خانه دوبلکس ایرانی، تلفیق سنت و مدرنیته در ویلای امینی ها!

تاریخ بروزرسانی : ۹ خرداد ۱۳۹۷

معماری: پروژه ی خانه ی امینی، به طراحی دفتر معماری کِلوان، پروژه ای است واقع در منطقه ی کردنشین بوکان با مساحت 592 مترمربع. این پروژه با طراحی هوشمندانه اش علی رغم استفاده از تکنولوژی های به روز در آن، به برقراری ارتباطی مثبت با معماری گذشته پرداخته است. اگر به اندازه ی کافی برای آشنایی با این خانه لوکس و بس نظیر وسوسه شده اید، بهتان پیشنهاد می کنم این خانه دوبلکس ایرانی معرفی شده از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه باشید.

خانه دوبلکس ایرانی

مشخصات کلی خانه امینی

  • نام پروژه:  خانه امینی
  • دفتر معماری: دفتر کِلوان
  • موقعیت:  بوکان ، ایران
  • معمار مسئول:  شورش عابد
  • مساحت: 592 مترمربع
  • سال ساخت: 2017
  • عکاس : فرشید نصرآبادی

خانه دوبلکس ایرانی

ایده های طراحی پروژه خانه دوبلکس امینی

هدف اصلی طراحی این خانه دوبلکس ایرانی، ارائه یک الگو برای ساخت و ساز شهری در شهر کم جمعیت کردنشین بوکان است که در یک منطقه کوهستانی با آب و هوای سرد قرار دارد. با وجود متفاوت بودن طراحی این خانه لوکس ، تیم طراحی تمام تلاش خود را در تزریق خصوصیات و ویژگی های بستر پروژه به طرح، انجام داده است. از جمله این اقدامات می توان به کاهش تعداد بازشوها و حداکثر استفاده از متریال سنگ که به رهگذران خاطرات گذشته را یادآور می شود اشاره کرد. علاوه بر این، با توجه به حرفه خارج از کشور کارفرما، جنبه های فرا ملی این پروژه نیز اهمیت یافت.

خانه دوبلکس ایرانی

ترتیب کلاژگونه از حجم های ساده با خطوط مستقیم به عنوان تکه های جورچین شده و هم چنین هم زمانی یادآوری از ویژگی های معماری گذشته منطقه و تکنولوژی امروزه، تیم طراحی را به ایده اصلی برای طراحی این خانه دوبلکس ایرانی نزدیک کرد. نقاشی های پیتر هولی در این خصوص برای معماران پروژه بسیار الهام بخش واقع شد.

خانه دوبلکس ایرانی

متریال مورد استفاده در خانه دوبلکس امینی

بدین جهت برای استفاده قانونی از سنگ های کوهستانی یکی از روستاهای همسایه، به عنوان یک متریال تاریخی غالب منطقه، برای پوشش کل جداره‌ی همکف و حیاط و بخشهایی از طبقه‌ی اول انتخاب شد.

خانه دوبلکس ایرانی

استفاده از قطعات فایبر سمنت در بخش های دیگراین خانه دوبلکس ایرانی که برعکس سنگ یک عنصر کاملاً صنعتی بود ، پس از قطعه‌بندی و شماره‌گذاری دقیق و سایز بندی، توسط کارفرما بلژیک خریداری شد. فایبرسمنت نقطه‌ مقابل سنگ طبیعی بود.اتصال فایبرسمنت ها با پانچ های آلومینیومی در کنار سنگها به القای حس سرد بودن بنا کمک بیشتری کرده است.

خانه دوبلکس ایرانی

چالش های طراحی خانه دوبلکس امینی

برای طراحی یک نمای بیرونی محصور با حداقل تعداد باز شو، به دلیل شیب زیاد معبر شرقی و دید کامل رهگذران به درون بخشهای زیادی از ساختمان، لوورهای چوبی متحرک و ثابت جلوی بازشوهای جداره‌ی اصلی توسط تیم طراحی اجرا شد که کنترل دید و نور را در طول روز برای ساکنین آن ممکن می کرد. همچنین با ادامه ‌ی لوورها به تراز بالاتر و تبدیل آن به جانپناه برای حیاط بام جنوبی ـشرقی، به حفظ حریم افراد کمک شایانی کرد.

خانه دوبلکس ایرانی خانه دوبلکس ایرانی خانه دوبلکس ایرانی خانه دوبلکس ایرانی

بررسی پلان و مقطع پروژه خانه دوبلکس امینی

اگر شما هم از مشاهده ی این خانه دوبلکس ایرانی لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه ی شیک در بوکان آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه خانه دوبلکس امینی

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *