ترکیب مواد شوینده، سمی ترین ترکیباتی که روزانه استفاده می کنید!

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ دی ۱۳۹۶

ترکیب مواد شوینده همواره پر خطر است. محصولات تمیزکننده وقتی به تنهایی استفاده می شوند بی خطر و ایمن هستند، اما در ترکیب با دیگر محصولات ممکن است باعث ایجاد گازهای خطرناک و دیگر واکش های شیمیایی شوند. حتی اگر ترکیب آن ها خطرناک نباشد،از تاثیر آن ها بر عنصر سوم که می خواهید آن را تمیز کنید،اطلاع دقیقی نخواهید داشت.

نکات خانه داری: شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام تمیزکاری وقتی از نتیجه راضی نیستید،دست به خلاقیت زده و با ترکیب محصولات بخواهید به محصولی قوی تر دست پیدا کنید.اغلب مردم فکر می کنند چون یک محصول خوب کار می کند،ترکیب آن با دیگر محصولات ممکن است نتیجه ی بهتری حاصل کند.اما باید توجه داشته باشید که ترکیب این محصولات که در ادامه به آن خواهیم پرداخت،ممکن است خطرناک باشد؛ به همین دلیل در هنگام مصرف این گونه محصولات همیشه به هشدارها و برچسب موجود بر روی آن ها دقت کافی را لحاظ کنید.در ادامه  این مطلب از ihome به مواردی می پردازیم که هیچ وقت نباید با هم ترکیب شوند.

ترکیب مایع سفید کننده با آمونیاک

ترکیب مایع سفید کننده با آمونیاک

ترکیب این دو ماده باعث تولید گاز سمی می شود و بروز همان علائمی را که هنگام ترکیب سفیدکننده با سرکه شاهدش هستیم مانند تنگی نفس،درد قفسه سینه و… را در پی دارد. بسیاری از محصولات تمیز کننده ی شیشه و پنجره حاوی آمونیاک هستند، لذا هنگام مصرف آن ها را با سفید کننده مخلوط نکنید.

ترکیب لوله بازکن با لوله باز کن

ترکیب لوله بازکن با لوله باز کن

هیچ گاه دو محصول لوله باز کن را با هم و یا بلا فاصله بعد از هم استفاده نکنید، زیرا فرمول این گونه محصولات بسیار قوی است و امکان انفجار آن ها نیز وجود دارد. هر محصول را با توجه به دستورالعمل روی آن مصرف کنید که معمولا برای باز کردن لوله استفاده از نصف بطری کفایت می کند. حال اگر مشکل شما هم چنان پا برجا بود،به جای مصرف محصولی دیگر، با لوله کش خود تماس بگیرید.

ترکیب جوش شیرین با سرکه

ترکیب جوش شیرین با سرکه

درست است که هرکدام از این دو به تنهایی در تمیز کردن خانه می توانند مفید باشند، اما مصرف آن دو به صورت ترکیب توصیه نمی شود. جوش شیرین باز و سرکه اسیدی است که در صورت ترکیب، آب و سدیم استات حاصل می شود و هم چنین سرکه باعث کف کردن جوش شیرین می شود که اگر داخل ظرف دربسته باشند،امکان انفجار نیز وجود دارد.

ترکیب آب اکسیژنه با سرکه 

ترکیب آب اکسیژنه با سرکه

شاید در مورد اسپری کردن آب اکسیژنه و سرکه به میوه ها یا کانتر آشپزخانه شنیده باشید، اما باید خاطر نشان کرد،ترکیب این دو در یک ظرف می تواند خطرناک باشد، زیرا ترکیب این دو تولید گاز سمی می کند که می تواند باعث تحریک پوست،چشم ها سیستم تنفسی شود.

ترکیب مایع سفید کننده با سرکه 

ترکیب مایع سفید کننده با سرکه

ممکن است فکر کنید ترکیب این دو می تواند به ایجاد محصولی قوی و مفید کمک کند در حالی که ادغام این دو منجر به تولید گاز کلر می شود که حتی در مقدار کم می تواند باعث سرفه، مشکلات تنفسی ، سوختگی و اشک آلود کردن چشم ها شود.

ترکیب سفید کننده با الکل صنعتی

ترکیب مایع سفید کننده با الکل صنعتی

تا به حال اسم کلروفرم را شنیده اید؟ کلروفرم ماده ای است که آدم ربایان در فیلم ها برای بیهوش کردن قربانیانشان از آن استفاده می کنند. در حقیقت ممکن است که این ترکیب باعث بیهوش شدن شما نشود اما می تواند تحریک کننده و سمی باشد. در کل همیشه به یاد داشته باشید که هرگز سفید کننده را با هیچ چیز مگر آب خالص ترکیب نکنید.

در مطالب بعدی شما را با نکات بیشتر خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: goodhousekeeping| مترجم: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *