خانه تکانی اتاق خواب، چگونه اتاقمان را مرتب کنیم؟!

تاریخ بروزرسانی : ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

خانه داری: با نزدیک شدن به عید نوروز، مهم ترین چیزی که به آن فکر و در مورد آن صحبت می شود خانه تکانی است و ممکن است به دغدغه ای برای خانواده ها تبدیل شود. اما با یک برنامه ریزی درست و دقیق شما می توانید به خوبی از عهده انجام تمام جزییات خانه تکانی بر بیایید. پس نگرانی را کنار بگذارید. یکی از مهمترین بخش های خانه برای تمیز کردن، اتاق خواب است. می توان گفت که خانه تکانی اتاق خواب جزییات زیادی دارد که در ادامه آن ها را می بینیم. پس همراه با ihome.ir باشید.

چگونه اتاقمان را مرتب کنیم؟

مرحله اول: شستن پرده ها

در ابتدا پرده های اتاق را با دقت در بیاورید. می توانید آن ها را خودتان به راحتی بشویید. سعی کنید برای پرده های حریر و توری از پودر صابون استفاده کنید. برای دیگر انواع پرده نیز مایع رختشویی و شوینده های ملایم به همراه نرم کننده انتخاب های خوبی هستند. می توانید پرده ها را به خشکشویی محل بدهید، آن ها کارشان را بلدند.همچنین می توانید به مطلب انواع پرده را چگونه تمیز کنیم؟ مراجعه کنید و به سادگی با نحوه ی شست و شوی انواع پرده آشنا شوید.

 تمیز کردن پنجره ها، دیوارها و لوسترها

مرحله دوم: تمیز کردن پنجره ها، دیوارها و لوسترها

پنجره ها را با دقت و حوصله تمیز کنید. می توانید شیشه ها را با شیشه پاک کن و روزنامه یا دستمال های پارچه ای برق بیاندازید. اطراف پنجره ها را نیز با دستمال خیس تمیز کنید.

دیوارها را نیز تمیز کنید. اگر دیوار اتاق کاغذ دیواری قابل شستشو دارد، نوع نازک آن را می توانید با آب گرم و انواع ضخیم تر را با محلول آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. برای تمیز کردن دیوار رنگی شده قابل شستشو نیز  آب گرم و مایع شستشوی ملایم گزینه خوبی است.

بیشتر بخوانید: چگونه اتاقمان را مرتب کنیم ، دیگه به عید چیزی نمونده!

خانه تکانی اتاق خواب

سپس شروع به گردگیری اتاق کنید. روی کمد، دراور، سر تختی، میز توالت، کنار تختی ها، تابلوها و وسایل دیگری که در اتاق است را تمیز و  گردگیری کنید. وسایل آهنی را پارچه خیس و وسایل چوبی را با دستمال نمدار پاک کنید. شیشه ها و آینه ها را نیز با شیشه پاک کن تمیز کرده و برق بیاندازید.

حباب های لوستر و چراغ ها را نیز یادتان نرود. اگر قابلیت جدا شدن دارند می توانید آن ها را در آورده و بشویید.

مطالب زیر به شما در این زمینه بیشتر کمک خواهد کرد.

جارو کردن اتاق خواب

مرحله سوم: جارو کردن اتاق خواب

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب تمام بخش های اتاق را جارو برقی بکشید. فرش ها و تمام گوشه های دیوار را جارو کنید. وسایل بزرگ را جلو بکشید و پشت آن ها را جارو کنید. زیر تخت خواب را نیز جارو کنید. سقف اتاق فراموش نشود! گرد و خاک تمام گوشه های سقف را با جارو تمیز کنید.

شستن پرده ها 

مرحله چهارم: تمیز کردن سرامیک ها

زمین را تی بکشید. تی را تمیز بشورید و ضد عفونی کنید. تمام کف زمین و زیر تخت و اگر امکان داشت پشت و زیر وسایل را تی بکشید و تمیز کنید. برای تمیزی بیشتر می توانید با از بخارشور نیز کمک بگیرید.

چگونه اتاقمان را مرتب کنیم؟

مرحله پنجم: شستن فرش ها

در ابن مرحله از خانه تکانی اتاق خواب ، فرش را با شامپو فرش تمیز کنید و اگر احتیاج به شسته شدن داشت یا خودتان بشویید و یا از شرکت های قالیشویی معتبر برای این کار کمک بخواهید.

مرتب کدرن کمد لباس

مرحله ششم: مرتب کدرن کمد لباس

نوبت مرتب کردن کشوها و کمدهاست. تمام لباس ها را خارج کنید. داخل کمدها و کشوها را با دستمال تمیز کنید و اگر نیاز بود جارو برقی بکشید. لباس های کلفت و زمستانی را جدا و جمع کنید. لباس هایی که قدیمی شده اند و یا دیگر از آن ها استفاده نمی کنید را نیز جدا کنید. لباس های غیر قابل استفاده را دور بیاندازید و یا اگر خواستید به عنوان دستمال استفاده کنید. می توانید لباس هایی که قابل استفاده اند اما شما دیگر از آن ها استفاده نمی کنید را به افراد نیازمند ببخشید.

یکی از ایده های خوبی که می توانید برای چیدن لباس ها به کار ببرید این است که لباس ها را براساس رنگ بندی آن ها در کنار هم آویزان کنید که جذابیت زیادی دارد. حتی برای قرار دادن لباس های داخل کشو هم می توانید این ایده را به مار ببرید.

مرتب کردن کمد رختخواب

اگر فضای کمدها و کشوهای شما کم است از نظم دهنده ها استفاده کنید تا بتوانید وسایل بیشتری را در کمد و کشو جا دهید و همچنین از بی نظمی دوری کنید. استفاده از چوب لباسی های یک شکل هم ایده ایست که در مرتب نشان دادن کمد تاثیر دارد.

کیف هایتان را نیز مرتب کنید و در کمد بچینید و اگر لوازم اضافی در آن ها است دور بیاندازید. کفش هایتان را نیز مرتب کنید و اگر قدیمی هستند آن ها را دور بیاندازید. برای این که عمل را ساده تر انجام دهید کافی است به مطالب زیر رجوع کنید و به سادگی فضای داخلی اتاق تان را برق بیاندازید.

مرتب کردن میز آرایش

مرحله هفتم: مرتب کردن میز آرایش

از مرتب کردن میز توالت غافل نشوید. لوازم آرایشی و بهداشتی که تاریخ شان گذشته را حتما دور بیاندازید. جعبه های خالی عطرها و کرم ها را نیز دور بریزید. برس ها و شانه ها را تمیز کنید و بشورید. کاغذهای باطله و بروشورها را هم در سطل آشغال بیاندازید. سپس با سلیقه خود روی میز توالت را مرتب بچینید.

شستن روتختی و روبالشی

مرحله هشتم: شستن روتختی و روبالشی

روتختی و رو بالشتی ها را در بیاورید و بشویید. اگر رو تشکی تان قابل شستشو است آن را در آورده و بشویید. رو و زیر تشک را تمیز و جارو کنید و آن را برگردانید. سپس از رو تختی و رو بالشتی تمیز استفاده کنید و تخت تان را به زیبایی مرتب کنید. زیر تخت را نیز مرتب و تمیز کنید. مطالب زیر در این رابطه شما را بیشت راهنمایی خواهد کرد.

تزیین کتابخانه منزل

مرحله نهم: تمیز کردن قفسه ها و کتابخانه

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب، اگر در اتاق خواب تان کتابخانه دارید، کتاب ها را تمیز کنید و مرتب و با سلیقه بچینید. وسایل دکوری را نیز تمیز کنید و بچینید. می توانید به تابلوها و وسایل دکوری اتاق تنوع دهید و آن ها را تغییر دهید.

مرتب اسباب بازی ها

مرحله دهم: مرتب اسباب بازی ها

در خانه تکانی اتاق کودک یا نوجوان حتما از خود فرزندتان بخواهید تا به شما کمک کند. اسباب بازی ها و وسایلی که خراب و قدیمی هستند را دور بریزید. می توانید اسباب بازی های ریز و کوچک را در سبدهای بزرگ بریزید تا از شلوغی و درهم بودن جلوگیری شود. دیگر وسایل و اسباب بازی ها را نیز مرتب داخل کمد بچینید.

میز تحریر را نیز مرتب و تمیز کنید. لوازم تحریرها را مرتب کنید و از نظم دهنده ها کمک بگیرید. آن هایی را که خراب و قابل استفاده نیستند دور بریزید.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

مرحله یازدهم: تعمیرات لوازم و وسایل

حالا که خانه تکانی اتاق خواب به پایان رسیده است، وسایلی که نیاز به تعمیر دارند را حتما تعمیر کنید. اگر باطری ساعت تمام شده آن را عوض کنید. اگر پیچ دسته کشو شل شده آن را سفت کنید. اگر لامپ سوخته در اتاق دارید آن را عوض کنید. شمع های نو را جایگزین شمع های قدیمی کنید. تابلوهای کج شده را صاف کنید.

* برای همراهی با کمپین ۳۰ روز تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ عیدانه آی‌هوم منتشر کنید و یا به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome.ir از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ حدیث حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *