آپارتمان مسکونی تهران ، یک خانه منحصر به فرد در الهیه!

تاریخ بروزرسانی : ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

معماری: خانه ای برای گردهم آمدن چند نفر، مدرن اما ساده؛ نقش تعریف کننده ای که بر دوش ساکنان فضا گذاشته شده است، همگی ایده های طراحی پروژه آپارتمان تهران است که توسط استودیو معماری رویداد طراحی شده است. این ساختمان در الهیه تهران با مساحت 220 مترمربعی در سال 2015 به بهره برداری رسیده است. با ihome.ir همراه شوید تا با جزییات پروژه آپارتمان مسکونی تهران بیشتر آشنا شوید.

آپارتمان مسکونی تهران

مشخصات کلی پروژه آپارتمان مسکونی تهران

 • نام پروژه : آپارتمان تهران
 • موقعیت : الهیه، تهران، ایران
 • دفتر معماری: معماران رویداد
 • معماران مسئول: زهرا آرمند، مصطفی امیدبخش
 • تیم طراحی: مهسا شیخ اکبری
 • کاربری: مسکونی
 • مساحت: 220 مترمربع
 • سال ساخت: 2015
 • سازندگان: Barrisol, Duravit, Kale
 • مدیر اجرایی: معماران رویداد
 • تیم اجرایی: میلاد سعیدی
 • عکاس: آرش آشورنیا

بستر طراحی آپارتمان مسکونی تهران

آپارتمان مورد نظر یکی از آپارتمان های بسیاری در تهران است که توسط طبقه متوسط جامعه ای ثروتمند به خوبی پذیرفته شده بود. با این حال این محبوبیت، به دلیل نقش جوانان و بی معنا بودن این سبک که از بی اعتدالی طبیعی سرچشمه می گیرد، رو به روال رفته است. دیوارهای منقطع، فضاهای کوچک، فرم های توده ای سقف ها، دکوراسیون نامناسب، گوناگونی متریال و رنگ، اختلال، هرج و مرج و عدم تعادل، ویژگی‌های این سبک آشنا در بخش قابل توجهی از فضاهای زندگی ما هستند.

آپارتمان مسکونی تهران

از سوی دیگر، موقعیت قرارگیری آپارتمان مسکونی تهران، نور و دید و منظر، سرانه فضای خدماتی و ارتباطی، کیفیت ساخت و ساز خوب، تاسیسات و غیره باعث شد معماران پروژه از این آپارتمان به دلیل ضعف در سبک طراحی آن، به سادگی نگذرند. راه حل منطقی در برخورد با این پروژه استفاده از ظرفیت ها و احیای این فضاها، همانند دیگر شهرهای دنیا بود. یک بازسازی خوب و ایجاد شرایط زندگی مطلوب با توجه به موقعیت و نیازهای ساکنین آن، یک رویکرد عملی می نمود و به عنوان هدف طراحی در نظر گرفته شد.

آپارتمان مسکونی تهران

چالش های طراحی آپارتمان مسکونی تهران

پروژه مورد نظر واقع در طبقه چهارم یک ساختمان یازده طبقه با زیربنای 220 متر مربع است. کارفرمای پروژه یک فرد تاجر بود که این خانه را برای زندگی خود و خانواده اش در نظر داشت. این آپارتمان که در 14 سال گذشته محل زندگی آن ها بوده است، حال قرار است میعادگاه 4 نفر از اعضای خانواده باشد. خانواده ای که هرکدام زندگی و کار خود را در گوشه و کنار جهان می گذرانند و گاهی اوقات در این خانه گردهم می آیند. بنابراین یکی از چالش های پیش روی طراحان، تبدیل یک فضای نئوکلاسیک به یک محیط معاصر است.

آپارتمان مسکونی تهران

“نور، فضا و نظم” تبدیل به الگوی طراحی معماران پروژه گشت. جهت دست یابی به این ایده، برای یک سبک زندگی جدید و مقیاس مناسب، یک نمودار ساده برای سازمان فضایی کشف ترسیم شد. برای داشتن یک تجربه متفاوت اما خوانا و قابل درک،  مجموعه ای از روابط باز در کنار یکدیگر تعریف شد. از آن جایی که واقعیت آپارتمان قرار بود خود 4 فرد باشند نه معماری،  فضایی ساده و مدرن تعریف شد، به طوری که حضور انسان ها دکوراسیون پروژه و تعلیق فضا بود! بنابراین سازگاری آن با شیوه زندگی جدید، تطبیق ارزش های نمادین با خواسته های فعلی برای راحتی و انعطاف پذیری در تهی بودن فضای زندگی بیان شد.

نقاط عطف طراحی آپارتمان مسکونی تهران

وظیفه تیم طراحی نه تنها ایجاد پوشش مدرن برای بدن داخلی آپارتمان مسکونی تهران بود، بلکه اصلاح کردن عملکرد با بازگرداندن هندسه طرح و نسبت فضایی و ایجاد سیالیت فضایی زندگی خانوادگی برای تقویت تعامل خود، با تغییر دادن نور طبیعی در داخل خانه با حذف دیوارها و سقف های غیر ضروری. برای رسیدن به نتیجه، معماران پروژه، دیوارها را پایین کشیده و طرح را دوباره تنظیم کردند تا این ایده جریان بهتری ایجاد نماید.

آپارتمان مسکونی تهران

این واقعیت که آپارتمان در طبقه میانی یک ساختمان مسکونی واقع شده بود، باعث محدودیت های بسیاری از قبیل عناصر سازه ای ثابت، حدودیت های نصب و راه اندازی و نور طبیعی شده بود. با این وجود، سعی شد تا به ایده نظم، تناسب و سیالیت در بهترین حالت با تغییرات هنری، مهندسی و مدیریت هرچیزی که ممکن است، از قبیل عناصر ثابت نصب شده مانند توالت مهمان، پاسخ داده شود.

آپارتمان مسکونی تهران

آپارتمان مسکونی تهران

بررسی پلان و مقطع پروژه آپارتمان تهران

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ساختمان های طراحی شده در تهران، توسط استودیو رویداد، تحت عنوان آپارتمان تهران، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه آپارتمان مسکونی تهران

 

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *