تمیز کردن ماشین ظرفشویی ، چند وقت یکبار و چگونه؟!

تاریخ بروزرسانی : ۱۹ مهر ۱۳۹۷

نکات خانه داری:  لوازم برقی آشپرخانه نیاز به مراقبت دارند و نباید زمانی دست به کار شوید که آن وسیله از کار افتاده است. برخی خانم ها هر سه ماه یکبار به تعمیرکار زنگ می زنند تا مشکل ماشین ظرفشویی شان را بر طرف کند. ولی باید قبل از آنکه سر و کارتان به تعمیر کار بخورد اقداماتی مانند تمیز کردن فیلترها و بررسی کردن چرخاننده ها را انجام دهید تا نیازی به تعمیرکار پیدا نکنید. در این مطلب از ihome.ir به شما می گوییم که چگونه ماهی یکبار به تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود به صورت کارآمد بپردازید:

خوشبختانه باید بدانید که به هیچ وسیله یا ماده خاصی نیاز نیست. با استفاده از سرکه، جوش شیرین و البته نیروی دست این تمیزکاری به راحتی انجام می شود. اگر ماهی یکبار این روش را پیش بگیرید دیگر اثری از جرم و کثیفی وجود نخواهد داشت و ماشین ظرفشویی که کاملا تمیز شده، بهتر کار می کند.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مواد و وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

  • مایع ظرفشویی
  • دو پیمانه سرکه سفید
  • یک تا دو پیمانه جوش شیرین
  • کاسه کوچک
  • مسواک یا برس تمیزکننده
  • اسکاچ یا اسفنج
  • پیمانه مخصوص ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله اول: سبد پایینی را تمیز کنید.

اولین قدمی که برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی باید انجام داد این است که سبد پایینی را بیرون بیاورید. آن را با اسفنج یا اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی تمیز کنید، آن را بشویید و صبر کنید تا خشک شود.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله دوم: فیلتر را تمیز کنید.

در مرحله بعدی لازم است فیلتر را از کفه ماشین ظرفشویی خارج کنید. برای این کار باید آن را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و به سمت بیرون بکشید. اگر نیاز است با احتیاط چرخاننده های انتهایی را بردارید. البته قبل از هر اقدامی بهتر است دستورالعمل ماشین ظرفشویی خود را مطالعه کنید، ممکن است اجزای مدل ماشین شما متفاوت باشد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

خرده های باقیمانده غذا که درون فیلتر گیر کرده اند را تمیز کنید. برای 10-15 دقیقه فیلتر را درون آب داغ و مایع ظرفشویی قرار دهید و سپس با استفاده از مسواک یا هر برس دیگری جرم و آشغال های درون فیلتر را پاک کنید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

در این مرحله از تمیز کردن ماشین ظرفشویی ، اگر می توانید صفحه توری انتهای ماشین ظرفشویی را جدا کنید و آن را درون آب و مایع ظرفشویی قرار دهید. اگر این صفحه توری جدا نمی شود، با برس آن را به خوبی تمیز کنید تا هیچ باقی مانده ای از غذاها روی آن نچسبیده باشد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله سوم: تمیز کردن پلاستیک اطراف درب ماشین ظرفشویی

یک کاسه کوچک بردارید و آن را از آب داغ و مایع ظرفشویی پر کنید. سپس برس را درون اب فرو ببرید و لایه پلاستیکی اطراف درب ماشین ظرفشویی را با آن تمیز کنید تا هر کپک یا جرمی از بین برود. درون محفظه ماشین را به خوبی نگاه کنید و اگر نقطه ای دارای کپک است، آن را تمیز کنید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله چهارم: چرخاننده ها را چک کنید.

گرداننده های بالا و پایین ماشین ظرفشویی را چک کنید تا مطمئن شوید به راحتی و آزادانه می چرخند و منافذشان بسته نیست. اگر نیاز است، آنها را تمیز کنید و سپس سبد و فیلتر را سر جای خود قرار دهید.

در ihome.ir بیشتر بخوانید: تمیز کردن ماشین ظرفشویی، تنها با یک فنجان سرکه!

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله پنجم: لکه های باقی مانده آب را با سرکه از بین ببرید.

پیمانه اندازه گیری مخصوص ماشین ظرفشویی را با یک پیمانه سرکه سفید پر کنید و آن را در وسط سبد بالایی قرار دهید، ماشین ظرفشویی باید در این حالت خالی باشد. یک پیمانه دیگر از سرکه را روی صفحه پایینی ماشین ظرفشویی بریزید. سپس درب آن را ببندید و ماشین ظرفشویی را روی حالت شستشوی کوتاه مدت با آب گرم روشن کنید. این کار باعث ضدعفونی شدن محفظه داخلی ماشین می شود و لکه های آب یا هر ماده شوینده که روی دیواره ها باقی مانده باشد را پاک می کند.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله ششم: آن را با جوش شیرین خوش بو کنید.

بعد از تمام شدن دور شستشوی با سرکه، در این مرحله از تمیز کردن ماشین ظرفشویی، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و پیمانه سرکه را خارج کنید. برای اینکه بوی ناخوشایند سرکه را از بین ببرید، یک تا دو پیمانه جوش شیرین را در انتهای ماشین ظرفشویی بپاشید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله هفتم: ماشین ظرفشویی را تمیز کنید.

بعد از آنکه جوش شیرین را درون ماشین پاشیدید، دوباره ماشین ظرفشویی خالی را روی دور تمیز کننده یا داغترین حالت ممکن برای آب، روشن کنید. بعد از تمام شدن شستشو، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و اجازه دهید تا محفظه داخلی با جریان هوا خشک شود.

در مطالب بعدی شما را با نکات بیشتر خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع:‌‌ hunker | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *