اطلاعات بازار مسکن، چرا شفاف نیست؟

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

از آنجایی که بازار در شرایط نامناسبی است و عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد و از طرفی برخی اطلاعات به دست واسطه گران افتاده انحراف در بازار مسکن شدیدتر خواهدشد.

یادداشت/ کمیل طیبی کارشناس مسائل اقتصادی

در بازار مسکن حبابی قیمتی هنوز به طور کامل تخلیه نشده است، قدرت خرید به شهروندان این اجازه را می دهد که تنها برای اجاره خانه تقاضا داشته باشند از طرفی هزینه تولید و ساخت مسکن بالا است بنابراین قدرت خرید مصرف کننده کاهش می یابد.

تقاضا برای مسکن به محیط کار و شرایط زندگی بستگی دارد و از آنجایی که در این امر ناهماهنگی وجود دارد مصرف کننده توانایی قدرت خرید ندارد. به عبارت دیگر شهروندی که متعلق به یک طبقه از جامعه است ترجیحا متناسب با قشر یا شرایط شغلی خود از مسکن برخوردار می شود به همین دلیل قیمت مسکن برایش گران تمام می شود.

سیاست های پولی و مالی و نرخ سود بهره طبیعتا در ایجاد تقاضا تاثیرگذار است اما باید توجه داشت با رکود حاکم در اقتصاد کلان کشور و رکود بازار مسکن منبع درآمدی برای متقاضی ایجاد نمی شود اگر گردش مالی ناشی از خرید و فروش مسکن وجود داشته باشد خود به خود قدرت خرید شکل می گیرد.

خانه های کم متراژ برنده اصلی افزایش تسهیلات!

در زمان رکود شرایط برای تبدیل به احسن مسکن به ندرت اتفاق می افتد و افراد نمی توانند خانه خود را بر اساس قیمت تعادلی به فروش برسانند این امر در افزایش نقدینگی موثر است و چون در شرایط رکودی این امر میسر نیست برخی از سیاست های پولی و مالی و نرخ سود در این میان بی تاثیر نخواهد بود.

با توجه به اصلاحات و افزایش تسهیلات مسکن می توان گفت تقاضا بیشتر برای واحدهای کوچک و متراژ پایین رخ خواهد داد.

بنگاه های املاکی تخصصی تر عمل کنند!

متاسفانه اطلاعات در بازار مسکن کافی و شفاف نیست در این میان بنگاه های املاکی باید تخصصی تر عمل کنند، برخی از بنگاه ها بیشتر نقش واسطه گرایانه دارند، از آنجایی که بازار در شرایط نامناسبی است و عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد و از طرفی برخی اطلاعات به دست واسطه گران افتاده انحراف در بازار مسکن شدیدتر خواهدشد، این موارد معضلاتیست که باید اصلاحات اساسی در آن انجام شود.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *