خانه تکانی فوری فوتی، فقط چند روز وقت دارید!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

خانه داری: روزهای زیادی به شروع سال نو نمانده است و همه ما به نوعی در تب و تاب سال جدید و جشن نوروز هستیم. در این میان اما یکی از اصلی ترین مراحلی که باید طی کرد تا با آراستگی و تمیزی به پیشواز سال جدید برویم خانه تکانی است. اگر تا به حال خانه تکانی خانه تان را شروع نکرده اید و نمی دانید که باید از کجا شروع کنید و چگونه ظرف چند روز خانه تان را برق بیندازید در این مطلب از کمپین 30 روزه نوروزی  ihome.irبا ما همراه باشید تا در رابطه با خانه تکانی فوری فوتی بیشتر بگوییم تا بدانید که با انجام برخی از مراحل مهم و کلی چگونه می توان خانه خود را برای شروع سال جدید آماده کرد؟

خانه تکانی فوری فوتی

طبقه بندی وسایل در زمان خانه تکانی

یکی از اصلی ترین بخش های خانه تکانی که معمولا وقت زیادی را اشغال می کند، عدم طبقه بندی وسایلی است که در حین خانه تکانی با آنها رو به رو می شویم. به طور کلی شما می توانید وسایل خود را به چند بخش کلی تقسیم کنید. طبقه اول مخصوص وسایلی است که مطمئن هستید که باید دور انداخته شوند. برای این کار می توانید جعبه ای تهیه کنید و وسایل به درد نخور و دور ریختنی را به آن انتقال دهید. در کنار این وسایل اما شما می توانید جعبه ای را نیز به وسایلی اختصاص دهید که ترجیح می دهید آن را ببخشید. این کار نیز علاوه بر آن که بسیار زیبا و انسان دوستانه است می تواند بخش زیادی از وسایل جاگیر شما را مرتب تر کند.

بیشتر بخوانید: لیست کارهای خانه تکانی‌ ، از کجا باید شروع کنیم؟!

خانه تکانی فوری فوتی

بخش دیگری از وسایل که باید در زمان خانه تکانی فوری فوتی آنها را کنار بگذارید وسایل تعمیراتی است. قطعا در زمان خانه تکانی تان با وسایل و اشیایی رو به رو می شوید که نیاز به تعمیر و رسیدگی دارند. برای همین هم توصیه می کنیم که جعبه ای را به آنها اختصاص داده و وسایل تعمیراتی خود را در جایی مشخص قرار دهید تا سر فرصت به سراغشان بروید و آنها را تعمیر کنید.

یکی دیگر از انواع وسایلی که به نوعی آفت خانه تکانی به حساب می آیند، آنهایی هستند که در زمان خانه تکانی متوجه می شوید که به اشتباه در مکانی دیگر قرار گرفته اند. ما می توانیم این دسته از وسایل را موقتی ها نام ببریم. وسایل موقتی تان را در زمان خانه تکانی جمع آوری کنید و در زمان و فرصت مناسب، آنها را به جای مناسب خود انتقال دهید. این کار به شما کمک می کند که از شلوغی و پریشانی بیش از حد وسایل خود حین خانه تکانی رهایی یابید.

خانه تکانی فوری فوتی

گردگیری خانه برای خانه تکانی فوری فوتی

گردگیری بخش مهمی از خانه تکانی را شامل می شود که با انجام آن به راحتی چند مرحله جلو خواهید افتاد. جارویی بلند بردارید و تارهای عنکبوت گوشه های دیوار را پاک کنید. علاوه بر آن گرد و خاک مناطق مرتفع تری مانند سقف و یا گوشه های گچ بری دیوارها را نیز تمیز کنید.

مرحله بعد گردگیری خانه تمیز کردن پرده های منزل است. به سراغ اتاق خواب، نشیمن و همین طور پذیرایی بروید و پرده های آنها را شست و شو دهید. اگر نمی توانید این کار را در خانه انجام دهید می توانید به دست خشکشویی بسپارید و خیال خود را راحت نمایید. بعد از شستن پرده ها نوبت به گردگیری سایر بخش های خانه می رسد. کتاب های کتابخانه، وسایل تزئینی، کمدها و… را به خوبی گردگیری کنید و آنها را با ظاهری تمیز و برق انداخته به استقبال سال جدید ببرید.

بیشتر بخوانید: خانه تکانی نشیمن، برای نظافت مهم‌ترین بخش خانه آماده‌اید؟

حالا به سراغ دیوارها و پنجره ها بروید و آنها را نیز به خوبی تمیز کرده و برق بیندازید. تمیز بودن پنجره می تواند احساس بی نظیری را در خانه تان ایجاد کند، به علاوه آن که تمیز بودن دیوار نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در مرتب تر بودن خانه تان داشته باشد. شما می توانید برای تمیز کردن پنجره ها از مایع شوینده رقیق شده با آب و همین طور ابرهای پاک کننده استفاده نمایید.

خانه تکانی فوری فوتی

تمیز کردن آشپزخانه

آشپزخانه به عنوان یکی از مهم ترین بخش های خانه در زمان خانه تکانی فوری فوتی معمولا زمان زیادی را اشغال می کند. اما شما می توانید با یک برنامه ریزی مناسب به خوبی از پس این کار نیز برآیید. قبل از هرچیز قابلمه ها، ظروف و… را که مدتی از آنها استفاده نکرده اید را به خوبی بشویید تا دوباره آماده استفاده شوند. به سراغ یخچال بروید و همه طبقه ها و کشوهای آن را خالی کرده و به خوبی تمیز و مرتب کنید. مواد غذایی را که تاریخ مصرف آنها گذشته است را بررسی کنید و در صورت وجود به دور بیندازید. به سراغ کابینت ها بروید و دستی به سر و رویشان کشیده و آنها را مجددا به شکلی تمیز و مرتب سر جای خود چیدمان کنید.

به سراغ اجاق گازتان بروید و آن را به خوبی تمیز کنید. علاوه بر این هود آشپزخانه، مایکروویو و توستر نیز گزینه های دیگری هستند که باید در زمان خانه تکانی خود به آنها توجه نمایید.

بیشتر بخوانید: رازهای خانه تکانی، اول آشپزخانه را بتکانید!

خانه تکانی فوری فوتی

تفکیک وسایل های زمستانه و بهاره

حالا نوبت به مرتب کردن لباس ها می شود. لباس ها و وسایلتان را بر اساس هر فصل جدا کنید و آنها را به شکلی منظم و در بخشی از کمد و کشوهای خود تفکیک نمایید. لباس های زمستانی را جمع و جور کرده و لباس های بهاری تان را جایگزین نمایید. به سراغ زیر تخت و کمدها بروید و دستی به سر و رویشان بکشید. در این میان است که می توانید به جعبه هایی که در ابتدای مطلب به آنها اشاره کردیم نیز توجه کنید. حالا به سراغ کفش هایتان بروید و دستی به سر و رویشان بکشید. چکمه ها و کفش های زمستانه تان را کنار بگذارید و به سراغ کفش های بهاره بروید. اگر نیازی به تعمیرات دارند نیز آنها را به کفاشی ببرید و مجددا استفاده کنید.

در خانه تکانی فوری فوتی علاوه بر لباس های زمستانه و بهاره شما باید سایر وسایل را نیز بر اساس تغییر فصل جا به جا کنید. برای مثال روکش مبلمان، روبالشی ها، پتو و روتختی و… را جمع آوری کرده و مدل های بهاره را جایگزینشان کنید. با این کار آمادگی خود را برای ورود فصل خوش آب و رنگ بهار اعلام خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: خانه تکانی اتاق خواب، چگونه اتاقمان را مرتب کنیم؟!

خانه تکانی فوری فوتی

تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام

در آخرین مرحله از خانه تکانی فوری فوتی می توانید به سراغ سرویس بهداشتی و حمام خود بروید و آن را خوبی برق بیندازید. از دیوارها گرفته تا کف زمین، شیر آب، توالت فرنگی، روشویی و… را به خوبی تمیز کنید. برای این کار می توانید از مواد شوینده مخصوصی که امروزه در بازار موجود هستند بهره بگیرید و سرویس بهداشتی و حمام را به طور کامل برق بیندازید. مطلب خانه تکانی سرویس بهداشتی، خانه خود را برق بندازید! در این زمینه از دست ندهید.

* برای همراهی با کمپین ۳۰ روز تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ عیدانه آی‌هوم منتشر کنید و یا به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome.ir از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *