تحولات بازار مسکن در گرو سیاست های کلان اقتصادی!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ آذر ۱۳۹۶

تنها یک درصد از تحولات بازار مسکن ارتباط به آژانس های املاک، بنگاه داران و فعالان بخش خرید و فروش ارتباط پیدا می کند بخش قابل توجه آن به سیاست های کلان اقتصادی کشور در امر مسکن مربوط می شود.

یادداشت/حسین وکیلی کارشناس مسائل اقتصادی

در حال حاضر با توجه به بودجه انقباضی که دولت در سال 97 مطرح کرد نشان می دهد در بسیاری از سرفصل ها صرفه جویی هایی اتفاق افتاده که پبش بینی می شود منابع مالی برای بخش مسکن ممکن است به طور کامل به دست متقاضیان نرسد و احتمال دارد در سال 97  توان و پویایی در بازار مسکن را شاهد نباشیم و کماکان شاهد رکود طولانی در این بازار باشیم.

اتحادیه آژانس های املاک در امر خرید و فروش و ارتباط بین خریدار و فروشنده نقش دارند و بیشتر در بخش مهندسی و ساخت و نهادهای مالی و تامین منابع مالی برای احداث مسکن تاثیرگذار هستند، بنگاه های املاک بیشتر نقش تعاملی و ایجاد فضای معاملاتی دارند.

حتی اگر در معاملات شوک های مقطعی و معاملات صوری اتفاق بیفتد این امر هم نمی تواند تصویر روشن و صحیحی از بازار مسکن دهد بدین جهت اتفاق خاصی در بخش مسکن رخ نخواهد داد، ممکن است این امر بنگاه ها و آژانس های مسکن را ساماندهی کند و آژانس هایی را که از مسیر غیرمتعارف نسبت به انجام معاملات اقدام می کنند و مبالغی را که در قبال کمیسیون دریافت می کنند کنترل کنند.

عملا بنگاه های مسکن و اتحادیه نقش پررنگ و تاثیرگذاری در بازار مسکن ندارند علی رغم آنکه بسیاری معتقدند مقصر در تورم موجود در بازار مسکن و تبدیل کف قیمت در بسیاری از دور افتاده ترین نقاط کشور به متری بالای دو میلیون تومان بنگاه های املاکی هستند.

خروج رکود مسکن در گرو کاهش قیمت تمام شده آن

در یک بازار کاذب آژانس های مسکن باید توسط اتحادیه خود با مدیریت صحیح کنترل و  اداره شوند تا فضای غیر واقعی در بازار مسکن موجب تلاطم و نوسانات غیر تحمل نشود و بازار وضعیت طبیعی خود را طی کند. در حال حاضر علت اینکه خریداران در بازار مسکن کم شدند (منظور افرادی که می توانند منابع مالی قابل توجه وارد بازار کنند نیست) بلکه قشر متوسط و پایین که همیشه تعیین کننده وضعیت یک بخش از فعالیت اقتصادی کشورند. در نتیجه این افراد باید قیمت ها را تحمل کنند که در حال حاضر اینگونه نیست.

اگر بخواهیم بازار مسکن را از حالت رکودی خارج کنیم و واحدهای مسکونی را به تحول بیندازیم باید در قیمت تمام شده ی پایین تری را در نظر بگیریم. در غیر این صورت بازار در وضعیت رکودی خواهد ماند و به مروز زمان بدتر هم خواهدشد.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

۲ دیدگاه در “تحولات بازار مسکن در گرو سیاست های کلان اقتصادی!

 1. مهدیار

  کدوم مالکی حاضره حتی متری هزار تومن ارزون تر بفروشه. همه میخوان به بالاترین قیمت بفروشن و ملک ها هم مونده رو دستشون. بدتر از همه املاکی ها هستن ک به فروشنده میگن برات گرون تر میفروشم یه چیزی هم بده به من. قیمت ها واقعی نیست. یه ملک صد و بیست ملیونی توی املاک های مختلف قیمت های مختلف میگن یکی میگه صدو بیست یکی میگه صدو پنجاه

  پاسخ
  1. فائزه برمخ شاد Post author

   در حال حاضر با توجه به راکد بودن بازار مسکن در بسیاری از موارد دیده شده فروشنده زمانی که مشترکی دست به نقد دارد حاضر شده ملک خودش رو حتی به یک میلیون زیر قیمت بفروشد البته سخن شما هم در برخی موارد منطقی و درسته اما الزاما یک قانون نیست که همه از آن تبعیت کنند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *