تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه، چگونه دست به کار شویم؟!

تاریخ بروزرسانی : ۹ اسفند ۱۳۹۸

دکوراسیون داخلی: حال و هوای نوروز در این روزها حتما شما را هم حسابی سر ذوق آورده است! از طرفی فصل جدید، همواره دیزاینی جدید را می طلبد؛ به خصوص اگر صحبت از نوروز باستانی باشد! یکی از بخش هایی که با تغییر دکوراسیون می تواند شدیدا بر بهبود کیفیت فضای منزل موثر واقع شود، آشپزخانه است. “آشپزخانه، قلب یک خانه است”! شما هم این جمله را شنیده اید؟ اگر برای تغییر دکوراسیون این ببخش از خانه تان آماده اید، مطلب زیر از وب سایت ihome.ir بهترین راهنمای شما برای تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه است!

گام اول: خواسته ها و نیازهایتان را مشخص کنید!

بسیاری از تغییر دکوراسیون ها و بازسازی ها، با نتایج ناامیدکننده ای رو به رو شده اند! یا طرح نهایی مورد علاقه کارفرما نبوده است یا هزینه ها شوکه کننده! تمامی این ها نیز به این دلیل اتفاق افتاده است که پیش از مشخص کردن خواسته ها، نیازها و برآورد هزینه ها دست به کار شده اند! از این رو در فرآیند تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه برای این که شما با چنین مشکلی مواجه نشوید باید قبل از هر کاری یک لیست از خواسته ها، مشکلات فعلی، نیازها و آن چه در حال حاضر در اختیار دارید و تمایل به حفظ آن دارید تهیه نمایید. برای رسیدن به چنین لیستی باید از خودتان سوال کنید که مشکلی که با آشپزخانه فعلی خود دارید چیست؟ کمبود فضا برای پخت و پز دارید؟ نورپردازی نامناسبی دارد؟ فضای ذخیره کردن وسایل کم است؟ یا فقط با ظاهر فعلی مشکل دارید؟ هم چنین بسیار مهم است که به یافتن ایرادات فنی باشید. برای مثال آیا هود دچار مشکل شده یا لوله ها و برق کشی ها با معضلاتی رو به رو هستند؟!

در تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه بهتر است منطقی باشید و تصمیم بگیرید که این کار را می خواهید به دست یک طراح داخلی بسپارید یا خودتان از عهده اش بر می آیید. توجه داشته باشید که مسلما اگر خودتان می خواهید دست به کار شوید مدت زمان پروسه ی تغییر دکوراسیونتان بیش تر طول خواهد کشید. آیا زمان کافی دارید؟ در نظر داشته باشید که در این مدت به جز سر و صدای ناشی از تعمیرات یا جابه جایی ها، محیطتان مملو از گرد و خاک خواهد شد. البته لازم به ذکر است اگر نوع تعمیرات نیازمند تخصص باشد به اجبار باید با افراد فنی در این زمینه تماس بگیرید. نکته دیگر این است که آیا قصد اقامت طولانی مدت در آن منزل را دارید یا خیر! اگر اقامتتان کوتاه مدت است هزینه ی بسیار زیاد برای چنین تغییر دکوراسیونی چندان منطقی به نظر نمی رسد و هم چنین آشپزخانه رویایی شما با ایده آل صاحب خانه بعدی فرق خواهد داشت!

تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه

همچنین در تعیین سبک دکوراسیون آشپزخانه تان می توانید با مشاهده نمونه های موجود، دست به بهترین انتخاب بزنید. اگر دوست دارید می توانید جهت حال و هوایی ایرانی تر بخشیدن به محیط، از فرش ها یا قالی های مناسب این فضا، همانند نمونه آورده شده در بالا استفاده نمایید. چه ایده های دیگری را می توانید مثال بزنید که به ایرانی تر شدن فضا آشپزخانه تان کمک می کند؟

تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه

گام دوم: طراحی!

چه معمار باشید چه نه، باید از آن چه می خواهید در آینده داشته باشید، آگاه باشید! چه از اصول نقشه کشی آگاه باشید چه نه، باید یک طرح کلی هرچند مبتدی و ساده از آن چه در پیش دارید داشته باشید! اگر بدون یک طرح کلی از فضا شروع به تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه کنید، نتیجه نهایی یک فضای ناهماهنگ خواهد شد. بنابراین باید از قبل در مورد طرح کابینت ها، متریال ها، شکل سینک و جانمایی ها فکر کرده و آن ها را تعیین نموده باشید. خب اگر یک فرد کاملا بی تجربه در زمینه طراحی باشید، احتمالا خواهید پرسید که چگونه باید طراحی کرد؟ بدین منظور موثرترین راه مشاهده چند نمونه از برترین طرح های اجرا شده است. توجه داشته باشید که نمونه هایی که مشاهده می کنید باید شامل تمامی طرح ها از جمله آشپزخانه با پلان باز یا بسته، L شکل، U شکل و … باشد. می توانید جهت آشنایی با بهترین نمونه های طراحی آشپزخانه به مطالب پیشین ما در سایت ihome.ir مراجعه نمایید.

گام سوم: می خواهید کار را به طراحان بسپارید؟

همان طور که پیش تر بدان اشاره کردیم باید با خود صادق باشید و تصمیم بگیرید که می توانید از عهده کار برآیید یا خیر! اگر قرار است کار را به طراحان بسپارید باید در خصوص هزینه ها و نیز بهترین شرکت هایی که می توانید به آن ها اطمینان کنید فکر کنید. نکته مهم در انتخاب طراح داخلی مناسب آشنایی با ایده ها، توانایی و از همه مهم تر امکان برخورداری از زبانی مشترک با اوست. برای مثال اگر با طراح خود احساس راحتی نکنید و یا نتوانید خواسته خود را به او بفهمانید، پروسه ای پر دردسر پیش رویتان خواهد بود. اگر می خواهید خودتان دست به کار شوید نیز توجه داشته باشید که پیش از کار باید در خصوص طراحی آشپزخانه اطلاعات بسیاری کسب نمایید.

تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه

گام چهارم: خودتان را آماده کنید!

وقتی صحبت از تغییر دکوراسیون و یا به صورت موردی تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه می شود باید به خالی کردن محدوده از وسایل اضافی و انتقال آن ها به اتاق یا جای دیگر بیندیشید. بنابراین باید ظروف ها و دیگر وسایلی که تمایل به نگهداری شان دارید را به جای دیگر منتقل نمایید. هم چنین توجه داشته باشید اگر تعمیرات خاصی دارید که امکان آشپزی را به شما نمی دهد، از قبل با درست کردن مقداری غذا و نگهداری آن ها در فریزر پیش بینی های لازم را بکنید. به عبارتی باید در نظر داشته باشید که قرار است حداقل چند روزی بدون آشپزخانه بمانید؛ بنابراین خود را برای این وضعیت آماده کنید.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید در رابطه با بازسازی آشپزخانه بدانید!

گام پنجم: تخریب و تعمیر!

این مرحله پر سر و صداترین و پر دردسرترین مرحله است! در صورت لزوم در این مرحله به خارج کردن کابینت ها، متریال های قدیمی و تاسیسات مشکل دار بپردازید. به طور خلاصه می توان گفت که هر آن چه دور ریختنی است را دور ریخته و هر آن چه تعمیر کردنی است را درست کنید!

گام ششم: شروع کنید!

در مرحله آخر با توجه به نقشه از پیش تعیین شده شروع به دیزاین و دکوراسیون فضا نمایید. در این مرحله باید به نصب کاشی های جدید، رنگ کردن، نصب کف پوش، نصب کابینت، نورپردازی و نصب سینک جدید، در صورت لزوم بپردازید. به احتمال زیاد این هیجان انگیز ترین قسمت این پروسه خواهد بود! توجه داشته باشید که در طراحی باید در مورد تمامی موارد دقت و وسواس به خرج دهید. حتی انتخاب گلدان برای کانتر نیز از اهمیت ویژه ای برخودار است!

تغییر آشپزخانه با کمترین هزینه

کلام آخر!

در پایان باید بگویم تا آن جایی که بودجه تان اجازه می دهد از متریال و وسایل با کیفیت استفاده نمایید. این هزینه بیش تر، ضمانت دوام بیش تر آن ها خواهد بود. هم چنین در کنار توجه به اصول طراحی آشپزخانه، ترکیب رنگی مناسب و نیز متفاوتی را برای آشپزخانه تان انتخاب نمایید. یک دیزاین خوب تمایل شما را به آشپزی کردن بیش تر خواهد کرد! ما نیز مشتاقانه منتظر دریافت تصاویر آشپزخانه جدیدتان هستیم! آن ها را با ما به اشتراک بگذارید!

* برای همراهی با کمپین ۳۰ روز تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ عیدانه آی‌هوم منتشر کنید و یا به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome.ir از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *