تخت خواب دونفره ، چگونه انتخاب بهتری داشته باشیم؟!

تاریخ بروزرسانی : ۷ بهمن ۱۳۹۷

دکوراسیون داخلی: اتاق خواب به عنوان فضایی که برای استراحت و آرامش شناخته می شود، اهمیت زیادی در خانه دارد. دکوراسیون اتاق خواب باید به گونه ای طراحی شود که خواب راحت و آرامی را برای افراد به وجود آورد. مهمترین جز این فضا هم تخت خواب است و برای انتخاب آن نکات خاصی مد نظر قرار می گیرد. البته در مورد تخت خواب کودک و یا تخت خواب یک نفره چالش کمتری وجود دارد و آنچه کمی ذهن را درگیر می کند، انتخاب تخت دو نفره است. در این مطلب از ihome.ir برخی موارد در مورد راهنمای انتخاب تخت خواب دونفره را ذکر می کنیم تا بدانید چالش اصلی کجاست.

تخت خواب دونفره

اندازه تخت خواب دو نفره

تخت خواب دونفره در اندازه های مختلف تولید و طراحی می شود و آنچه باعث تفاوت در آنها می شود، عرض تخت است. طول تخت خواب یک عدد مشخص یعنی 200 سانتی متر است ولی عرض تخت خواب معمولا در سه سایز درسته بندی می شود. تخت خواب کویین دارای عرض 160، تخت خواب کینگ عرض 180 و تخت سوپر کینگ دارای عرض 200 سانتی متری است. انتخاب این ابعاد سلیقه ای است ولی فضای موجود در اتاق خواب و عادات خوابی می تواند در انتخاب آن تاثیرگذار باشد.

تخت خواب دونفره

جنس

متریال به کار رفته در تخت در دوام، زیبایی و طول عمر آن اثرگذار است. اکثر تخت خواب های موجود در بازار با استفاده از ام دی اف و چوب ساخته شده اند ولی هنوز هم می توانید مدل های فلزی مینیمال و زیبایی را هم برای دکوراسیون اتاق خواب خود پیدا کنید.

تخت خواب دونفره

سبک

با توجه به سبکی که برای طراحی اتاق خواب خود انتخاب کرده اید، تخت خواب دونفره را هم انتخاب کنید. سبک کلاسیک، مدرن، معاصر و روستیک از اصلی ترین سبک های استفاده شده در ساخت تخت خواب هستند. تخت خواب کلاسیک، دارای پایه های ظریفتر و با تزیینات مختلف است که همراه با دراور و پاتختی های خود این سبک را کاملتر می کند. در تخت خواب مدرن، همه چیز ساده است و هیچ تزیینات خاصی در ساخت تخت خواب دیده نمی شود.

تخت خواب دونفره

رنگ تخت خواب

از آنجایی که اغلب مدل های تخت خواب دونفره از چوب و انواع روکش مانند ملامینه یا ام دی اف ساخته شده است، تنوع رنگ نیز در همه آنها دیده می شود. تخت خواب چوبی طیف مختلفی از رنگ چوب را شامل می شود ولی در مدل های ام دی اف و ملامینه می توانید از رنگ های متنوع و مختلفی برای دکوراسیون اتاق خواب خود بهره ببرید. در مورد تمیزی و یا نشان دادن بیشتر گرد و غبار روی سطح چوب این نکته حائز اهمیت است که چوب های تیره بیشتر گرد و غبار را نشان می دهند ولی رنگ های متوسط و خنثی دیرتر کثیف می شوند.

تخت خواب دونفره

کشو و کمدها

داشتن کشو در تخت خواب دو نفره یک مزیت است که البته در همه مدل ها هم دیده نمی شود. اگر فضای اتاق خواب شما، کمد یا دراورها کم است، بهتر است به دنبال مدل هایی از تخت خواب باشید که دارای کشو هستند. استفاده از کشوها نیازمند است که تخت را در جهتی از اتاق قرار دهید که امکان باز کردن و استفاده از کشوها وجود داشته باشد. اگر درب این فضاها به صورت کشویی و در جهت چپ و راست باشد، مشکل بازشوی درب و کشو را هم ندارید.

تخت خواب دونفره

تخته زیر تشک

برای اینکه تشک و وزن افرادی که روی تخت می خوابند به درستی به زمین منتقل شده و سنگینی بار آنها باعث تخریب تخت خواب نشود، تخته زیر تشک باید دارای مقاومت بالایی باشد. در مورد تخت خواب دو نفره این تخته ها اغلب دو تایی هستند تا هم حمل و نقل راحت تری داشته باشند و هم تعداد پایه ها برای انتقال وزن به زمین بیشتر شود. اگر این پایه ها از جنس فلز باشند، مقاومت بسیار بالایی دارند ولی مدل های چوبی هم می توانند مقاوم باشند.

تخت خواب دونفره

فضای خالی و باکس

در خانه های آپارتمانی و کوچک امروزی از هر فضایی برای نگهداری استفاده می شود. یکی از فضاهای پرت و بدون استفاده که قابلیت بالایی هم دارد، فضای خالی زیر تخت خواب است. این فضا در تخت خواب دونفره به صورت باکس هایی طراحی و تعبیه می شوند که بدون ورود گرد و خاک، فضای ایمن و مناسبی را برای وسایلی تامین کند که استفاده کمتری دارند. کفش و لباس های زمستانه و لوازمی از این قبیل را در فضای زیر تخت نگهداری کنید. در تخت خواب های باکس دار، اهرم یا دستگیره ای برای بالا زدن تشک و استفاده از فضای زیر آن در نظر گرفته شده است.

تخت خواب دونفره

سرتختی

سر تختی یا تاج تخت بخشی از تخت خواب است که به صورت عمودی و هم راستا با قسمتی که بالشت ها قرار می گیرند، وجود دارد. این بخش از تخت به عنوان دیواری برای تخت در نظر گرفته می شود و اغلب جنبه تزیینی دارد. البته در مدل های جدید تخت خواب دونفره ، نوعی از تاج تخت طراحی می شود که حالت مبله و راحتی دارند و فرد می تواند به آن تکیه داده و به راحتی روی تخت کتاب بخواند یا استراحت کند.

تخت خواب دونفره

پایه های تخت خواب

پایه های تخت برای استحکام بیشتر و دوام آنها اهمیت زیادی دارد. هر چه پایه ها ضخامت و پهنای بیشتری داشته باشند، قدرت تخت بیشتر است و نازک بودن پایه ها اخطاری برای دوام کمتر تخت خواب دونفره شماست. در انواعی از تخت خواب که به جای پایه تخته های یکسره به شکل جعبه نصب می شود، این استحکام افزایش پیدا می کند.

تخت خواب دونفره

ارتفاع تخت

ارتفاع تخت در مدل های مختلف متفاوت است و اندازه آن هم بستگی به مدل و سلیقه تولید کننده و سازنده تخت خواب دارد. هرچه ارتفاع بیشتر باشد، سرما از زمین کمتر منتقل می شود و در ارتفاع های زیاد بالا و پایین آمدن از تخت خصوصا برای کودکان و فرزندتان دشوارتر می شود. در مورد ارتفاع تخت خواب این نکته را در نظر داشته باشید که تشک انتخابی شما هم یک ارتفاعی به تخت اضافه می کند و می تواند آن را بلندتر کند. بر عکس مدل های بلندتر، برخی از مدل های تخت خواب دونفره که بیشتر در دسته مدرن جای می گیرند؛ روی زمین و با ارتفاع بسیار کمی قرار دارند.

در مطالب بعدی شما را قیمت روز سایر مبلمان منزل آشنا خواهیم کرد، بس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده:‌‌ ساناز سردار نیا | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *