باغ کتاب تهران، بزرگترین مرکز فرهنگی خاورمیانه در ایران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ دی ۱۳۹۶

باغ کتاب تهران،یک فروشگاه بزرگ کتاب است که با هدف ترغیب جامعه به کتاب خواندن توسط سام طهرانچی، معمار مسئول آن در تهران طراحی و اجرا شده است. لازم به ذکر است این پروژه توانست رتبه اول جايزه معمار در گروه ساختمان های عمومی، برگزار كننده مجله معمار، 1396 و  رتبه دوم جايزه معماری آسیا در گروه ساختمان های عمومی، برلین، آلمان، 2017 را به خود اختصاص دهد.

 معماری: باغ کتاب تهران، مکانی است جهت نمایش دائمی کتاب با هدف ترغیب جامعه به کتاب خوانی توسط سام طهرانچی در زمینی به مساحت 37 هکتار در اراضی عباس آباد ساخته شده است. مهم ترین نکته در طراحی پروژه هماهنگی آن با محیط اطراف و الهام گرفتن از طبیعت بوده است. برای شناخت بهتر این مجموعه با ihome همراه باشید.

باغ کتاب تهران

مشخصات عمومی طراحی باغ کتاب تهران

 • نام پروژه: باغ کتاب تهران
 • موقعیت: عباس آباد، تهران، ایران
 • گروه معماری: مهندسین مشاور معمار و شهرساز هسته طراحی [فضای چهارم]
 • معمار مسئول: سام طهرانچی
 • تیم طراحی: امیرحسین خردمند،علی محمد حیدری،علی نابی،حمیدرضا جهانی مقدم،مهدی غیایی،علی رمضانعلی ،احسان قاسملو
 • کارفرما: شرکت توسعه فرهنگی تهران، شهرداری تهران
 • مساحت: 65000 مترمربع
 • نوع کاربری: فرهنگی – عمومی
 • سال ساخت: 1395
 • عکاسان: محمد شاه حسینی، علی دقیق
 • جوايز: رتبه اول جايزه معمار در گروه ساختمان های عمومی، برگزار كننده مجله معمار، 1396
  رتبه دوم جايزه معماری آسیا در گروه ساختمان های عمومی، برلین، آلمان، 2017

باغ کتاب تهران

ایده ی اولیه طراحی باغ کتاب تهران

به دلیل قرارگیری پروژه در اراضی عباس آباد،ایجاد فضاهای سبز و حفاظت از محیط زیست برای تیم طراحی حائز اهمیت بوده است، به همین دلیل در هنگام طراحی این پروژه سعی بر این شد تا با الهام از طبیعت،بین ساختمان و محیط اطرافش هماهنگی لازم ایجاد شود.بنابراین بام سبز موجود در طرح نقش کلیدی را در نیل به این هدف ایفا می کند. در طراحی فضای داخلی نبز با الهام از معماری باغ های ایرانی،با یک فضای ممتد عظیم که به عنوان تراسه های سبز کاربرد دارند و قرارگیری فضاهای نمایشگاهی به صورت مدولار که از طریق مسیر دسترسی اصلی متصل می شوند رو به رو هستیم.

باغ کتاب تهران

چالش های طراحی باغ کتاب تهران

سقف باغ کتاب تهران تنها یک عنصر نیست بلکه بخشی از طبیعت و به عنوان فضایی پر کاربرد است. در واقع بام سبز این پروژه نقش یک پارک فرهنگی را بر عهده دارد که دسترسی به آن از طریق پله های بزرگ شرقی میسر می شود.

باغ کتاب تهران

فرم گیری شکل ساختمان به وسیله ی 3 عنصر اصلی: لایه های بام سبز، لایه های سیرکولاسیون داخلی و نمای های تک مجموعه صورت گرفته است.در باغ کتاب تهران رسیدن به ایده هایی نظیر: فضاهای انعطاف پذیر مدولار،شفافیت، حرکت روان و راحت بازدیدکننده ها و هماهنگی آن با محیط اطراف مد نظر تیم طراحی مذکور بوده است.

باغ کتاب تهران

این باغ کتاب با توجه به نزدیک بودن به ساختمان های فرهنگی دیگر ، با ایجاد یک مسیر پیاده در میان ساختمان باغ کتاب باعث اتصال دیگر ساختمان های فرهنگی به این مسیر تا پل طبیعت شده است.از جمله ساختمان های مهم در نزدیکی پروژه می توان به کتابخانه ملی ایران و باغ موزه دفاع مقدس اشاره کرد.

باغ کتاب تهران

تفکیک فضایی باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران در مجموع دارای 65000 مترمربع فضای ساخته شده در 3طبقه و 25000 مترمربع بام سبز می باشد که از 13 بلوک تقریبا شبیه به هم تشکیل شده است. فضاهای موجود در این مجموعه شامل: فضاهای نمایشگاهی جهت ارائه دادن کتب و سایر محصولات فرهنگی، پارکی مختص کودکان، گالری های هنری، تماشاخانه، سینماها و تالارهای کنفرانس، کافه ها و ستوران ها و در نظر گیری فضاهایی در محیط باز مجموعه می باشد.

پلان باغ کتاب

مقطع باغ کتاب تهران

بررسی پلان و مقطع باغ کتاب

اگر شما هم از طراحی باغ کتاب لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این فضای مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر باغ کتاب تهران

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

۴ دیدگاه در “باغ کتاب تهران، بزرگترین مرکز فرهنگی خاورمیانه در ایران!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *