انتظار سود در سازندگان و عرضه کنندگان مسکن بالاست!

تاریخ بروزرسانی : ۲ دی ۱۳۹۶

انتظار سود چه در بساز بفروش ها و چه در بنگاه های املاکی که ملک را به بازار عرضه می کنند بالاست. در بازار مسکن سالم نباید سود بیش از نرخ تورم باشد.

یادداشت/ حسین وکیلی کارشناس اقتصادی

فاصله بین توانایی های مالی مردم نسبت به قیمت های فعلی بازار مسکن بسیار زیاد است، به همین جهت اکثر مردم  به بازار رهن و اجاره مراجعه می کنند. از طرفی باید تکلیف پروژه ها و سرمایه های انبوه و سنگین که به صورت نیمه تمام رها شده چه در بخش مسکن مهر و چه در بخش انبوه سازان در نقاط مختلف کشور روشن و به نحوی تجدید نظر در قیمت گذاری آن ها شود.

انتظار سود در فعالان بازار مسکن بالاست

انتظار سود چه در بساز بفروش ها و چه در بنگاه های املاک که ملک را به بازار عرضه می کنند بالاست. بازار مسکن سالم نباید سود بیش از نرخ تورم را جواب دهد. انتظار سود 50 تا 100 در مسکن برای ساخت و فروش یک انتظار کاذب است و بازار مسکن را مسموم می کند.

انتظار صحیح این است که اگر در کل کشور نرخ تورم 12 درصدی اعلام می کنند؛ سود بازار مسکن باید برای سازندگان مسکن و دیگر بخش های مربوطه سود 3 الی 4 درصدی و نهایت 15 درصدی باشد در غیر این صورت در همین نابه سامانی که بازار مسکن دچار آن است پیش خواهیم رفت و به مراتب دودش به چشم سازندگان و نیازمندان مسکن خواهد رفت و در نتیجه کل بازار مسکن که بخش فعال اقتصادی کشور است غیر فعال می ماند و  اقتصاد پویا در کل کشور صورت نمی گیرد.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

یک دیدگاه در “انتظار سود در سازندگان و عرضه کنندگان مسکن بالاست!

  1. شهربانو

    انتظار بالای سازندگان تنها یک بعد ماجراست. بازار آشفته‌ی مسکن بستری مناسب را برای ورود واسطه‌ها فراهم کرده و حتی اگر با سازنده‌ی منصفی مواجه باشیم، واسطه‌ها از راه رسیده و به دلیل توان مالی بهتری که نسبت به مصرف‌کننده‌های اصلی دارند، کار را با مشکل رو به رو می‌کنند. در نتیجه مسکن‌هایی که با قیمت نسبتا منصفانه‌تر هم به بازار عرضه می‌شوند، به دست واسطه‌ها افتاده و مصرف‌کننده از این بازار آشفته هر روز ناامیدتر می‌شود.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *