بهترین واحد آپارتمان ، در کدام طبقه ساکن شویم ؟!

تاریخ بروزرسانی : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: قطعا زمانی که تصمیم به خرید و یا اجاره ملکی برای سکونت می گیرید بر اساس سبک زندگی، اولویت ها و… ویژگی هایی را مشخص می کنید تا خانه مورد نظرتان را بر اساس آنها تعیین و انتخاب نمایید. این ویژگی ها و معیارها می تواند برای هر فرد و یا خانواده ای متفاوت باشد. اما در این میان یکی از بزرگ ترین دغدغه های افراد در زمان انتخاب یک واحد مسکونی آن است که بهترین واحد آپارتمان در کدام طبقه است؟ این یعنی خیلی ها نمی دانند که کدام یک از طبقات یکی ساختمان و آپارتمان، گزینه بهتری برای آنها است و باید به سراغ کدام طبقه بروند.

در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم که دقیقا به همین موضوع بپردازیم و به طور کامل به شما بگوییم که بهترین واحد در کدام طبقه است؟
به طور کلی می توان گفت که بهترین واحد آپارتمان و طبقه در هر آپارتمانی را باید از نظر معیارها مختلفی مورد بررسی قرار داد. برخی از این معیارها شامل نحوه عبور و مرور، منظره و ویوی واحد، هزینه و قیمت، آلودگی صوتی، امنیت، رطوبت و فشار آب و… می شوند که در ادامه به هر کدام از آنها به طور مشخص خواهیم پرداخت.

بهترین واحد آپارتمان

نحوه عبور و مرور در هر کدام از طبقات ساختمان چگونه است؟

یکی از مهم ترین معیارها برای انتخاب یکی از واحدهای یک آپارتمان نحوه عبور و مرور و یا میزان دسترسی آن است. در آپارتمان هایی که آسانسور وجود دارد میزان دسترسی به مراتب برای تمامی واحدها در طبقات مختلف تقریبا مشابه خواهد بود. اما در صورتی که آسانسوری در آپارتمان وجود نداشته باشد تقریبا می توان گفت که به جز طبقه اول، سایر واحدها جزو بهترین واحد آپارتمان نخواهند بود. البته ناگفته نماند در صورتی هم که ساختمان شما آسانسور داشته باشد نیز باز هم ممکن است در شرایطی آسانسور شما دچار مشکل شده و یا در دست سرویس و تعمیر باشد!

حالا در این میان شما باید به شرایطی که در خانواده دارید توجه کنید. اگر خانواده ای سالم و جوان هستید طبیعتا می توانید با وجود پله ها کنار بیایید و مشکل خاصی نیز نخواهید داشت. اما اگر در خانواده تان فردی مسن و یا دارای مشکلات جسمی مثل کمر درد و پا درد دارید بهتر است که از خیر زندگی در واحدهای طبقات بالا بگذرید.

بیشتر بخوانید: قوانین آپارتمان نشینی ، صفر تا صد آنچه در این زمینه باید بدانید!

بهترین واحد آپارتمان

منظره یا ویوی طبقات بالا و پایین چقد فرق دارد؟

بسیاری از افراد در زمان انتخاب خانه خودشان به دنبال واحدهایی در طبقه بالا هستند تا بتوانند از منظره یا همان ویوی آن خانه بهره مند شوند. این ویژگی ای است که طبیعتا در واحدهایی از طبقات پایین امکان کمتری پیدا خواهد کرد.

مسئله مهم دیگری که در مورد بهترین واحد آپارتمان باید به آن اشاره کنیم میزان وجود نور خورشید در خانه است. طبقات بالای آپارتمان به لحاظ ارتفاع خود می توانند نور بیشتری داشته و خانه روشن تری را برایتان به ارمغان آورند، این در صورتی است که بسیاری از واحدهای طبقات پایین از این امکان برخوردار نیستند. در کنار این نیز باید اشاره کنیم که طبقات بالاتر یک آپارتمان معمولا گرمای بیشتری دارند که در فصل زمستان به کمک شما آمده و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

بهترین واحد آپارتمان

هزینه و قیمت هر کدام از طبقات به چه صورتی است؟

اگر بودجه ای محدود دارید و به واسطه این محدودیت باید از برخی معیارهای خود بگذرید باید بگوییم که معمولا و در بسیاری از شرایط واحدهای مسکونی ای که در طبقات پایین تر یک آپارتمان قرار دارند هزینه و قیمتی به مراتب پایین تر از سایر طبقات خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: هزینه‌های مشترک آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

بهترین واحد آپارتمان

آلودگی صوتی در طبقه اول بیشتر است؟

معمولا یکی از بزرگ ترین مشکلات افرادی که در طبقات پایین یک آپارتمان زندگی می کنند مواجهه با آلودگی صوتی خیابان است. طبیعی است که با افزایش ارتفاع یک ساختمان، واحدهایی که در طبقات بالاتر قرار دارند به میزان بسیار کمتری در معرض آلودگی صوتی قرار می گیرند و به همین دلیل نیز آرامش بیشتری را حس خواهند کرد. در کنار این موضوع می توان به سر و صداهای ناشی از عبور و مرور در ساختمان نیز اشاره کرد. افرادی که در طبقه اول ساختمان هستند معمولا بیشتر از سایر طبقات از سر و صدا و رفت و آمدهای درون ساختمان اذیت خواهند شد.

جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که در صورتی که شما دارای فرزندانی شلوغ و پر جنب و جوش هستید زندگی در طبقات بالا برایتان دردسرساز خواهد شد، چرا که سر و صداها و بازی و پریدن های ناشی از شیطنت فرزندانتان قطعا همسایه های طبقات پایینی را آزار خواهد داد.

بیشتر بخوانید: نظم عمومی ساختمان ، قوانین چالشی‌ترین مساله آپارتمان نشینان!

بهترین واحد آپارتمان

امنیت بالاتر در کدام طبقه است؟

امنیت به عنوان یکی از مهم ترین مهیارهای سکونت در یک خانه معمولا مورد توجه تمامی افراد قرار می گیرد. باید گفت که به طور کلی طبقات پایین تر بیشتر از سایر طبقات در معرض ناامنی و یا آمدن دزد خواهند بود. چرا که ریسک رفتن به طبقات بالاتر برای دزدان بالاتر از طبقات پایین خواهد بود. بنابراین اگر سرمایه زیادی دارید و یا به هر دلیل دیگری مسائل امنیتی برایتان از اهمیت زیادی برخوردار هستند بهتر است برای انتخاب بهترین واحد آپارتمان به سراغ انتخاب واحدهایی در طبقات بالای ساختمان بروید. البته امروزه تجهیزات پیشرفته بسیاری وجود دارد که با کمک آنها می توانید امنیت خانه خود را افزایش داده و هرگونه نگرانی، استرس و خطرات احتمالی ناشی از ناامنی و آمدن دزد را به حداقل برسانید.

بهترین واحد آپارتمان

فشار آب در هر کدام از طبقات چگونه است؟

یکی از مشکلاتی که معمولا افرادی که در طبقات بالای یک آپارتمان زندگی می کنند با آن مواجه هستند کمبود فشار آب است. این در صورتی است که معمولا هیچ خانه ای در طبقات اول با این مشکل مواجه نخواهد شد. راه حلی که برای این مشکل وجود دارد استفاده از پمپ داخلی و یا یک منبع آب در پشت بام است که فشار آب را کنترل خواهد کرد. در کنار این موضوع باید اشاره کنیم که یکی از مسائل و نکات منفی دیگری که در رابطه با این طبقات وجود دارد آن است که اگر در طبقه بالای یک آپارتمان هستید و ایزوگام پشت بامتان با مشکلی مواجه شد امکان آن که سقف خانه تان رطوبت بسیاری پیدا کند به شدت افزایش خواهد یافت.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه و اطلاعات مفیدی برای انتخاب بهترین واحد آپارتمان دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از نحوه انتخاببهترین واحد آپارتمان آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *