قیمت مسکن همچنان کاذب است/ انگیزه ضد تورمی تنها راه حل رونق مسکن!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس اقتصادی گفت: تنها راه رونق بازار مسکن ورود مستقیم دولت و همچنین وزارت راه و شهرسازی به این بازار است تا از قیمت های کاذب مسکن بکاهد و انگیزه ضد تورمی ایجاد کند.

مصاحبه با کارشناس اقتصادی مسکن:حسین وکیلی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir تصریح کرد: در دولت های نهم و دهم مبالغ بسیار سنگینی از جمله پروژه مسکن مهر وارد بازار مسکن شد که ثمره‌اش 1.5 میلیون واحد مسکونی خالی نیمه تمام یا تمام شده است، یا تقاضای مناسبی برای قیمت این خانه ها نیست از طرفی سازندگان دست نگه داشتند تا بازار رونق بگیرد و از آنجایی که بازار استحکام لازم را ندارد عرضه کاهش پیدا می کند بنابراین سرمایه گذار، خریدار و یا حتی پیش خرید کننده انگیزه خود را ازدست داده و بازار با رکود مواجه می شود.

وی افزود: در حال حاضر به وفور ساختمان های تکمیل شده بسیاری وجود دارد اما چون رغبت و متقاضی برای آنها نیست، منهنی های عرضه و تقاضا در بازارمسکن به تهاتر نمی رسند در نتیجه بازار مسکن دچار رکود می شود.

وکیلی در ادامه یادآور شد: تنها راه حل این است؛ دولت و همچنین وزارت راه و شهرسازی در یک اقدام انقلابی وارد این عرصه شده و از قیمت های کاذب مسکن بکاهند زمانی که فرد در جای دور افتاده قصد خرید ملکی را دارد و می بیند فروشنده به طور مثال از متری دو میلیون تومان کمتر نمی آید دراین میان دولت وارد شود و انگیزه ضد تورمی ایجاد کند.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: در حال حاضر توان خرید نیست اگر هم باشد آینده وضعیت اقتصاد کشور در ذهن خریداران وجود ندارد در نتیجه تنها راه به تحرک درآوردن اقتصاد مسکن، کاهش قیمت از طریق اقساط است مهم تر از همه انقش بانک مسکن است، بانک مسکن باید به جای دادن وام های خرد مبالغ را به صورت کلان اما به شرط کاهش قیمت در اختیار انبوه سازان قرار دهد.

وی بیان کرد: در حال حاضر تورم عاملی برای توسعه فعالیت مسکن شده است در واقع اگر تورم در بخش مسکن متوقف و قیمت ها بالا رود بسیاری دست از ساخت و ساز می کشند و انتظار سودهای 40 درصد به بالا را دارند در غیر این صورت رغبتی برای ساخت وساز سودهای معقول 10 یا 20 درصدی هم ندارند امروزه مالکان خانه های ارزان یا گران قیمتی که دست به فروش نمی زنند و منتظر قیمت های متورم هستند دولت باید برای شکستن این سیکل اقدام به سرمایه گذاری در بخش مسکن اجتماعی کند.

وکیلی در آخر یادآور شد: اگر سیاست انقباضی قیمتی یا سیاست ضد تورمی قیمتی اعمال شود وساختمان های نیمه کاره و رها شده به سرانجام برسد به طور قطع مسکن از رکود خارج خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *