلا ابراهیم پور، پریسا گلی
  • مساحت زمین: 380 مترمربع
  • سال ساخت: 2017
  • عکاس : احسان حاجی رسولی ها
  • جوایز: رتبه اول جايزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی آپارتمانی سال 1396

خانه های اصفهان

نیم نگاهی به شهر اصفهان

امروزه اصفهان نیز همانند بسیاری از شهرهای دیگر، از یک طرف به واسطه ی رشد جمعیت و تراکم ساخت و ساز و از طرفی دیگر به دلیل خیابان ها و برنامه ریزی شهری دست خوش تغییر شده است. یکی از این خیابان های جدید خیابان “حمزه” است که از شمال به جنوب، عمود بر محور زاینده رود کشیده شده است. این خیابان بلوک های محله خود را بدون توجه به بستر و پیامد آن، به شکل های هندسی بسیار نامنظمی تقسیم می کند. با گذشت سال ها این هندسه های نامنظم به ساختمان های بلند تبدیل شده و منظره شهر را رقم می زنند. پیرو این موضوع، آنها خاطرات و تصویر دهنی ما از شهر را تشکیل خواهند داد و این چیزی است که باقی می ماند. از این رو تصمیم گیری و برنامه ریزی ما، سرنوشت شهر و این بلوک ها را تحت تاثیر قرارخواهد داد.

خانه های اصفهان

سایت مجتمع مسکونی خواب آرام و چالش ها

سایت این مجتمع مسکونی قطعه زمینی مثلثی شکل به مساحت زمین 380 متر مربع در غرب خیابان حمزه است. چالش هایی که سایت پروژه پیش روی طراحان قرار داده بود بدین صورت بود: از یک طرف قرارگیری مادی نیاصرم در قسمت شمالی این زمین، که محدودیت قوانین شهرداری در خصوص بازشوها را شامل می شد، از طرفی علی رغم فاصله 150 متری زمین تا رودخانه، وجود یک ساختمان 5 طبقه دید و منظر سایت به آن را مسدود کرده بود.

خانه های اصفهان

استراتژی طراحی مجتمع مسکونی خواب آرام

استراتژی طراحی این پروژه بنا بر تشخیص نیازها و خواسته های مشتری و استفاده کننده های فضا شکل گرفت. امروزه، هر چند شهرها در حال رشد هستند، خانه ها کوچکتر گشته و هرچه سبک معماری ما پر زرق برق تر شده، کیفیت کمرنگ تر گشته است. کلمه “لوکس” جایگزین کیفیت از دست رفته خانه های اصفهان شده و هم چنین حیاط خانه ها به تراس ها تقلیل یافته و ارتباط با فضای سبز و آسمان محدود شده است. نکته مورد توجه تیم طراحی چگونگی بهره بری از منظر رودخانه و هدیه دادن کیفیتی ارزشمند تر از واژه ی عامیانه لوکس به ساکنان مجتمع خواب آرام بود.

خانه های اصفهان

امکان گسترش 4متری عرض به سمت شرق برای باز کردن پنجره به جنوب و چرخش 25 درجه از لبه شرقی به سمت جنوب برای به دست آوردن دید و منظر مطلوب، ساختمان را به سمت طراحی فرمی سلولی شکل با پنجره های بزرگ به سمت رودخانه و فضای سبز آن پیش برد.

خانه های اصفهان

برنامه ریزی طرح در پروژه ی خواب آرام

برنامه ریزی تیم طراحی بر مبنای چگونه زندگی کردن ساکنان خانه های اصفهان شکل گرفت. بنابراین رفتار آینده و تعاملات اجتماعی انسان هایی که در این واحدهای مسکونی زندگی می کنند تفکر طراحان پروژه را تشکیل داد. با نگاهی به خانه هایی که از در سال های اخیر ساخته شده است، در می یابیم که آنها فقط واحدهای مسکونی هستند که عنوان داشتن اتاق های بزرگ و حمام های لوکس را یدک می کشند. فضای باز نیز در حداقل اندازه ممکن، بدون هیچ ارتباطی با فضای داخلی طراحی شده اند. بر این اساس، رویکرد تیم طراحی جهت خلق محیطی برای استراحت و زندگی با کیفیت در خانه های اصفهان، به حداکثر رساندن ارتباط بین درون و بیرون با ارائه تراس های مختلف از لحاظ اندازه و خدماتی است که به فضاهای داخلی داده می شود شکل گرفت.

خانه های اصفهان

بنابراین چرخش و بازشوهای بزرگ در سمت جنوب، روی به سوی رودخانه، راه حلی برای تمام چالش های ذکر شده بود. در نتیجه تمام فضاهایی که نیاز به آرامش داشتند، مانند اتاق خواب و اتاق نشیمن خصوصی به سمت شمال زمین هدایت شد و فضاهای عمومی بیشتری مانند آشپزخانه و اتاق ناهار خوری در سمت جنوب واقع شد. لازم به ذکر است که تمامی این فضاها از طریق پنجره های بزرگ و تراس ها نور مطلوبی را به محیط هدیه می دهند.

خانه های اصفهان خانه های اصفهان خانه های اصفهان

بررسی پلان و مقطع پروژه خواب آرام

اگر شما هم از مشاهده ی این خانه بی نظیر در اصفهان لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه ی شیک در بوکان آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه مسکونی خواب آرام

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *