آپارتمان مسکونی ملک، مدرن ترین خانه ایرانی در اصفهان!

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

آپارتمان مسکونی ملک، به عنوان مدرن ترین خانه ی ایرانی با زیربنای 850 متر مربع و مساحت 303 متر مربع، در شهر اصفهان می درخشد.

خانه های ایرانی: ملک، آپارتمانی مسکونی است که در شهر اصفهان و در محله ای با همان نام واقع شده است. در پروژه ساخت این بنا با زیربنای 850 متر مربع و مساحت 303 متر مربع، تلاش شده است که 6 واحد در چهار طبقه ساخته شود. بعد از آنکه محدودیت و شرایط این پروژه مورد بررسی قرار گرفت واحدهای آن به گونه ای شکل گرفتند که 4 واحد 90متری در طبقات اول و دوم آن و 2 واحد 180 متری نیز در طبقات سوم و چهارم ساختمان ساخته شوند؛ به همین منظور در این مطلب از ihome تصمیم گرفتیم شما را با بخش های مختلف این خانه منحصر به فرد آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

آپارتمان مسکونی ملک

مشخصات عمومی پروژه آپارتمان مسکونی ملک

 • نام پروژه: آپارتمان مسکونی ملک
 • موقعیت: خیابان ملک، اصفهان، ایران
 • دفتر معماری: دفتر معماری پیرامون
 •  معماران: بهروز شهبازی، مهران قرائتی
 • تیم طراحی: آناهیتا شادکام، سید مسح مشگ فروش و کیمیا والیانی
 • سال پروژه: 2017
 • مساحت بنا: 850 متر مربع
 • نوع: مسکونی
 • کارفرما: زهرا صابرین و شرکا
 • عکاس: حسین فراهانی
 • جوایز: رتبه سوم جایزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی آپارتمانی، برگزار کننده مجله معمار سال 1396

طراحی آپارتمان مسکونی ملک

اصول طراحی آپارتمان مسکونی ملک

اگر بخواهیم با نگاهی ایدئولوژیک و عملکردگرا به آپارتمان مسکونی ملک نگاه کنیم می توانیم فضاهای آن را به دو قلمرو و دسته عمومی و خصوصی طبقه بندی نماییم. باید به این نکته نیز اشاره کرد که نوع سازماندهی فضاهای عمومی و خصوصی و چگونگی ارتباط آنها با هم می تواند در تعامل افراد ساکن خانواده با هم و هم چنین زندگی شخصی هر کدام از اعضا تاثیر به سزایی داشته باشد. این در حالی است که در خانه های معاصر ایرانی به دلیل تفکیک بیش از حد فضاهای عمومی و خصوصی، گرایش به فردگرایی افزایش بسیاری یافته است که همین مسئله برای کیفیت و مفهوم زندگی خانوادگی، تهدیدی جدی به حساب می آید.

طراحی داخلی آپارتمان مکونی ملک

در این میان، چنین پروژه ای موفق شکل گرفت که در آن به جای دو قلمروی تفکیک شده عمومی و خصوصی، طیفی از این قلمروها (چه فردی و چه جمعی) در نظر گرفته شد که  همین مسئله نیز باعث بهبود تعاملات بین فردی در خانواده گشت؛ در واقع در این طرح، افراد می توانند فعالیت های شخصی خود (مثل مطالعه، خیاطی، بازی کودک، اتو کردن و…) را در جمع خانواده نیز انجام دهند و لزوما به فضایی شخصی و خصوصی نیازمند نخواهند بود.

آپارتمان مسکونی ملک

ایده های طراحی آپارتمان مسکونی ملک

همچنین پیرو گفته های بالا می توان به این مسئله نیز اشاره نمود که با در مرکزیت و محوریت قرار دادن خانواده در تعریف خانه، خانواده و قلمروی جمعی می تواند نقشی سازمان دهنده و مرکزی برای قلمروهای فردی را به عهده داشته باشد.تحقق این ایده در آپارتمان مسکونی ملک توسط مرکزیت قرار دادن فضای نشیمن خانواده در طبقه سوم شکل گرفت.

آپارتمان مسکونی ملک

علاوه بر این می توان گفت که به دلیل نزدیکی طبقه چهارم (طبقه آخر) آپارتمان مسکونی ملک به آسمان، حیاطی کوچک برای حضور خانواده نیز به عنوان مرکزیتی دیگر در این ساختمان قرار گرفت. باید به این نکته نیز اشاره کرد که دیگر فضاهای این خانه نیز پیرامون همین مراکز قرار می گیرند. در حقیقت می توان در تفسیر و توضیح این شیوه چنین گفت که فضاهای خانه در اطراف یک مرکز و هسته اصلی قرار می گیرند.

آپارتمان مسکونی ملک

مرکزیت و الگوی فضای میان خانه می تواند متحدکننده سایر بخش ها و فضاهای خانه نیز باشد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که در پیشینه تاریخی مسکن در مرکز ایران نیز این موضوع به وفور قابل مشاهده بوده است. در معماری آن خانه ها نیز خانواده در مرکزیت و هسته خانه قرار می گرفتند و سایر اتاق ها در اطراف آن ساخته می شدند.

پلان آپارتمان مسکونی ملک

پلان آپارتمان مسکونی ملک

مقطع آپارتمان مسکونی

بررسی پلان و مقطع آپارتمان مسکونی ملک

اگر شما هم از طراحی آپارتمان مسکونی ملک لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر آپارتمان مسکونی ملک

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily |ترجمه شده در  تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *