احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن: چشم پوشی سهم مسکن از دیدگان انتخاباتی کاندیداها

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

 وعده نامزدهای انتخاباتی در خصوص سهم بازار مسکن مجموعه ای از بیانات وآرمان ها بود تا برنامه ای برای برون رفت از رکود بازار مسکن و متاسفانه نامزدها برنامه جامع و مدونی برای بهبود بازار مسکن مطرح نکردند.

 احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با خبرنگار ihome.ir، جامع‌ترین وبسایت املاک کشور،  در خصوص میزان سهم مسکن از وعده های انتخاباتی کاندیداها در اولین مناظره تلویزیونی، بیان کرد: متاسفانه نامزدهای انتخاباتی برنامه جامعی برای بهبود بازار مسکن مطرح نکردند. تنها مبحث جدی مسکن مهر در دولت گذشته بود. در واقع این مناظره مجموعه ای از بیانات وآرمان ها بود تا برنامه ای برای برون رفت از رکود بازار مسکن، از طرفی اظهارات آقای هاشمی طبا در خصوص اینکه باید از خود مردم کمک بگیریم و از طرفی به آنها فرصت تامین مسکن دهیم تا حدودی معقول بود اما به طور کلی نمی توان آن را یک برنامه مشخص و مدونی محسوب کرد.

سرحدی خاطر نشان کرد: از طرفی دیگر آقای قالیباف در مورد نوسازی بافت های فرسوده و ارائه امکانات و فراهم کردن تسهیلات اظهارنظر کردند به طور کلی قول و قرارها یی داده شد که امیدواریم در مناظره های بعدی هدف کاندیدها در رابطه با بهبود بازار مسکن بیشتر مشحص شود اما متاسفانه در اولین مناظره شش کاندید برنامه خاصی برای بهبود بازار مسکن ارائه نشد تا بتوان نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کرد.

وی با اشاره به وضعیت بازار مسکن در تمامی دولت ها بیان کرد: در نظام های شرقی و غربی و سرمایه داری آنچه که مرسوم است ارائه قیمت کف مسکن دولت هاست.برای بهبود در بازار مسکن نمی توان یک روش بخصوصی را دنبال کرد، مسکن در تمامی دنیا به عنوان نیاز اولیه افراد محسوب می شود 

سرحدی در ادامه عنوان کرد: دولت دوازدهم باید به دهک های پایین جامعه توجه بیشتری کند. مقدمات پروژه مسکن مهر که در دولت نهم و دهم مطرح شد در ابتدا به خوبی پیش رفت اما در اجرا و عمل کیفیت فدای کمیت شد و از حالت رفع نیاز به کار تبلیغاتی تبدیل شد تا جایی که دولت یازدهم از این طرح انتقاد کرد و آن را طرحی بی پایه و اساس خواند.

این کارشناس بازار مسکن افزود: واقعیت امر این است که ما از توان تولید و تقاضا برخورداریم در این میان دولت وظیفه دارد حداقل نیاز مسکن را رفع کند پس کاندیداها باید به این مسئله مهم توجه کنند و برنامه های جامعی بدهند.

سرحدی تصریح کرد: لازم به ذکر است با وجود متقاضی مسکن  و خانه های خالی در کشور افراد بدون مسکن و یا بد مسکن داریم اما چرا این دو به هم نمی رسند جای سوال دارد و باید در این امر کالبدشکافی شود.

این کارشناس بازار مسکن در پایان بیان کرد: تا زمانی که اشتغال و تولید در کشور ایجاد نشود و به تبع آن افراد از توانمندی مالی برخوردار نشوند نمی توانیم انتظار رونق در بازار ساخت و ساز را داشته باشیم بنابراین باید اقتصاد کشور با اقتصاد جهانی ادغام شود تا زمانی که اقتصاد عمومی کشور غیر پویاست و توان رقابت پذیری ندارد با وام و بخشش نمی توانیم رونق را به بازار مسکن برگردانیم زمانی رونق در بازار مسکن تحقق پیدا می‌کند تا افراد جویای مسکن را توانمند کنیم. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *