اشتباهات رایج نظافت منزل ، دیگه بهداشت خونم کامله!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ تیر ۱۳۹۸

خانه داری: خانه داری و نظافت منزل یکی از وظایفی است که بر عهده ساکنان خانه بوده و هرگز هم تمامی ندارد. از آنجایی که خانه داری کارهای مختلفی از شستن ظروف گرفته تا جارو کشیدن و گردگیری را شامل می شود، گاهی برای به انجام رساندن آنها مجبور می شوید از برخی نکات مهم چشم پوشی کرده و برای تمیز شدن به سراغ روش ساده تر بروید. ولی باید بدانید که گاهی انجام برخی عادت های غلط می تواند نتیجه عکس داشته باشد و به جای بهداشت و تمیزی بیشتر، بیماری و آلودگی به همراه آورد. Ihome.ir در ادامه مطلب شما را با اشتباهات رایج نظافت منزل آشنا می کند تا در برنامه ریزی جدید زحمتتان در راه درستی نتیجه بگیرد.

اشتباهات رایج نظافت منزل

استفاده ظروف فراوان در ماشین ظرفشویی

این روزها می توانید ماشین ظرفشویی را در بسیاری از خانه ها ببینید. این ماشین وظیفه شستشوی ظروف را بدون صرف انرژی انسانی انجام می دهد و برای شما زمان می خرد. ولی بسیاری از افراد نمی توانند به درستی از آن استفاده کنند. گاهی حجم ماشین ظرفشویی با افراد خانه و مقدار ظروفی که در طول روز استفاده می شود، هماهنگ نیست و در انتهای شب با حجم زیادی از ظروف مواجه می شوید که ناچار همه را به زور درون ماشین می چینید. فارغ از آنکه این حجم ظروف ممکن است به دستگاه آسیب بزند، بهداشت صد در صد ظروف را هم تضمین نمی کند. زمانی که ظروف کنار هم و به فاصله کمی قرار بگیرند، آب و شوینده به درستی در بین آنها عبور نمی کند و در نتیجه آن طور که انتظار می رود، تمیز نمی شوند. این نکته در رابطه با قاشق و چنگال هم صدق می کند. برای آنکه ظروفتان آسیبی نبیند، به دنبال بهترین شوینده متناسب با جنس آنها بگردید. این مورد را در اشتباهات رایج نظافت منزل جدی بگیرید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن ماشین ظرفشویی ، چند وقت یکبار و چگونه؟!

اشتباهات رایج نظافت منزل

اسکاچ را تعویض نمی کنید.

باور اشتباهی که در رابطه با بسیاری از وسایل تمیز کننده وجود دارد، این است که آنها در تماس مداوم با آب و ماده شوینده هستند و هرگز کثیف نمی شوند. ولی این موضوع کاملا اشتباه است. زمانی که ظرف های غذاخوری را با اسکاچ یا اسفنج می شویید، ذرات مواد غذایی به درون بافت آنها نفوذ می کنند و در آنجا محبوس می شوند. با گذشت زمان و فاسد شدن این ذرات، باکتری و گاها قارچ ها رشد می کنند و در نتیجه ممکن است این میکروب ها به ظروف دیگر هم منتقل شوند. پس اگر نگران تمیز شدن ظروف و از آن مهمتر سلامتی خود هستید، هر دو هفته یک بار اسکاچ ظرفشویی را تعویض کنید.

اشتباهات رایج نظافت منزل

ساک های خرید خود را نمی شویید.

برای حفاظت از محیط زیست و مصرف کیسه پلاستیکی کمتر، بهتر است از ساک های خرید پارچه ای استفاده کنید. با این روش می توان، میوه، سبزی، نان یا حتی اقلام غیر خوراکی را درون ساک قرار داده و به اندازه زیادی کیسه پلاستیکی را کاهش داد. ولی نکته مهمی که در بهداشت این ساک های خرید باید مد نظر قرار دهید این است که آنها هم نیاز به شستشو و تمیز شدن دارند. با حمل میوه و سبزی ها درون این کیسه های پارچه ای، ممکن است تکه هایی از آنها درونش باقی بمانند و با گذشت زمان فاسد و خراب شوند. قارچ و میکروب حاصل از این باقی مانده ها قابل انتقال هستند و بهداشت را تحت تاثیر قرار می دهند. پس فراموش نکنید که کیسه های پارچه ای خود را نیز با توجه به میزان مصرف مرتب بشویید و این مورد را در اشتباهات رایج نظافت منزل حتما انجام دهید.

اشتباهات رایج نظافت منزل

شوینده لباس را به اندازه زیاد استفاده می کنید .

یکی از اشتباهات رایج نظافت منزل همین موضوع است. گاهی افراد تصور می کنند هرچه از پودر و مایع شوینده لباس به اندازه بیشتری استفاده شود، لباس ها هم بیشتر پاکیزه می شوند. اگر حجم لباس هایی که درون ماشین لباسشویی قرار می دهید، بیشتر از همیشه باشد تنها کافی است کمی شوینده را بیشتر کنید ولی اگر این شوینده را بسیار بیشتر درون ماشین بریزید، شستن و آبکشی آن برای دستگاه سخت تر می شود و در نهایت هم مشاهده می کنید که لکه هایی از این مواد روی لباس ها باقی مانده است که تمیز کردنشان هم کار راحتی نیست.

بیشتر بخوانید: از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی ،سرکه را دست کم نگیرید!

اشتباهات رایج نظافت منزل

پنجره ها را در روزهای گرم و آفتابی تمیز می کنید.

تمیز کردن شیشه ها کمی چالش بر انگیز است و افراد سعی می کنند تا حد ممکن آن را به تعویق بیندازند. ولی اگر زمانی تصمیم گرفتید پنجره های خود را تمیز کنید، بهتر است در روزهای گرم و آفتابی این کار را انجام ندهید چرا که گرما و آفتاب باعث تبخیر سریع شیشه پاک کن می شود و کار را برایتان سخت تر می کند. در نتیجه لکه های زیادی روی سطح شیشه باقی می ماند. توصیه می شود برای تمیز کردن از حرکت دورانی دست استفاده نکنید چرا که این کار لکه های بیشتری بر جای می گذارد.

اشتباهات رایج نظافت منزل

برای گردگیری کردن از دستمال یا پر خشک استفاده می کنید.

آیا دقت کرده اید که در زمان گردگیری بیشتر عطسه می کنید؟ زمانی که با استفاده از دستمال یا پر خشک به سراغ گرفتن گرد و غبار می روید، در واقع تنها آنها را در هوا یا سطح مورد نظرتان پخش کرده اید و باعث از بین رفتنشان نمی شوید. گاهی هم تصور می کنید گرد و غباری که روی زمین می ریزد را می توانید با جارو برقی از بین ببرید. ولی حتی جارو هم نمی تواند همه گرد و غبار موجود در گوشه ها و فرو رفتگی ها را بگیرد. بهترین روش برای جلوگیری از این مورد در اشتباهات رایج نظافت منزل این است که دستمال و حوله را کمی مرطوب کنید تا گرد و خاک به راحتی به آن بچسبد.

اشتباهات رایج نظافت منزل

روبالشتی و روتختی ها را مرتب تعویض نمی کنید.

هر فردی حداقل 6 ساعت در طول روز می خوابد و در این مدت چربی، عرق و سلول های مرده پوست خود را به روتشکی و روبالشتی منتقل می کند. تصور کنید در یک هفته با حداقل 42 ساعت خواب چه میزان از این ذرات روی ملحفه ها قرار می گیرد. آیا نباید به بهداشت و تعویض و شستشوی آنها بیشتر اهمیت داد؟ آلودگی روبالشتی می تواند به پوستتان آسیب بزند و با پر کردن منافذ، باعث جوش زدن پوست صورت شود.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن تشک تخت ، این چالش را به آسانی حل کنید!

اشتباهات رایج نظافت منزل

کنترل تلویزون و وسایل الکترونیک را تمیز نمی کنید

این وسایل در خانه ها بسیار پر کاربرد هستند و همه افراد خانه در طول روز با آن سر و کار دارند. از آنجایی که تماس دست با کنترل می تواند آلودگی را به آن منتقل کند، در صورتی که از بیرون به خانه بازگشته اید یا با دستی که غذا خورده اید کنترل را در دست بگیرید، این ذرات و آلودگی در سطح کنترل باقی می ماند و می تواند به فرد بعدی منتقل شود. پس فراموش نکنید که حداقل دو هفته یکبار ریموت کنترل ها را تمیز کنید.

در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از اشتباهات رایج نظافت منزل آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

یک دیدگاه در “اشتباهات رایج نظافت منزل ، دیگه بهداشت خونم کامله!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *