آیا قیمت مسکن در سال جدید کاهش می یابد؟

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

عضو انجمن انبوه سازان مسکن گفت: امیدوار هستیم در ابتدای سال آینده شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ مسکن باشیم.

یادداشت/ عباس شوکتی

 

تحولات بازار مسکن مبتنی بر عوامل گوناگونی از جمله ارز، حامل‌های انرژی، طلا، در آمد نفتی دولت ، سیاست کلان کشور در حوزه داخلی و خارجی، تسهیلات بانکی ، قوانین شهرداری و درآمد خانوار‌هاست و برآیند این فاکتور‌ها تعیین کننده قیمت مسکن به شمار می رود.

هریک از عوامل مذکور به تنهایی در افزایش قیمت مسکن کار ساز نیستند،باید این عوامل در کنار یکدیگر قرار گیرند تا در بازار مسکن اثر گذار باشند.

البته نکته مهمی که نباید فراموش کرد این است که اتمسفر روانی و ذهنیت آحاد جامعه نقشی سازنده در نحوه شکل گیری بازار قیمتی مسکن دارد.

هم اکنون بیشتر سازندگان از بازار تولید داخلی استفاده می‌کنند، خدمات عمومی مانند آب و برق هیچ ارتباطی با افزایش قیمت مسکن ندارد به طوری که نرخ دستمزد کارگر ساختمانی در ایران نسبت به سایر کشور‌های دنیا ارزان‌تر است.

نقش به سزای سوداگران در حباب بازار مسکن

سوداگران نقش به سزایی در جو روانی و حباب گونه مسکن دارند. از اینرو شکستن حباب به وسیله اطلاع رسانی درست و آگاه سازی جامعه مسیر است.

به طور قطع بازار مسکن تثبیت و تعادل خود را به دست خواهد آورد، هم اکنون بالغ بر دو میلیون و ۷۸۵ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که رکود در بازار باعث شده است تا خرید فروش این واحد‌ها انجام نشود.

مشاهدات میدانی طی دو ماه اخیر نشان داده است که بازار مسکن کاملا در رکود است و فروش واحد‌های خالی با مشکل مواجه شده است؛ بنابراین افزایش قیمت با این وضعیت کاملا بعید است.

بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد

بازار مسکن به هیچ عنوان ظرفیت افزایش قیمت را ندارد، نباید در خرید مسکن عجله کرد و متقاضیان فعلا برای خرید دست نگه دارند.

زمانی که تقاضایی برای خرید مسکن نباشد درنتیجه مالکان قیمت مسکن را تعدیل می‌کنند بنابراین امیدوار هستیم در ابتدای سال آینده شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ها باشیم.

دولت با اجرای تمهیدات جدی کمک خواهدکرد که سال آینده شاهد ثابت قیمتی و رونق بازار مسکن باشیم.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *