بازسازی آپارتمان ، نکاتی که قبل از اقدام باید بدانید!

تاریخ بروزرسانی : ۲۲ دی ۱۳۹۸

بازسازی: مشکلات و معضلات خانه های قدیمی، بالا بودن هزینه خرید خانه های نوساز و علاقه مندی به حفظ خانه های قدیمی از جمله دلایلی هستند که می توانند افراد را به بازسازی منزلتان سوق می دهند. در بیش تر کشورهای پیشرفته به جای تخریب خانه ها و ساخت بلوک های جدید، خانه های قدیمی بازسازی یا نوسازی شده که هم هزینه ی پایین تری برای استفاده کنندگان از فضا دارد، هم درکاهش مصالح مصرفی و آسیب های زیست محیطی نقش موثری ایفا می کند. از این رو ما نیز به شما پیشنهاد می کنیم به جای تخریب خانه ی کهن خود که سرشار از حس نوستالژی است، با گام هایی که در ادامه به شما معرفی می نماییم، در راه بازسازی آن قدم بردارید. حال پرسشی که احتمالا ذهن شما را به خود مشغول کرده این است: بازسازی آپارتمان را از کجا شروع کنیم؟ ، این مطلب از ihome.ir  در این زمینه به شما کمک خواهد کرد، پس با ما همراه باشید.

آن چه قبل از شروع بازسازی آپارتمان باید بدانید!

در ابتدای این مطلب باید لازم است خاطر نشان کنیم که بازسازی و نوسازی با یک دیگر تفاوت دارند! در بازسازی آپارتمان به جای تخریب ساختمان سعی در افزایش پایداری آن می شود. به جهت تفاوت مفهوم این دو عمل باید قبل از شروع نسبت به انتخاب یکی از این دو مورد اقدام نمود. نکته ی مهم دیگر در این خصوص بحث مجوز است! شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از تعمیرات منزل جهت انجام نیازمند دریافت مجوز می باشند. بنابراین سوالی که مطرح می شود این است که این دسته از تعمیرات منزل کدام اند؟ جهت پاسخ به این پرسش باید عنوان نمود که جابه جایی هر کدام از بخش های منزل که مغایر با ضوابط شهرداری در این بخش می گنجد. هم چنین جابه جایی راه پله، اقداماتی که سبب حذف پارکینگ گردد و حذف دیوارهای باربر که سبب ریزش بنا می شوند نیز از این قبیل موارد می باشند. اگر تغییراتی که قصد اعمال دارید در این دسته می گنجند باید با در دست داشتن مدارک مربوطه نسبت به اخذ مجوز مراجعه نمایید.

بازسازی آپارتمان

گام اول: یک چک لیست تهیه کنید!

با حضور فیزیکی در خانه مورد نظر و به همراه داشتن پلان یا نقشه، تمامی موارد را با دقت بررسی نمایید. تمامی فضاهای موجود، مشکلات و معضلات، خواسته ها، نیازها و نیز فضاها یا مواردی که در حال حاضر به نظرتان مناسب می باشند را یادداشت نمایید. مواردی که امکان بازسازی، جابه جایی و غیره را ندارند نیز مد نظر داشته باشید. لیستی که تهیه می کنید باید شامل تمامی موارد باشد. برای مثال توجه به سیستم سرمایش-گرمایش، لوله کشی و تاسیسات، برق و سیستم های مکانیکی، دیوارها، سقف و کف از الزامات در تهیه این لیست می باشند. توجه به سیرکولاسیون، ابعاد فضاها و میزان نورگیری شان نیز از دیگر واجبات این لیست محسوب می شوند. نکته مهم دیگر در این مرحله واقع بین بودن است! برای مثال نمی توانید انتظار جابه جایی و یا تخریب بعضی دیوارها را داشته و یا به دنبال خلق یک خانه 150 متری از یک متراژ 70 متری باشید. مشورت گرفتن از متخصصان در این زمینه می تواند راهگشای شما باشد. در صورت امکان از آن ها در ابتدای پروژه بازسازی آپارتمان یاری بگیرید.

بازسازی آپارتمان

گام دوم: برآورد هزینه ها!

توجه به بودجه در روند بازسازی از مهم ترین بخش ها محسوب می شود. عدم برآورد درست هزینه ی بازسازی و یا فقدان مدیریت درست منابع مالی می تواند سبب کندی و یا توقف عمل بازسازی شود. بنابراین بهتان هشدار می دهیم این گام را جدی بگیرید. بدین منظور با توجه به لیست تهیه شده و آگاهی از هزینه مصالح، نیروی کار و … هزینه هر تعمیر و یا تغییر را محاسبه کنید. در انتها هزینه برآورد شده را با بودجه فعلی خود انطباق دهید. اگر هزینه ها بیش از بودجه تان بود نیازمند اعمال یک سری تغییر بر خواسته ها و ایده هایتان خواهید بود. بهتان پیشنهاد می کیم همواره هزینه برآورد شده را بالاتر در نظر بگیرید تا چنان که حین انجام عملیات بازسازی به موردی پیش بینی نشده برخوردید، توانایی ادامه کار را داشته باشید. به زبان خودمانی این مقدار پول را برای روز مبادا نگه دارید! لازم به ذکر است اگر بعد از بازسازی قصد فروش خانه را دارید، باید به قیمت فروش و مقایسه آن با هزینه هایی که کرده اید نیز بنگرید.

بیشتر بخوانید: هزینه بازسازی آپارتمان ، چقدر پول کنار بذارم؟

بازسازی آپارتمان

گام سوم: آیا شما از عهده ی این کار برمی آیید؟

بسیاری از ما فکر می کنیم بازسازی کار بسیار ساده ای بوده و همانند جابه جایی مبلمان و تغییر دکوراسیون خانه تنها نیازمند کمی سلیقه است. اما باید بهتان متذکر شویم که این یک تصور اشتباه است. زیرا یک بازسازی اصولی نیامند تخصص و مهارت در این زمینه است که علاوه بر رعایت استانداردهای فنی، به بعد روان شناسی در طراحی نیز متکی است. بنابراین در فرآیند بازسازی آپارتمان در صورت امکان به شما پیشنهاد می کنیم از یک متخصص بهره برده و نیازها و خواسته های خود را با او در میان بگذارید.

بازسازی آپارتمان

گام چهارم: بازسازی آپارتمان

اولین مرحله در طی روند بازسازی، خارج کردن زباله ها و دور ریزها از ملک است. در صورت امکان آن ها را به مراکز بازیافت اهدا کنید. این موارد شامل تمام آشغال ها، وسایل شکسته و یا خراب شده و یا به طور کلی هر آن چه که می دانید در طی بازسازی به دردتان نخواهد خورد، می شود. در مرحله دوم باید تمام مشکلات اساسی را حل کنید. برای مثال تعمیر سقف در حال چکه از اولین اقدامات محسوب می شود. سپس به سراغ در و پنجره و به طور کلی بازشوها روید. اگر نیاز است نمونه های نو را هماهنگ با بوجه خود جایگزین موارد قبلی نمایید. به یاد داشته باشید درب ورودی یکی از تاثیرگذارترین موارد در تعریف هویت منزل شماست، با دقت آن را انتخاب نمایید. مرحله مهم بعدی تعمیر و یا جایگزینی توالت و روشویی، سیستم سرمایش و گرمایش، لوله ها و هم چنین تهویه می باشد. این بخش را حتما باید به متخصصان واگذار نمایید زیرا عدم دقت و بی احتیاطی ممکن است امنیتتان را به خطر اندازد.

اشتباهات رایج بازسازی خانه

از این مرحله به بعد دیگر به سراغ موارد ظاهری تر اعم از رنگ کردن دیوارها، سقف یا عوض کردن کف پوش ها می رویم. البته در صورت تمایل می توانید کاغذ دیواری را جایگزین رنگ نمایید. هم چنین اگر کف پوش خانه قدیمی تان هم چنان سالم است، می توانید به جلا دادن یا بهبود آن اکتفا نمایید (این مورد بستگی به جنس کف پوشتان دارد). حال به سراغ روشنایی و نصب لوستر رفته و با یک نورپردازی صحیح محیط منزلتان را بهبود بخشید. سپس نسبت به نصب لوازم آشپزخانه تان اقدام نمایید. در آخرین گام با یک چیدمان صحیح مبلمان و لوازم منزل کار خود را به پایان برسانید.

بازسازی آپارتمان

نکات مهم در حین بازسازی منزل

مهم ترین و جدی ترین مسئله در بازسازی آپارتمان افزایش پایداری ساختمان و بالابردن ایمنی و عمر آن است. بنابراین در تمام مواردی هم چون لوله کشی، سازه، تاسیسات، برق کشی، عناصر باربر و … باید از یک متخصص بهره برده و تمام ایرادات این بخش ها را به الزام رفع نمایید. استفاده از عایق های صوتی و حرارتی می تواند در آینده تاثیر بسیاری بر آرامش شما داشته باشد. در صورت امکان از سیستم های سبز و پایدار استفاده نمایید. شاید در ابتدا هزینه های بیشتری بر شما متحمل شود اما در دراز مدت باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی در انرژی خواهند شد. در انتخاب مصالح و متریال ها دقت نمایید. خرید متریال بی کیفیتی که صرفا ارزان است، در آینده هزینه های بیشتری بر دوش شما خواهد گذاشت.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی و تزیینات فضای بیرونی منزل چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نویسنده:‌‌ مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

یک دیدگاه در “بازسازی آپارتمان ، نکاتی که قبل از اقدام باید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *