تاثیر مثبت افزایش «تسهیلات مسکن» تنها در شهرستان ها!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

از آنجایی که قیمت پایه در سطح تهران نسبت به سایر شهرستان ها مطاقبت ندارد افزایش تسهیلات آنگونه که باید در تحرک بازار مسکن تاثیرگذار نبود البته افزایش تسهیلات مسکن با توجه به کاهش سطح قیمت در شهرستان ها جوابگو است.

مصاحبه/محمدرضا غفوری کارشناس اقتصادی

محمدرضا غفوری در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: تسهیلات یکی از عامل های محرک در بازار مسکن است اگر بازار مسکن تکان بخورد لوکوموتیو تحرک در بازارهای مختلف می شود و از طرفی می تواند در کاهش شاخص های منفی و رکودی متاثر باشد.

وی افزود: شاخص های فعالان بازار مسکن از جمله اتحادیه صنف مشاوران املاک نشان دهنده افزایش حجم معاملات، ثبت نقل و انتقالات و تحرک در دو ماه گذشته بوده و به نظر می رسد زمان بازگشت رونق در بازار مسکن فرا رسیده است.

غفوری در ادامه یادآور شد: مسکن نه تنها در کشور ما بلکه در سایر کشورها عامل اصلی و تعیین کننده در پیشبرد اهداف اقتصادی به شمار می رود.

اثر مثبت افزایش تسهیلات مسکن تنها برای شهرستان ها

وی خاطر نشان کرد: افزایش تسهیلات مسکن از سوی دولت اقدام پسندیده ای بود و این سیاست به تبع عامل تحرک می شد اما از آنجایی که قیمت پایه در سطح تهران نسبت به سایر شهرستان ها مطاقبت ندارد این امر آنگونه که باید در تحرک بازار مسکن تاثیرگذار نبود البته افزایش تسهیلات مسکن با توجه به کاهش سطح قیمت در شهرستان ها جوابگو است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه تصریح کرد: نیاز است با توجه به سیاست هایی که دولت و مجلس در حوزه هایی مانند بافت های فرسوده و مسکن شهری تعریف کردند تغییراتی اعمال کنند تا باعث رونق بازار مسکن و از طرفی خدماتی برای جوانان جویای کار در حوزه مسکن ایجاد کنند.

مسکن گران نمی شود!

غفوری عنوان کرد: با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال های گذشته متاسفانه نه تنها شاهد رونق مسکن بلکه شاهد رکود شدید در این بازار بودیم.

غفوری بیان کرد: شاخص هایی که فعالان بازار مسکن از جمله اتحادیه صنف مشاوران املاک مطرح می کنند نشان دهنده تحرک در دو ماه گذشته و حجم معاملات و ثبت نقل و انتقالات است به نظر می رسد تحرک در این بازار رخ دهد و هیچ سیگنالی از گرانی در بازار مسکن مشاهده نشود.

این کارشناس اقتصادی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: دولت می‌تواند با شناسایی نیازها در بازار مسکن، متناسب با تقاضای مصرفی الگوی ساخت‌وساز را به انبوه‌سازان توصیه کند تا عرضه تقاضای مصرف را پوشش دهد و از طرفی باید تلاش کند قیمت ها در همین روند حفظ شود تا ما شاهد افزایش بیشتر قیمت در حوزه مسکن نباشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *