آپارتمان مسکونی سایه پود، مدرن ترین ساختمان آجری تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ آذر ۱۳۹۶

آپارتمان مسکونی سایه پود دارای ۵ طبقه و ۱۰ واحد بوده و در منطقه متوسطی در تهران واقع شده است که توسط گروه معماری تچرا به سرپرستی فائزه هادیان ساخته شده است.

خانه های ایرانی: ساختمان مسکونی سایه پود دارای ۵ طبقه و ۱۰ واحد بوده و در منطقه متوسطی در تهران واقع شده است، گروه معماری تچرا به سرپرستی فائزه هادیان توانسته اند با ایجاد نمای آجر پوش منحصر به فرد جلوه ی گیرا و خاصی را در کنار رفع نیاز کارفرما برای این آپارتمان مسکونی مدرن بوجود آورند؛ در این مطلب از ihome تصمیم گرفتیم شما را با بخش های مختلف این خانه منحصر به فرد از زبان معمار پروژه  آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

آپارتمان مسکونی سایه پود

مشخصات عمومی پروژه آپارتمان مسکونی سایه پود

 • نام پروژه: آپارتمان سایه پود
 • موقعیت: بهار شمالی، تهران،ایران
 • دفتر معماری: دفتر طراحی تچرا
 • معمار مسئول: فائزه هادیان
 • مساحت: ۱۳۴۰ متر مربع
 • سال پروژه: ۱۳۹۵
 • سازنده: برترسازان، وینتچ، آگور
 • تیم طراحی: شبنم رضایی
 • طراحی سازه: امیر شرافتمند، سیاوش کریمی
 • مشاور مکانیکی و الکتریکی: مهر سازه پویش
 • اجرا: دفتر طراحی تچرا
 • نظارت: رضا علوی نژاد، محسن علوی نژاد، فائزه هادیان
 • ارائه: شبنم رضایی
 • عکاس پروژه: پرهام تقی اف، منیره تفرشی

آپارتمان مسکونی سایه پود

چالش های طراحی آپارتمان سایه پود

چالش اصلی در شروع طراحی آپارتمان مسکونی، محدودیت پیاده سازی ایده های موثر در پروژه و طراحی برخی جزئیات بعد از اجرای ساختار بود. با این وجود، در فرآیند طراحی پروژه، بین خواسته های کارفرما، ایده اصلی در طراحی و مسائل مربوط به مشارکت ساخت تعادلی به وجود آمد که موجب ایجاد تغییرات روی پلان و دیگر عناصر شد. در نهایت ساختمان ساخته شد.

آپارتمان مسکونی سایه پود

این پروژه پیوستگی را در همه قسمت ها بوجود آورده و بین خطوط و زوایای طراحی هم زبانی ایجاد کرد. اهمیت فعلی ارزش زمین، تعداد تراس ها و سایه روشن های منظر شهری را کاهش داده است. از این رو به جهت جبران این خلأ، بعد سوم را در نما برای خلق سطح عمیق در پیکره خارجی ایجاد کردیم.

آپارتمان مسکونی سایه پود

فرآیند طراحی فرم آپارتمان مسکونی سایه پود

در طراحی فرم آپارتمان مسکونی مدرن، سطح مورد نیاز باید یکپارچه و بدون بریدگی باشد. با استفاده از اوریگامی، ظاهر سه بعدی از طریق تا شدن سطح دو بعدی حاصل شد. حجم سه بعدی بدون اضافه شدن حجم خارجی و تنها از طریق خلق بافت جدید، چیدمان خلاقانه و بدنه متشکل از پیکسل های کوچک به دست آمد. این عناصر با ایجاد “نور و سایه” نما را به نوعی از ساختار تغییر داده که سایه ها تار و پودش را تشکیل داده اند.

آپارتمان مسکونی سایه پود

ما آجر، این متریال غیر گران را به عنوان عنصر اصلی تشکیل دهنده نما انتخاب کردیم چرا که به عنوان مصالح پیکسلی در نظر گرفته شده در طراحی، مورد استفاده قرار گیرد و همچنین با بافت منظفه هم هماهنگی بیشتری دارد.

آپارتمان مسکونی سایه پود

ایده اولیه طراحی نمای آپارتمان مسکونی سایه پود

با توجه به تعداد طبقات، بیشترین آلودگی بصری در طبقات میانی وجود دارد؛ بنابراین تراکم نقاط و گره های اصلی پلان را در این طبفات در نظر گرفتیم و پلان اصلی را با توجه به هندسه کلی و سازگاری آن با هر طبقه بسط دادیم. پوسته مشبک نما با فضاهای داخلی از طریق فیلتر کردن نور و آلودگی بصری ارتباط برقرار کرده و محرمیت را حفظ می کند. برای اینکه کمبود نور ایجاد شده توسط پوسته آجری جبران شود، در ابعاد و اندازه پنجره ها تغییراتی اعمال کردیم.

آپارتمان مسکونی سایه پود

قاب پنجره ها یکی از خصوصیات ناب در طراحی این ساختمان محسوب می شود به گونه ای که مناظر بصری متنوعی از شهر را برای ناظر به وجود می آورد.در قسمت جنوبی سایت، جداره سبزی طراحی شده است تا به عنوان مکان ارتیاطی افراد پیاده در نظر گرفته شود و با سایه اندازی، زیبایی بوجود آورد.

آپارتمان مسکونی سایه پود

اجرای نمای آپارتمان مسکونی سایه پود

با توجه به پیچیدگی طراحی، برای چیدمان غیرمعمول آجرها مدل های شبیه سازی شده و هندسی را پیش از اجرا آموزش دادیم. آجرها توسط رشته های فلزی قرار داده شدند. این پروژه به دلیل خشکه چینی آجرها و در برخی موارد دوخته شدن آجرها به ساختار اصلی در شکاف و فرورفتگی ها، نسبت به پروژه های مشابه متمایز است. مشکل بار اضافی ساختمان هم از طریق توزیع آن در طبقات مختلف حل شده است.

پلان آپارتمان مسکونی سایه پود

مقطع آپارتمان مسکونی سایه پود

بررسی پلان و مقطع آپارتمان مسکونی سایه پود

اگر شما هم از طراحی آپارتمان مسکونی مدرن لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر آپارتمان مسکونی سایه پود

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily |ترجمه شده در  تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *