بالا گرفتن تب سفته بازی در بازار مسکن!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس بازار مسکن گفت: تا زمانی که بازار مسکن به عنوان کالای تجاری در کشور مطرح است ما شاهد سفته بازی و خالی ماندن تعداد زیادی از واحدها در بخش مسکن خواهیم بود.

مصاحبه با کارشناساقتصادی مسکن: محمد کهندل کارشناس اقتصادی در گفتگو با مجله خبری ihome.ir گفت: اگر مسکن به عنوان یک کالای تجاری مطرح شود و مردم پول خود را از بانک خارج کنند و خانه بخرند قیمت مسکن به تبع بالا خواهد رفت و تا زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد بازار مسکن از رکود خارج نخواهد شد.

وی در خصوص طرح های ارائه شده از سوی دولت برای رونق بازار مسکن تصریح کرد: در سال گذشته بخش مسکن 16 درصد رشد منفی داشت اگر طرح هایی مانند افزایش میزان وام مسکن و تسهیلات بدون سپرده به زوجین تاکنون موفق بود شاهد افت منفی نبودیم پس چنین طرح هایی هم نمی تواند کمکی به تحریک بازار مسکن کند.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: الگوی تهیه مسکن باید متناسب با متقاضیان بخش مسکن یعنی جوانان کشور باشد اما متاسفانه به این الگو توجهی نمی شود در حال حاضر در کشور مسکن هایی عرضه می شود که به هیچ عنوان متناسب با نیاز متقاضیان نیست تنها خانه ساخته می شود و خالی می ماند. از طرفی دیگر مسئولان باید قیمت زمین را با چارچوبی مشخص و تعریف شده ارزان کنند.

کهندل ضمن هشدار نسبت به بالا‌گرفتن تب سفته‌بازی در بازار مسکن گفت: بازار مسکن باید از فعالیت های تجاری خارج شود و تا زمانی که بازار مسکن به عنوان کالای تجاری در کشور مطرح است ما شاهد سفته بازی و خالی ماندن تعداد زیادی از واحدها در بخش مسکن خواهیم بود.

وی بیان کرد: از آنجایی که اقتصاد کشور در حالت رکود است و مستاجرین درآمدی برای پاسخگویی تقاضای وجه نقد به صاحب خانه را ندارند بنابراین با توجه به این موضوع بعید است اجار بها افزایش پیدا کند.

کهندل در خصوص چشم انداز خود از بازار مسکن تصریح کرد: به نظر می رسد قیمت مسکن با شیب ملایم یا چند درصد در سال افزایش پیدا کند اما افزایش غیر متعارف در بازار مسکن نخواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *