روند افزایش قیمت در برخی مناطق پایتخت متوقف شده است!

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ بهمن ۱۳۹۶

با توجه به این‌که تقاضاهای موثر وارد بازار مسکن می‌شود، روند افزایش قیمت غیرواقعی در برخی مناطق پایتخت متوقف و رو به کاهش است.

یادداشت/عباس شوکتی کارشناس بازار مسکن

 

از ابتدای امسال تا پایان دیماه مطابق حدود 150 هزار واحد مسکونی در تهران خرید و فروش شده است و طی 10 ماه سال گذشته حدود 133 هزار فقره معامله در تهران ثبت شده بود.

مطابق آمار بانک مسکن نیز تا پایان دیماه امسال پرداخت تسهیلات خرید مسکن نسبت به 10 ماه سال گذشته حدود 30 درصد افزایش یافته است و طی ماه‌های اخیر در مناطق شمالی تهران، برخی مالکان که همچنان تحت تاثیر انتظارات تورمی قرار دارند حدود 40 درصد به قیمت واحدهای نوساز خود اضافه کردند.

با توجه به افزایش قیمت‌ها طی سال‌های گذشته این اقدام برخی مالکان نتیجه عکس داشت، واقعیت آن است که بازار مسکن کشش افزایش قیمت را ندارد و به همین دلیل علی رغم تلاش برخی برای گران کردن مسکن، قیمت‌های واحدهای مسکونی نوساز در حال بازگشت به نرخ‌های قبلی است.

به خریداران واقعی مسکن توصیه می‌شود ورود به بازار مسکن را به زمانی موکول کنند تا این بخش ثبات بیشتری برخوردار شود.

افزایش قیمت مسکن طی چند ماه آینده کمتر از نرخ تورم بود و با توجه به طرح‌های دولت برای پرداخت تسهیلات، روند معاملات مسکن در متراژهای متوسط رو به رشد بوده، در عین حال به هیچ عنوان جهش قیمت مسکن در بازار روی نخواهد داد.

طی 10 ماه نخست امسال حدود 57 درصد واحدهای مسکونی معامله شده در تهران از متوسط قیمت هر مترمربع یعنی 5.2 میلیون تومان کمتر بوده که این مسئله حکایت از ورود مصرف‌کنندگان واقعی به بازار مسکن دارد.

همچنین بیشترین تقاضا در تهران برای واحدهای مسکونی 150 تا 200 میلوین تومانی بوده است از طرفی بیشترین تقاضا نیز برای واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از 80 مترمربع بوده است.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *