انجمن شاعران ایران ، سفری به عمارت 70 ساله خیابان دولت!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

انجمن شاعران ایران از آن فضاهایی است که دیدن آن خالی از لطف نیست. می توانید با اطلاع از برنامه ها، نشست ها و کانون های شعری که در این مکان فرهنگی بر گزار می شود، در صورتی که جز علاقمندی های تان است در این کانون ها مشارکت کنید.

تهران شناسي: به راستی که به هر نقطه از شهر و پایتخت که چشم می اندازیم جایی برای گشت و گذار پیدا می شود و نقاطی که جز جاذبه های گردشگری محسوب می شود. جاذبه های گردشگری که یکی از آن ها در میانه خیابان کلاهدوز (دولت) به بقای خود ادامه می دهد. فضایی که در سال های دور نمی دانست قرار است میان این همه ساختمان و ماشین و سر و صدا های شهری قرار بگیرد. بنایی که از آن می خواهیم سخن بگوییم جایی است که رفت و آمد در آن نوازش و استراحتی است برای روح شما. جایی که برای استراحت روح خود می توانید چند ساعتی را در آن بگذرانید. صدای شعر و موسیقی همیشه آرمش بخش لحظه های انسان است. این ساختمانی که چند سالی است در رسالت جدیدی به بقای خود ادامه می دهد با نام انجمن شاعران ایران نام گذاری شده است. می خواهیم در این مطلب به توضیحات تکمیلی و بیشتر در مورد بنا بپردازیم. بازدید از این مجموعه فرهنگی را از دست ندهید.

امروز هم مانند هر سه شنبه در ihome قصد داریم شما را با یکی از خانه های تغییر کاربری داده شده در تهران آشنا کنیم، فضایی که هویت و اصالت سال های پیشین خود را حفظ کرده اند و تن به تخریب نداده اند. همراه ما باشید.

انجمن شاعران ایران

انجمن شعرا ایران کجاست؟

این بنا واقع در خیابان کلاهدوز (دولت) تهران است. در واقع تقاطع دو خیابان نعمتی و کیکاووس منتهی به انجمن شاعران ایران می شود. ساختمانی آجری که در نگاه اول شاید نظرتان را به خود جلب نکند، اما وجود تابلوی آن شما را از چگونگی این بنا و کاربری آن آگاه می سازد. وقتی وارد باغ زیبای آن می شوید وجود عمارتی آجری در دل باغ نظر شما را به خود جلب می کند. عمارتی دو طبقه و با ساختی ساده اما وجود تندیس هایی از شاعران معاصر مان مانند سهراب سپهری، پروین اعتصامی، نیما یوشیج (علی اسفندیاری)، سلمان هراتی، استاد شهریار (محمد حسین شهریار) و … فضای باغ را زیباتر کرده است و همچنین به نوعی وجود تندیس هایی که در باغ تعبیه شده اند، حال و هوای این عمارت را گویا تر می کند.

انجمن شاعران ایران

اين بنا به دست چه كسی ساخته شد؟

این بنا در سال 1320 به دست فردی به نام مهندس میکاییل غریب ساخته شده است. اصل ساختمان بنا که در همان دهه 20 ساخته شده است تا به امروز به همان شکل باقی مانده است و تغییراتی در آن صورت نگرفته است به جز کاربری آن که در ادامه با جزییات بیشتر برای شما شرح خواهیم داد.

انجمن شاعران ایران

معماري خانه شاعران ایران در گذشته چگونه بوده است؟

متراژ کلی عمارت مخبر السلطنه چیزی در حدود 4725 متر مربع است. ساختمانی که در میان این باغ قرار گرفته است، ساختمانی دو طبقه است که تزییناتی مانند آجر کاری و گچ کاری های بسیار ساده در داخل آن به کار رفته است. غیر از موارد گفته شده تزیینات خاص دیگری ندارد و بیشتر تزیینات در فضای بیرونی باغ و محوطه انجام گرفته است. مانند حوض ها و پله ها در محطه و فضای سبز.

انجمن شاعران ایران

انجمن شاعران ایران دارای دو درب در دو خیابان مختلف است که درب اصلی آن با تزیینات زیبایی در خیابان دولت است و درب دوم آن واقع در خیابان نعمتی است. با ورود به باغ و محوطه حوض زیبایی با فرم شمسه ایرانی که شامل 16 ضلع و به رنگ فیروزه ای است را می بینید که فضای بسیار آرام بخش را به وجود آورده است و در اطراف این حوض بزرگ 3 حوض کوچک تر قرار دارد که به وسیله را آب هایی به رنگ فیروزه ای متصل شده اند و از داخل آن ها آب جریان دارد. درختانی قدیمی که در محوطه باغ وجود دارد به نوعی نشان دهنده قدمت بنا هستند.

انجمن شاعران ایران

در مسیری که حوض های کوچک قرار گرفته اند پله هایی نیز ساخته شده است که مسیر را به سمت درب غربی ساختمان هدایت می کند. تراسی که در جلوی ساختمان اصلی بنا وجود دارد به صورت منحنی است و دور تا دور آن ستون هایی دایره ای شکل به تعداد چهارده عدد و جفت جفت قرار گرفته اند و این بالکن رو به حوض اصلی ستاره ای شکل است و همچنین این ستون ها تا انتهای بالکن امتداد پیدا می کند و به نحوی نقش باربری ساختمان را نیز دارا هستند و تمامی درب و پنجره ها چوبی هستند و فرم آن ها بسیار ساده است. فضایی در قسمتی از باغ که امروز به کافه ای اختصاص پیدا کرده است که می توانید برخی از نشست های خود را در آن جا برگزار کنید.

انجمن شاعران ایران

کاربری امروز عمارت مخبر السلطنه چیست؟

این بنا در حال حاضر با کاربری انجمن و خانه شعرای ایران به فعالیت خود ادامه می دهد که فعالیت هایی چون بزرگداشت شاعران، فعالیت های شعری و کانون های شعر و موسیقی در آن بر گزار می شود. این بنا در سال 1320 شمسی ساخته شده است و مالک آن شخصی به نام مرحوم مهدیقلی هدایت مشهور به مخبر السلطنه بوده است، تعلق داشته است. مرحوم مهدی قلی هدایت فرزند علی قلی خان که سمت ایشان در آن سال ها ریاست گمرکات و پستخانه آذربایجان بوده است و همچنین در مدرسه دارالفنون به تدریس زبان آلمانی نیز مشغول بوده اند از سال 1320-1324 در این خانه زندگی می کرده است و در سال 1378 تا به امروز کاربری آن به انجمن شاعران ایران تغییر پیدا کرده است.

انجمن شاعران ایران

مالک امروز انجمن شعران ایران چه کسی است؟

همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم مالک اصلی و اول بنا در سال 1320 مهدیقلی هدایت بوده است که در سال 1324 بنا را به فردی به نام علی قلی دهقان می فروشد و در سال 1345 این بنا به سید احمد گلابچی فروخته می شود که در آن سال قیمت این بنا در حدود 8 میلیون تومان بوده است و در سال 1378 فرزند مرحوم گلابچی این بنا را به قیمت 360 میلیون تومان به شهرداری می فروشد. مالکیت  این بنا از سال 1378 به بعد شهردازی است و در حدود 4-5 سال پیش از طرف شهرداری بازسازی و تعمیردر بخش گچ کاری و سفید کاری بنا صورت گرفته است.

انجمن شاعران ایران

کلام آخر…

انجمن شاعران ایران از آن فضاهایی است که دیدن آن خالی از لطف نیست. می توانید با اطلاع از برنامه ها، نشست ها و کانون های شعری که در این مکان فرهنگی بر گزار می شود و در صورتی که جز علاقمندی های تان است در این کانون ها مشارکت کنید و همچنین این بنای زیبا را ببینید. اگر ساکن این منطقه هستید و اطلاعات و یا عکسی در رابطه با این بنای قدیم در اختیار دارید، تیم ihome برای کامل تر شدن هر چه بیشتر گزارش منتظر شماست.

ویدئو انجمن شاعران ایران

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای انجمن شاعران ایران، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

گالری تصاویر انجمن شاعران ایران

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این بنا دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این گزارش آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای تهران گردی و خانه های ماندگار ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای خانه های ماندگار و آشنایی با مناطق گردشگری بیشتر تهران ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: شهرزاد چراغی | عکس و فیلم: علی مهری | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *