تمیز کردن فرش دستبافت ، چگونه فرش های قدیمی را بشوییم؟

تاریخ بروزرسانی : ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

خانه داری: یک فرش قدیمی و وینیتج زیبا در دکوراسیون خانه می تواند به عنصری تبدیل شود که فضا را کامل می کند و باعث اضافه کردن عمق، رنگ و بافت به فضا می شود. همانگونه که فرش وینیج و قدیمی با توجه به قدمت، الگو و نقش های خاص خود یک وسیله خاص و جذاب در فضای خانه است، به دلیل استفاده روزانه می تواند به یک سطح آلوده و پر گرد و غبار نیز تبدیل شود. شما به هیچ وجه مجبور نیستید با کثیف شدن آن کنار بیایید، ihome.ir به شما آموزش می دهد که تا چه اندازه تمیز کردن فرش دستبافت قدیمی ساده است. تنها کافی است به چند باید و نباید توجه کنید.

تمیز کردن فرش دستبافت

باید تاریخچه فرش خود را بشناسید!

به دلیل اینکه بیشتر فرش های وینتیج از پشم ساخته شده اند، باید به صورت دستی و حرفه ای شسته شوند. قبل از خرید فرش، از فروشنده بپرسید آخرین مرتبه ای که فرش مورد نظر تمیز و شسته شده چه زمانی بوده است. در بهترین حالت قبل از خرید شما فرش تمیز و شسته می شود.

نباید سعی کنید فرش کثیف را خودتان تمیز کنید.

شستشوی دستی فرش وینتیج و تمیز کردن فرش دستبافت نیازمند شامپویی است که از نظر اسیدیته و pH متعادل باشد و با کمک برسی که موهای نرمی داشته باشد و توسط دست روی سطح فرش کشیده شود. قبل از آبکشی فرش ابتدا به خوبی آن را به شامپو آغشته کنید و سپس با آب بشویید. شاید مجبور شوید این مرحله را چند بار تکرار کنید. متخصصین فرش پیشنهاد می کنند اگر برای تمیز کردن عمیق فرش خود در مرتبه اول از یک متخصص بخواهید با دست آن را بشوید، بهترین کار را کرده اید. حتی اگر خودتان به خوبی از پس کار بر بیایید، شاید فشار زیاد باعث از بین رفتن تار و پود فرش، کشیدگی بافت و صدمه به فرش شود. برای شستن فرش باید با توجه به متراژ هزینه را پرداخت کنید.

تمیز کردن فرش دستبافت

برای تمیز کردن فرش دستبافت از جاروبرقی استفاده کنید.

برای اینکه در خانه بتوانید تمیزکاری عمقی داشته باشید، یک جاروبرقی مناسب می تواند به یک دوست خوب شما تبدیل شود. جاروکشی فرش را از قسمت بالایی شروع کرده و سپس دسته جارو را روی سطح فرش در همه قسمت ها بکشید و سپس جهت را عوض کنید. با این روش مقدار زیادی گرد و غبار از سطح فرش جمع می شود. حتی اگر این روش را چند بار تکرار کنید، نتیجه بهتری حاصل می شود. حداقل ماهی یک تا دو بار با این روش فرش را عمیقا جارو بکشید. پبشنهاد می شود سالی یکبار فرش خود را بچرخانید تا به صورت یکنواختی پا بخورد.

نباید بگذارید لکه روی فرش باقی بماند!

لانولین، چربی طبیعی که در پشم یافت شده، به صورت طبیعی دافع لکه است. پس این ماده می تواند به عنوان خط حمله اول در مواقع ناخواسته ای مانند مهمانی ها وارد عمل شود. ولی به یاد داشته باشید که باید در اولین فرصت سریعا وارد عمل شوید و لکه را از بین ببرید. اگر لکه غیر روغنی است، حوله کاغذی را روی آن بمالید و کمی به آن آب اضافه کنید تا لکه حالت رقیقتری پیدا کند.

تمیز کردن فرش دستبافت

این مراحل را به اندازه ای تکرار کنید که لکه به طور کامل از بین برود. برای تمیز کردن فرش دستبافت اگر لکه قوی تر و روغنی است، با استفاده از کاغذ خشک کن قوی تا حد ممکن آن را از روی سطح فرش پاک کنید سپس کاغذ را روی لکه بکشید و سپس با آب بشویید. فراموش نکنید که فشار بیشتر برای از بین بردن لکه باعث آسیب دیدن بافت فرش می شود و حتی ممکن است موجب نفوذ لکه در عمق بیشتر گردد.

بیشتر بخوانید: پاک کردن انواع لکه ، از تجربه خانه دار های حرفه ای استفاده کنید!

نباید فرش را با بخار یا حرارت خشک کنید!

در تمیز کردن فرش دستبافت توجه داشته باشید که حرارت دادن برای تمیز کردن فرش به پشم آن آسیب می رساند و انواعی مواد شیمیایی را آزاد می کند که بافت پشم فرش را خراب می کنند.

در مطالب بعدی شما را با روش های بیشتری از تمیز کردن منزل آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: housebeautiful | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

یک دیدگاه در “تمیز کردن فرش دستبافت ، چگونه فرش های قدیمی را بشوییم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *