تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای ،معجزه با پاک کننده های طبیعی!

تاریخ بروزرسانی : ۳ اسفند ۱۳۹۷

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای بعد از هربار استفاده از آن، بسیار خوب است به این دلیل که لکه ها و باقی مانده غذاها تازه هستند و به سادگی تمیز می شوند، ولی اگر این لکه و باقی مانده غداها بماند، سفت شده و از بین بردن آنها به همین سادگی ها انجام نمی شود.

نکات خانه داری: اجاق گازهای شیشه ای ظاهری مدرن و زیبا دارند و می توانند در آشپزخانه های کوچک به عنوان سطح اضافی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این نوع از اجاق گاز که در موردش صحبت می کنیم سرشعله های یک دست با صفحه دارند. زمانی که قصد خرید اجاق گاز رومیزی و شیشه ای را کرده اید، حتما از فروشنده می شنوید که به راحتی تمیز می شوند. ولی باور نکنید! درست است که محلول پاک کننده همه کاره را می توانید روی آن اسپری کنید تا غداهای ریخته شده یا لکه ها را با آن از بین ببرید، ولی اگر مایل باشید از پاک کننده مخصوص سطح گاز استفاده کنید، سریعتر تمیز شده و هر قطره روغن هم به سادگی پاک می شود.

پاك كردن گاز شيشه اي بعد از هر مرتبه ای که از آن استفاده می کنید، بسیار خوب است به این دلیل که لکه ها و باقی مانده غذاها تازه هستند و به سادگی تمیز می شوند، ولی اگر این لکه و باقی مانده غداها بماند، سفت شده و از بین بردن آنها به همین سادگی ها انجام نمی شود. ما در این مطلب از  ihome رازهایی را به شما می گوییم تا با کمک مواد طبیعی بتوانید تميز كردن گاز شيشه اي خود را بر عهده بگیرید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن گاز شیشه ای

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن گاز شیشه ای

  • سرکه سفید
  • جوش شیرین
  • تیغ
  • حوله

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله اول: به سراغ گنجه بروید!

در مرحله اول تميز كردن اجاق گاز شيشه اي به جای اینکه هزینه زیادی را برای خرید وسایل گران قیمت مصرف کنید، با سرکه سفید و جوش شیرین به جنگ لکه ها بروید. با وجود اینکه ترکیب سرکه و جوش شیرین، گاز تولید می کند، ولی موثرترین راه تمیز کردن نخواهد بود. ما از این دو ماده طبیعی به صورت مجزا استفاده می کنیم.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله دوم: با سرکه سطح گاز شیشه ای را تمیز کنید

سطح اجاق گاز شیشه ای خود را با استفاده از سرکه سفید اسپری کرده و با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید تا باقیمانده غذاها حذف شود. در این مرحله هر نوع اسپری پاک کننده سطوح می تواند این کار را انجام دهد، ولی سرکه ارزانتر بوده و همیشه در دسترس است.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله سوم: سطح گاز شیشه ای را با جوش شیرین بپوشانید

در این روش تميز كردن اجاق گاز شيشه اي ، جوش شیرین را روی تمان سطح اجاق گاز بپاشید. جوش شیرین یک تمیزکننده طبیعی بسیار عالی است به دلیل اینکه این ماده قلیایی ملایم جرم و لکه ها را راحت تر می شکند و به دلیل حالت سایندگی خفیف و اسکراب مانند بدون ایتکه سطح اجاق گاز را خط و خش بیاندازد، تاثیز بهتر و بیشتری می گذارد.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله چهارم: حوله را خیس کنید

در این مرحله از تمیز کردن گاز شیشه ای سینک آشپزخانه یا یک سطل را با آب داغ پر کنید و یک حوله قدیمی را درون آن بیاندازید.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله پنجم: حوله را روی سطح گاز شیشه ای پهن کنید

برای تميز كردن گاز روميزي شيشه اي حوله را خوب فشار داده و آن را روی سطح اجاق گاز پهن کنید تا تمام سطح آن را بپوشاند. می توانید از دو حوله کوچک هم استفاده کنید. 15 دقیقه صبر کنید تا خرده غذاهای متراکم شده را خیس کرده و شل تر کند.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله ششم: حوله را روی گاز بمالید

با کمی نیروی حاصل از زور بازو و ساینده ملایم که همان جوش شیرین است، سطح اجاق گاز را تمیز کنید. حوله را شسته و آن را بچلانید و مجدد روی سطح گاز بکشید تا زمانی که جوش شیرینی روی سطح گاز باقی نمانده باشد و کاملا تمیز شده باشد.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله هفتم: باقی مانده مواد غذایی را بتراشید

هر اندازه هم که با دقت باشید، سس، شیره یا مایع مواد غذایی روی سطح گاز می چکد. زمانی که سطح گاز هنوز مرطوب است، با احتیاط بسیار مواد غذایی سفت و سختی که سوخته و روی اجاق گاز چسبیده اند را با یک تیغ ظریف و کوچک بتراشید. بهتر است این کار را با ظرافت بسیار و برای هر لکه به صورت جداگانه انجام دهید تا شیشه دچار خراشیدگی نشود. دسته تیغ در کارکرد و راحتی استفاده از آن تاثیر بسیاری دارد.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله هشتم: اجاق گاز را صیقل بدهید

یکبار دیگر با مقداری سرکه و دستمال مرطوب سطح اجاق گاز را پاک کنید. تمیز کردن سطح اجاق گاز شیشه ای را با خشک کردن آن و برق انداختنش خاتمه بدهید.

در مطالب بعدی شما را با نکات بیشتر خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *