بازسازی خانه های ویلایی، احیای خاطرات کودکی در کلارآباد!

تاریخ بروزرسانی : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

بازسازی خانه های ویلایی به خصوص ویلاهای شمال ایران امروزه بسیار پر طرفدار شده است. ویلای روان (پاک) به معماری بابک آبنار یکی از همین ویلاهای احیا شده است که امروز به بررسی بخش های مختلف آن پرداخته ایم. 

خانه های ایرانی: ویلا روان (پاک) واقع در کلارآباد شمال ایران، کناره ی دریای خزر ، ویلایی است که به گفته ی معمار آن، بابک آبنار، کلاژی است از خواسته های کارفرمای آن. این ویلا با مساحت 450 متر مربع و طراحی جالبش توانسته است نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند. علاوه بر طبیعت و منظره ی نفس گیر آن ، طراحی داخلی آن نیز از دیگر مواردی است که جای حرف بسیار دارد. اگر برای آشنایی با این ویلای متفاوت کنجکاو شده اید ، بهتان پیشنهاد می کنم این مطلب از ihome را دنبال کنید.

بازسازی خانه های ویلایی

مشخصات عمومی بازسازی خانه ویلایی کلارآباد

  • نام پروژه: ویلا روان (پاک)
  • موقعیت: کلارآباد ، ایران
  • معمار: بابک آبنار
  • طراح داخلی: علی روان پاک
  • مساحت: 450 مترمربع
  • سال ساخت: 2016
  • عکاسان: محمد حسن اتفاق ، حامد فرهنگی

بازسازی خانه های ویلایی

ویلای کلارآباد کجاست؟

ویلای روان (پاک)، ویلایی رها شده اما مملو از خاطرات کودکی صاحبانش بود که در محدوده کلارآباد ، در شمال ایران، در کنار دریای خزر واقع شده و قدم در راه فرسودگی و تخریب گذاشته بود. برای احیای آن خاطرات و حفظ هویت این ویلا ، کارفرما خواستار بازسازی آن به جای تخریبی بی برنامه شد.

بازسازی خانه های ویلایی

ایده های اولیه بازسازی ویلای کلارآباد

این پروژه در یک ملک مسکونی خصوصی واقع در یک شبه شهرک خانوادگی، توسط سه قطعه زمین مشابه احاطه شده است. استراتژی و ایده های طراحی صرفا منطبق بر خواسته های کافرما شکل گرفته است. بدین گونه که پروژه تماما در اختیار کاربران باشد نه صرفا اجرای یک طرح انتزاعی . این شیوه که در بسیاری از نقاط دنیا پیاده شده است، توسط کارفرما که در سفرهای خود و یافته های اینترنتی اش با آن آشنا شده بود ، عنوان شد. به عبارتی دیگر ویلا روان کلاژی است از خواسته ها و نیاز های کارفرما و مطابق با زبان غالب ساختمان.

بازسازی خانه های ویلایی

بعضی از سطوح این ویلا طی فرآیند نازک کاری عمدتا ناتمام رها شده و می توان ردی از تماس سازندگان را در آن مشاهده نمود. ادغام سطوح جدید و قدیمی بتن جهت حفظ هویت بنا صورت گرفت تا به سطحی صاف و یکدست دست یابند.

بازسازی خانه های ویلایی

سقف گنبدی بالای فضای تلویزیون، بنا به خواسته ی کارفرما شکل گرفت اما طراح پروژه از آن برای پخش و انتشار صدا بر خلاف خاصیت آکوستیک سقف های گنبدی بهره برد.

بازسازی خانه های ویلایی

تقسیم بندی فضایی ویلای کلارآباد

این ویلا دارای یک اسپای خانگی در اتاق خواب اصلی است که توسط مرزی شفاف از آن جدا شده است. لازم به ذکر است که در این ویلا به صورت ویژه و بیش تر خصوصی به طبیعت اهمیت داده و در پروژه لحاظ کرده اند. این فضا به یک باغ خصوصی گشوده می شود و متریال ها و عناصر طبیعی همانند آتش، آب و نور بر روی حضوری دلپذیر و آرامش بخش تاثیر شگرفی گذاشته است.

بازسازی خانه های ویلایی

ماهیت اساسی در روند طراحی ویلا روان ، یک راه جایگزین موفق از ممارست ورزیدن در معماری بود. در این پروژه تصمیم گیری تا زمانی که ساخت و ساز انجام نشد به طور کامل گرفته نشد ؛ این بدان معناست که طراحان به طور مداوم برای بررسی مجدد طراحی های خود، به ترسیمات خود بازگشته و در صورت لزوم از نو طراحی می کردند. نکته کلیدی حضور دائمی کارفرما در تمامی مراحل پروژه بود که سبب پیشروی مناسب پروژه ی ویلا روان می شد.

بازسازی خانه های ویلایی

چالش های طراحی و بازسازی ویلای کلارآباد

به طور کلی طراحی این ویلا مبنی بر دو معیار اصلی بود : نخست به حداقل رساندن میزان تخریب و آسیب به بنا و معیار دیگر ، بازگرداندن حس و حال شمال ایران به فضای ویلا. بدین ترتیب پیوند ساختمان با بستر گسترده اش قطع شد ؛ که این یک کانسپت توسعه دهنده ی معماری بدون در نظر گرفتن آن بود.

بازسازی خانه های ویلایی

محور شمالی – جنوبی و جهت امتداد ساختمان توسط یک نیم اشکوب  و مسیر پیاده معلق که نقش یک پل را بین فضای بیرونی و داخلی ایفا می کند، از یک موقعیت متمرکز و خصوصی ، قطع شده و یک بالکن با چشم انداز نفس گیر دریای خزر ارائه می دهد. این فضا به گونه ای مشابه فضای بومی  “کوتام” است، که فضایی سایه دار بیرونی  در فصل های گرم است.

بازسازی خانه های ویلایی

تمامی فضاهای موجود در این ویلا از نو ساخته شد: یک آشپزخانه بزرگ جایگزین اتاق نشیمن شد . زیرا این کار اشتیاق کارفرما را به پخت و پز بیش تر کرده و از طرفی  مهمانان اوقات بیش تری را به خوردن و صحبت کردن پشت کانتر آشپزخانه می گذرانند تا اتاق نشیمن.

پلان خانه های ویلایی

پلان خانه های ویلایی

پلان خانه های ویلایی

مقطع خانه های ویلایی

بررسی پلان ویلای کلارآباد

اگر شما هم از طراحی و بازسازی ویلای کلارآباد لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان آن به سادگی با جزییات بیشتر این فضای مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر ویلای کلارآباد

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *