عدم شفافیت اطلاعات بازار مسکن چگونه رفع می شود؟

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

یک کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به اصلاحات و افزایش تسهیلات مسکن می توان گفت تقاضا بیشتر برای واحدهای کوچک و متراژ پایین رخ خواهد داد.

مصاحبه/ کمیل طیبی کارشناس اقتصادی

 

کمیل طیبی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: در بازار مسکن حبابی قیمتی هنوز به طور کامل تخلیه نشده است، قدرت خرید به شهروندان این اجازه را می دهد که تنها برای اجاره خانه تقاضا داشته باشند از طرفی هزینه تولید و ساخت مسکن بالا است بنابراین قدرت خرید مصرف کننده کاهش می یابد.

وی افزود: تقاضا برای مسکن به محیط کار و شرایط زندگی بستگی دارد و از آنجایی که در این امر ناهماهنگی وجود دارد مصرف کننده توانایی قدرت خرید ندارد. به عبارت دیگر شهروندی که متعلق به یک طبقه از جامعه است ترجیحا متناسب با قشر یا شرایط شغلی خود از مسکن برخوردار می شود به همین دلیل قیمت مسکن برایش گران تمام می شود.

طیبی در ادامه یادآورشد: سیاست های پولی و مالی و نرخ سود بهره طبیعتا در ایجاد تقاضا تاثیرگذار است اما باید توجه داشت با رکود حاکم در اقتصاد کلان کشور و رکود بازار مسکن منبع درآمدی برای متقاضی ایجاد نمی شود اگر گردش مالی ناشی از خرید و فروش مسکن وجود داشته باشد خود به خود قدرت خرید شکل می گیرد.

خانه های کم متراژ برنده اصلی افزایش تسهیلات!

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در زمان رکود شرایط برای تبدیل به احسن مسکن به ندرت اتفاق می افتد و افراد نمی توانند خانه خود را بر اساس قیمت تعادلی به فروش برسانند این امر در افزایش نقدینگی موثر است و چون در شرایط رکودی این امر میسر نیست برخی از سیاست های پولی و مالی و نرخ سود در این میان بی تاثیر نخواهد بود.

وی در ادامه افزود: با توجه به اصلاحات و افزایش تسهیلات مسکن می توان گفت تقاضا بیشتر برای واحدهای کوچک و متراژ پایین رخ خواهد داد.

بنگاه های املاکی تخصصی تر عمل کنند!

وی عنوان کرد: متاسفانه اطلاعات در بازار مسکن کافی و شفاف نیست در این میان بنگاه های املاکی باید تخصصی تر عمل کنند، برخی از بنگاه ها بیشتر نقش واسطه گرایانه دارند، از آنجایی که بازار در شرایط نامناسبی است و عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد.

طیبی در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی برخی اطلاعات به دست واسطه گران افتاده انحراف در بازار مسکن شدیدتر خواهدشد، این موارد معضلاتیست که باید اصلاحات اساسی در آن انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *