ترفندهای تمیزی خانه ، ۱۱ چیزی که شما را در منزل تان مریض می کند!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

خانه داری: خانه ما قرار است مکانی راحت و پناهگاهی امن برایمان باشد تا بتوانید در آن استراحت کرده و برای ورود به دنیای شلوغ و پراسترس بیرون از آن تجدید نیرو کنیم، اما متاسفانه خطراتی در محیط خانه برایمان وجود دارد که بدون اطلاع از آنها و حتی بدون اینکه بتوانیم آنها را ببینیم می توانند برای سلامت ما مضر باشند. اگر دچار سردرد، مشکلات تنفسی، ناراحتی های گوارشی و… باید خطرات موجود در خانه را بهتر بشناسید و در سبب بهبود این مشکلات برآیید. در این مطلب از ihome.ir با شما هستیم تا 11 مورد از خطراتی که در خانه برای سلامتی مان وجود دارند را بهتر بشناسیم و ترفندهای تمیزی خانه را به شما گوش زد کنیم.

ترفندهای تمیزی خانه

کپک و سفیدک

ذره های کپک و سفیدک تقریبا در تمامی نقاط دنیا دیده می شوند، اما در محیط های مرطوب و گرمی مثل حمام، رختشوی خانه، زیر زمین و… به وفور وجود داشته و تکثیر نیز پیدا خواهند کرد. بیشتر ذره های موجود در خانه ها کپک های سفید هستند، اما در برخی از مواقع می توان با کپک های مشکی یا سبز نیز رو به رو شد. این ذرات به عنوان عواملی تحریک کننده برای سیستم تنفسی شناخته می شوند، به همین دلیل نیز به خصوص برای کسانی که خودشان مشکلات تنفسی دارند می توانند بسیار خطرناک باشند، پس اگر در محل زندگی تان با چنین کپک هایی رو به رو می شوید، حتما خودتان را از شرشان خلاص کنید.

تهویه هوا و گرمایش

بسیاری از ما برای راحتی بیشتر و البته صرف هزینه کمتر در خانه هایمان از سیستم های سرمایش و گرمایشی مرکزی استفاده می کنیم، اما این سیستم ها با وجود مزایایی که دارند می توانند برای بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی بسیار خطرناک باشند. این سیستم ها هوای تازه ای را به خود جذب نمی کنند و سموم را درون خود به گردش در می آورند. این سموم می توانند از دود سیگار، مواد شوینده شیمیایی و… ناشی شوند و هوا داخل خانه را به مراتب آلوده تر از بیرون خانه کنند. معمولا خانه هایی که از این سیستم ها استفاده می کنند کپک و سفیدک های بیشتری دارند، مگر آن که فیلترها و منافذ سیستم ها به صورت مرتب تمیز شوند.

ترفندهای تمیزی خانه به شما می گوید برای بهبود هوای داخل خانه می توانید از این راه ها استفاده نمایید:

  • در صورت امکان پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد خانه شود
  • از پنکه و هواکش برای تهویه هوای داخلی خانه استفاده کنید.
  • استفاده از مواد شوینده شیمیایی را کاهش دهید.
  • هر نوع استعمال دخانیان را قطع کنید.

ترفندهای تمیزی خانه

دکوراسیون حمام

حمام ها به عنوان فضاهای کوچک گرم و مرطوب می توانند شرایط مناسبی را برای رشد میکروب ها فراهم آورند. از آن جایی که آلودگی های بدن ما در این فضا تمیز می شوند و همین طور مواد شوینده شیمیایی نیز در آن مورد استفاده قرار می گیرد، خطراتی برای سلامتی ما در هر سطح و البته هوای این بخش از خانه به خوبی حس می شود.

بزرگ ترین خطرات برای سلامتی ما در حمام از این عوامل ایجاد می شوند:

  • تمیز کردن نامناسب بدن و قرارگیری ویروس ها و باکتری ها بر روی سطوح
  • آلودگی های ناشی از استفاده از حوله های مشترک
  • استفاده از مواد شوینده قوی
  • کیفیت پایین آب

ترفندهای تمیزی خانه

دکوراسیون نشیمن

اتاق نشیمن بخشی از خانه است که تمامی اعضای خانواده و همین طور مهمان ها در آن رفت و آمد می کنند. در این بخش از خانه است که وعده های غذایی بسیاری را نوش جان می کنید و حیوان خانگی تان نیز در آن به بازی می پردازد. علاوه بر این، شما با بخش مهمی از انتقال میکروب در تماس هستید؛ کنترل ها! به همین دلیل هم می توان گفت که دکوراسیون نشیمن بخش مهمی از انتقال میکروب را به دوش می کشد. وقتی تمامی اعضا خانواده به کنترل ها دست می زنند از تمیز بودن دست هایشان مطمئن هستند؟ پس بهتر است که هر چه سریع تر ضدعفونی کننده را بردارید و تمام سطوح کنترل ها را به خوبی تمیز کنید.

یکی دیگر از بخش های مهم انتقال آلودگی در دکوراسیون نشیمن، کفش های کثیف است! اگر عادت دارید که با کفش وارد خانه شوید قطعا آلودگی های بسیاری را از محیط بیرون به داخل خانه خواهید آورد، ترفندهای تمیزی خانه به شما می گوید همین حالا این عادت غلط را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید: رازهای خانه داری ، این 15 عادت غلط را سریع تر کنار بگذارید!

ترفندهای تمیزی خانه

دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب فضایی برای استراحت و تجدید قواست، اما باید با این حقیقت رو به رو شد که این بخش از خانه هم می تواند خطراتی برای سلامتی شما داشته باشد. بزرگ ترین بخش، مربوط به تخت خواب شما می شود. بالشت ها و تشک هایی که به درستی تمیز نشده اند و روتختی ای که تند تند شسته نمی شود می تواند سلول های پوستی مرده شما را با گرد و غبارهای محیطی در خود حفظ کرده و برای پوست شما مضر باشد. معمولا مشکلاتی پوستی اعم از آکنه و حساسیت ها و… ناشی از همین موارد می شوند.

ترفندهای تمیزی خانه

درست کردن غذا

بیماری های ناشی از غذا از شایع ترین بیماری ها و البته خطرات برای سلامتی افراد هستند. شاید در بسیاری از موارد، مواد غذایی ای که از فروشگاه ها خریداری می کنیم به نوبه خود خطرناک نباشند، اما نحوه پخت و پز، ذخیره سازی، شست و شو و… می تواند در سلامتی ما تاثیرگذار باشد. از ساده ترین و ابتدایی ترین خطرات ناشی از پخت و پز و نگهداری ناسالم غذاها، مشکلات سیستم ایمنی در کودکان است!

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج خانه داری ، این 8 اشتباه غذای شما را بد طعم می کند!

ترفندهای تمیزی خانه

دکوراسیون آشپزخانه

علاوه بر مواد غذایی، خطرات دیگری نیز در محیط آشپزخانه وجود دارد، برای مثال سینک ظرفشویی، زباله هایی که مرتبا خالی نمی شوند و… حتی ابزار و وسایل تمیز کردن آشپزخانه نیز در صورتی که به خوبی تمیز نشوند می توانند صدمه زیادی به سلامتی افراد وارد کنند، ترفندهای تمیزی خانه به شما می گوید بهتر است که در فواصل زمانی کوتاه وسایلی مانند اسفنج، فرچه و… را نیز به خوبی شست و شو دهید.

پارکینگ خانه

اگر در پارکینگ خانه خود از رنگ، مواد سمی، محصولات مربوط به خودرو و… نگهداری می کنید باید خیلی مراقب باشید! اگر ظروف مربوط به هر کدام از آنها نشتی پیدا کند می تواند مواد شیمیایی را وارد محیط و هوا کرده و برای سلامتی شما خطرآفرین شود. علاوه بر این، مونوکسید کربن حاصل از احتراق سوخت می تواند قاتل خاموش باشد! ترفندهای تمیزی خانه به شما می گوید سعی کنید که در صورت امکان زمانی که در پارکینگ هستید درها و پنجره ها را باز بگذارید تا تهویه هوا به خوبی صورت بگیرد.

ترفندهای تمیزی خانه

مواد شوینده شیمیایی قوی

مواد شوینده شیمیایی قوی ای که بسیاری از افراد به راحتی در خانه هایشان از آن استفاده می کنند می تواند برای پوست آنها خطرناک بوده و یا مشکلاتی تنفسی برایشان ایجاد کند. این مواد، به ویژه برای خانم های باردار بسیار خطرناک است. حتی بسیار از این مواد اگر به صورت ترکیبی استفاده شوند می توانند مرگ‌آفرین هم باشند، چیزهایی مثل ترکیب کلر و آمونیاک!

ترفندهای تمیزی خانه به شما می گوید اگر در شرایطی قرار دارید که به جز استفاده از این مواد راه دیگری برایتان وجود ندارد پس حتما قبل از شروع دستورالعمل آن را به خوبی مطالعه کرده و در و پنجره ها را هم کامل باز بگذارید و یا فن و هواکش را روشن کنید تا هوای اتاق به گردش درآید. در نهایت نیز اکیدا از تماس این مواد با کودکان و حیوانات خانگی خود جلوگیری کنید!

ترفندهای تمیزی خانه

متریال خانه های قدیمی

خوشبختانه بسیاری از افراد با خطرات ناشی از متریال و مواد قدیمی خانه ها تا حدودی آشنا هستند، این خطرات در رابطه با خانه های قدیمی تر می تواند به مراتب بیشتر هم باشد. تقریبا همه خانه های خیلی قدیمی حاوی سرب تراشیده شده ای هستند که با رنگ لاتکس پوشانده شده اند، به همین دلیل هم بدون هیچ گونه ماسک تهویه ای اصلا سعی در پاک کردن این سطوح نداشته باشید!

علاوه بر این، لوله هایی سربی هم در خانه های قدیمی وجود دارند. این لوله های سیستم آب شیر می توانند خطرآفرین باشند و باعث مسمومیت شوند، به خصوص برای کودکان و سالمندانی که سیستم ایمنی بدن آنها حساس تر است.

کفپوش های وینیل نیز از جمله دیگر خطرات موجود در خانه های قدیمی هستند. اکثر این کفپوش ها دارای پنبه نسوز یا همان آزبستوز هستند که در صورت شکسته شدن کفپوش می تواند در هوا آزاد شده و برای شما خطرآفرین باشد. بهتر است قبل از استفاده از هرگونه آزبستوزی با یک مشاور مشورت کنید!

ترفندهای تمیزی خانه

فرش های دیوار به دیوار

درست است که استفاده از فرش های دیوار به دیوار در خانه که به زمین چسبیده می شوند بسیار راحت و البته کاربردی است، اما باید این را هم بپذیریم که این نوع از فرش ها می توانند باکتری های بسیاری را به گردش در بیاورند. این فرش ها می توانند گرد و غبار، میکروب های بیرونی، شوره سر حیوانات خانگی و… را حفظ کنند و برای پوست و سیستم تنفسی شما خطرناک باشند. ترفندهای تمیزی خانه به شما می گوید بهتر است که در صورت نیاز به دنبال فرش های قابل شست و شو باشید که دیگر نگران این مسئله هم نباشید. در کنار این، حتما به ترکیبات موجود در بافت فرش نیز دقت کنید تا سمی نبوده و برای دستگاه تنفسی تان مشکلی ایجاد نکنند.

در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از ترفندهای تمیزی خانه آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

منبع: thespruce | مترجم: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *