با مشکل بد مسکنی 18 میلیون ایرانی، چه باید کرد؟

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس برای ساماندهی و بهبود در عرصه‌های نابه‌سامان شهری و جلوگیری از سکونتگاه‌های غیر رسمی پیشنهادهایی را به دولت ارائه داد.

چندی پیش سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه ۱۸ میلیون ایرانی در بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند، از بی‌توجهی دولت به نوسازی سالانه ۲۷۵ محله با گذشت ۸ ماه از سال جاری انتقاد کرد.

صدیف بدری با انتقاد از اینکه دستگاه‌ها عملکرد مناسبی در جهت نوسازی بافت‌های فرسوده شهری نداشته‌اند، گفت: دبیر ستاد بازآفرینی شهری، شهرداری و ریاست آن بر عهده وزارت راه و شهرسازی است که بر اساس تصمیم این ستاد مقرر شد 9 درصد نرخ سود بانکی که 18 درصد است را دولت و مابقی را شهرداری تقبل کند اما متاسفانه دولت به تعهد خود عمل نکرد بنابراین روند پرداخت وام نوسازی به متقاضیان پایتخت با مشکل مواجه شد.

مصاحبه با کارشناس بازار مسکن: در این میان عضو سابق کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir برای ساماندهی و بهبود در عرصه‌های نابه‌سامان شهری و جلوگیری از سکونتگاه‌های غیر رسمی پیشنهادهایی را به دولت ارائه داد.

علیرضا خسروی در این باره بیان کرد: برای ساماندهی بافت فرسوده چند راه وجود دارد؛ یک راه این است که دولت سیاست‌گذار باشد و در بافت فرسوده دخالتی نکند. دومین راه تعیین زمانبندی در گرفتن مجوزها و تجمیع واحدها و پلاک‌ها است، درحال حاضر مدت زمانی که برای جواز در بافت‌های فرسوده اتفاق می‌افتد بالغ بر یک سال است. ثبت احوال باید سرعت عمل خود را بیشتر کند، حتی برخی از قوانینی که در این موضوع وجود دارد دست و پا گیر است. برای مثال در این قوانین هر کسی باید محدوده خود را دیوارکشی کند تا بعد از آن تفکیک یا تجمیع کنند، یعنی یک هزینه اضافی انجام می‌شود.

عضو سابق کمیسیون عمران خاطر نشان کرد: سومین راه در بحث گرفتن و صدور مجوزهای مربوطه است، دولت باید زمانی را مشخص کند و بگوید هرکسی در بافت فرسوده قصد جواز دارد در مدت یک ماه به آن جواز تعلق می‌گیرد. دولت می‌تواند در بخش‌های مختلف بافت‌های فرسوده بلند مرتبه‌سازی کند تا برای مردم هم صرف داشته‌باشد. یعنی اگر در شمال شهر 50 طبقه می‌سازد در جنوب شهر هم این کار را انجام دهد و آن را در فضاهای جانبی اضافه کند.

این کارشناس مسکن در پایان سخنانش عنوان می‌کند: راه دیگر این است که دولت سرعت کار خود را بالا ببرد، شرکت‌هایی که برای احداث مسکن مهر 60 واحد 15 طبقه‌ای در عرض یک هفته اسکلت ساختمان آن احداث می‌شد را با همین روال انجام دهند. اگر ساخت و ساز مسکن یک یا دو سال طول بکشد مردم رضایت‌مند نخواهند بود. این چهار مورد اگر به ترتیب در بافت‌های فرسوده انجام شود، مردم خود این بافت‌ها را احیا می‌کنند اما اگر این اتفاق نیفتد این هزینه‌ها 10 برابر باید در اتفاقات ناگوار خرج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *