رقیب اصلی بازار مسکن سودهای بالای بانکی نیست!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

رقیب اصلی بازار مسکن سودهای بالای بانکی نیست سرمایه به دنبال سود می رود و هر بازاری که سود بیشتری داشته باشد سرمایه هم به آن سمت می رود.

مصاحبه با احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن

احمدرضا سرحدی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: رقیب اصلی بازار مسکن سودهای بالای بانکی نیست سرمایه به دنبال سود می رود هر بازاری که سود بیشتری داشته باشد سرمایه هم به آن سمت می رود در یک برهه از زمان بازار مسکن سودآورشد مردم کارخانه ها و حتی کشاورزی را تعطیل کردند و بساز و بفروش شدند حتی کارخانه ها را به عنوان خصوصی سازی می خریدند و در آن ساخت و ساز می کردند اما در حال حاضر بازار مسکن این سود را ندارد.

سرحدی یادآور شد: در حال حاضر در معاملات متعارف قانونی نرخ سود بانکی بالاترین بازده را دارد اگر این رویه قطع شود و بانک ها سود نگیرند علاوه بر مشکلات دیگری که گریبانگیر بانک ها می شود، سرمایه دلیل قانع کننده ای برای ورود به بازار مسکن ندارد بازاری که در حال حاضر ساختمان هایش ساخته شده و دست خریدارش مانده و از طرفی نرخ تورم منفی دارد چه دلیلی برای ورود سرمایه به این بازار است؟

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: با وجود اینکه ساخت و ساز در حالت رکود به سر می برد ما شاهد افزایش قیمت 50 درصدی آهن بودیم به دلیل آنکه برخی آهن را خریداری و آن را احتکار کردند نه آهن بیش از گذشته صادر شد نه ساخت و ساز صورت گرفت و نه کارخانه ای تعطیل شد همه این موارد بازی های پولی در اقتصاد کشور است.

وی در پایان اظهار کرد: اگر نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند در ظاهر خوب است و در بخش های متعارف اقتصادی بالاترین سود را می دهد و حتی اگر بازار سرمایه چشم انداز خوبی داشته باشد قطعا سرمایه وارد بازار مسکن خواهد شد اما اگر سودی ندهد به سمت قاچاق ارز و بازار غیر رسمی و … می رود. اینکه صرفا حساب های بانکی بسته شود و سود نگیرندبه عنوان یک نشانه و اخطار موثر است اما نه فراتر نمی توان گفت با تعطیلی بانک ها و تمام نقدینگی ها وارد بازار مسکن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *