تمدید اجاره نامه ، از ماده های قانونی تا روش های پیش رو!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ آبان ۱۳۹۸

آشنایی با قوانین: وقتی تصمیم به اجاره یک خانه ای می گیرید باید برای انتخاب آن خانه تمامی زیر و بم های ماجرا را بسنجید و با اطمینان هاطر پای قرارداد اجاره آن بنشینید. در زمان نوشتن اجاره نامه نیز مسائل بسیاری وجود دارد که باید در نظر داشته باشید و ضمن نوشتن قرارداد به آنها اشاره کرده و عمل نمایید. در این رابطه پیش از این به تفصیل پرداخته این و صفر تا صد آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

حالا می خواهیم به یک یا چند سال بعد نوشتن قرارداد اجاره برویم، زمانی که تصمیم دارید در همان خانه بمانید و اجاره نامه تان را تمدید کنید. در این زمان نیز مسائلی وجود دارد که هم فرد مستاجر و هم صاحب خانه باید در نظر بگیرند و در ضمن تمدید قرارداد اجاره نامه خود به آن عمل نمایند. در این مطلب از ihome.ir با شما هستیم تا به همین موضوع بپردازیم و در رابطه با همه چیز در مورد تمدید اجاره نامه صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

تمدید اجاره نامه

درباره ماده های قانونی اجاره نامه

بر اساس منابعی حقوقی که به شرح ماده های قانونی اجاره نامه پرداخته اند می توان به 7 ماده کلی در این زمینه اشاره کرد:

  • «۱- ماده یک: طرفین قرارداد: از دو قسمت تشکیل شده : ۱- موجر(مالک) ۲- مستاجر که موظف هستند در فرم اجاره نامه اطلاعات اصلی خود که شامل کد ملی و شماره شناسنامه است را دقیق و بی غلط یادداشت کنند.
  • ۲- ماده دو: موضوع قرارداد: در این قسمت باید مشخصات دقیق مورد اجاره که اعم از: مشخصات ظاهری ملک ۲-سهم مستاجر از ملک ۳- تعداد طبقه ۴- آدرس ۵- کد پستی دقیق ملک و در آخر مشخصات سند مالکیت ذکر شود.
  • ۳- ماده سه: مدت اجاره نامه: عبارت است از زمانی که مستاجر از تاریخ مشخصی تا تاریخ مشخصی به عنوان مستاجر ملک است و اختیار دار ملک است. و در این قسمت به انضمام مدت اجاره نامه ملک باید تاریخ دقیق شروع اجاره ذکر شود.
  • ۴- ماده چهار: مبلغ اجاره نامه: مبلغ دریافتی اجاره نامه از مستاجر به موجر باید با هماهنگی و رضایت طرفین معامله (مستاجر و موجر) باشد و در حضور دو شاهد به موجر پرداخت شود یا اینکه اگر مستاجر در آن لحظه پول نقد به همراه ندارد، با ارائه چک روز (تا زیر یک ماه مورد قبول است) در تاریخ مشخص شده در چک نسبت به پرداخت مبلغ اجاره نامه اقدام کند.

  • ۵- ماده پنجم: تسلیم اجاره: که زمان ارائه سالم و بی نقص ملک مورد اجاره از سوی مالک یا همان موجر به مستاجر است.
  • ۶- ماده شش: در این مورد ۱۴ ضابطه و قانون برای اجاره نامه به صورت کوتاه ذکر شده که باید رعایت شود: ۱- مستاجر باید از ملک مورد اجاره فقط به عنوان ملک اداری یا مسکونی یا تجاری استفاده کند در غیر این صورت متخلف است و باید با وی برخورد شود. ۲- مستاجر حق انتقال ملک به غیر را ندارد مگر این که مالک در جریان این مورد باشد و با رضایت مالک انجام شود. ۳- موجر باید مالک اصلی ملک باشد و اگر غیر از این باشد باید مدارک حاکم بر وصی یا ولی یا قیم بودن شخص مالک به مشاور املاک تحویل داده شود تا مورد بررسی قرار بگیرد و تایید شود. ۴- مبلغ اجاره نامه که معمولا به صورت ماهیانه پرداخت می شود باید بیشتر از یک ماه به تاخیر نیفتد که اگر این تاخیر بیشتر از یک ماه شود، مالک می تواند با پیگیری از مراجع ذی نفع نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید. ۵- پرداخت هزینه امتیازات و انشعابات ملک، به عهده مستاجر است. ۶- پرداخت حق شارژ نیز به عهده مستاجر می باشد. ۷- راه اندازی سیستم های گرمایشی (شوفاژ) و سرمایشی (کولر) و تعمییر تاسیسات به عهده مالک است. ۸-مالیات و عوارض شهرداری به عهده موجر است. ۹- مستاجرین اماکن تجاری موظف به پرداخت مبلغی به عنوان سرقفلی هستند. ۱۰- مستاجر موظف به تحویل سالم ملک است. ۱۱- مستاجر موظف به پرداخت بدهی های زمان اجاره است. ۱۲- هزینه های تعمیرات لازم انجام شده توسط مستاجر باید از سوی موجر به مستاجر پرداخت شود. ۱۳- اگر مستاجر قصد تمدید ملک مورد اجاره را دارد باید قبل از انقضای قرارداد اجاره قبلی اقدام کند وگرنه امکان تمدید وجود ندارد. ۱۴- مستاجر باید مورد اجاره را به موقع تحویل دهد و تخلیه کند.
  • ۷- ماده هفت: حق الزحمه مشاور املاک باید در فرم اجاره نامه در حین نوشتن قرارداد ذکر شود و این مبلغ چه معامله فسخ و چه انجام شود باید پرداخت شود.»

تمدید اجاره نامه

روش های تمدید اجاره نامه

برای آن که مستاجر و صاحب خانه بخواهند که اجاره نامه را تمدید کنند راه های متفاوتی از جمله تمدید اجاره در بنگاه املاک، تمدید اجاره نامه بین طرفیت قرارداد (تمدید دستی اجاره نامه) و همین طور تمدید شفاهی اجاره نامه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: حق کمیسیون املاک سال 98‌ ، به روزترین اطلاعات اینجاست!

تمدید اجاره نامه

تمدید اجاره نامه در بنگاه مشاورین املاک

شاید بتوان گفت که بهترین روش تمدید اجاره نامه زمانی است که آن را در بنگاه مشاورین املام به انجام رسانید. در چنین شرایطی بهتر است که برای قرارداد جدید تمدید اجاره یک کد رهگیری املاک هم دریفات شود. این کد رهگیری می تواند بعدها در صورت بروز هر گونه مشکلی از صحت قرارداد اطمینان خاطر حاصل نماید. به طور صورت کلی می توان گفت که در روش تمدید اجاره نامه در بنگاه مشاورین املاک قرارداد به چند شکل تمدید می شود.

یکی از این روش ها تمدید اجاره نامه با پشت نویسی قرارداد اجاره نامه است. در این روش شما نیاز به دو شاهد مرد و یا چهار شاهد زن دارید که علاوه بر طرفین قرارداد اجاره پشت برگه اجاره نامه را امضا می کنند. مهم ترین موضوعی که در رابطه با تمدید قرارداد اجاره نامه باید بدانید آن است که قبل از هر چیز باید مفاد قرارداد اولیه را مجددا مورد بررسی قرار دهید و مشخص کنید که دقیقا تصمیم به تغییر کدام یک از بندهای آن دارید.

برخی از قراردادهای اجاره نامه در زمان تمدید نیز هیچ گونه تغییری پیدا نمی کنند و بنابراین دیگر نیازی هم نیست که مجددا برای تمدید آن از یک برگه جدید برای نوشتن متن قرارداد به صورت تکراری استفاده شود. در چنین شرایطی برای تمدید اجاره نامه با اضافه کردن یک پاراگراف در پشت همان قرارداد مبنی بر تمدید قرارداد این فرآیند به پایان می رسد. در این پاراگراف اطلاعاتی از جمله شماره قرارداد، تاریخ تمدید  قرارداد و همین طور امضای طرفین درج می شود. با این کار این قرارداد از نظر حقوقی نیز معتبر شناخته شده و مورد استناد خواهد بود.

تمدید اجاره نامه

لازم به ذکر است که اگر تصمیم بر این باشد که هر کدام از بندهای مربوط به اجاره بها، مدت قرارداد و… تغییری پیدا کنند باید همه آن تغییرات را در همین پاراگراف ذکر کرد و در پایان نیز آن را مورد تایید طرفین اجاره نامه قرار داد.

روش دیگری که مشاورین املاک با کمک آن به تمدید اجاره نامه می پردازند استفاده از سامانه املاک کشور است. در رابطه با اجاره نامه هایی که در زمان نوشتن قرارداد در بنگاه املاک در سامانه اسناد و املاک کشور ثبت شده اند و هولوگرام و کد رهگیری مخصوص به خود را دریافت کرده اند می توان در زمان تمدید، فرم مخصوص خود سایت را تکمیل کرد. در این فرم تمام توافقات مستاجر و صاحب خانه ذکر می شود و برای اجاره نامه جدید کد رهگیری جدیدی صادر خواهد شد.

وام مسکن جوانان‌

تمدید اجاره نامه بین طرفین قرارداد

در بسیاری از شرایط طرفین معامله و قرارداد اجاره، ترجیح می دهند که به جای آن که به بنگاه مشاورین املاک بروند خودشان به شکل دستی دست به تمدید قرارداد بزنند. در این حالت پشت نویسی اجاره نامه انجام می شود و اجاره نامه ملک تمدید می گردد. در این صورت طرفین باید دقت خود را بالا ببرند و پشت نویسی اجاره نامه را به شکل درست و صحیحی به انجام برسانند. شروط این نوع پشت نویسی نیز مثل چیزی است که پیش از این به آن اشاره شد.

وام مسکن زوجین

تمدید شفاهی قرارداد اجاره

این روش به عنوان سومین و آخرین روش تمدید اجاره نامه تقریبا نامناسب ترین روش موجود است! این روش بدون هیچ اعتبار و پشتوانه ای صورت می گیرد و هر کدام از طرفین هر وقت که بخواهند می توانند زیر تمامی توافقات بزنند و همه چیز را انکار کنند. برای مثال ممکن است صاحب خانه تمامی اجاره بهایی را که دریافت کرده منکر شود و ادعا کند که هیچ وجهی از مستاجر دریافت نکرده است.

در این حالت تنها راه اثبات آن است که مستاجر مدارک، رسید و یا برگه معتبری را ارائه دهد و گفته خود را ثابت کند. در غیر صورت باید گفت که عملا هیچ راه دیگری برای اثبات وجود ندارد و مشکلات دامنگیر او خواهند شد، بنابراین توصیه ما این است که برای داشتن یک قرارداد مستحکم و مستند و مبنی بر قانون از تمدید قرارداد و اجاره نامه به صورت شفاهی بپرهیزید و یکی از دو روش دیگر را برای ان کار انتخاب نمایید.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از تمدید اجاره نامه دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از تمدید اجاره نامه آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *