آموزش گام به گام شماره دوزی، یک دکوری جذاب بدوزید!

تاریخ بروزرسانی : ۹ آبان ۱۳۹۷

خودتان بسازید: اگر از علاقمندان به هنر گلدوزی و شماره دوزی هستید ولی نمی دانید از کجا باید شروع کرد، iHome به کمکتان می آید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا هنری زیبا از خود خلق کنید و یک دکوری جذاب و منحصر به فرد برای فضای داخلی منزلتان مهیا کنید.

آموزش گام به گام شماره دوزی

وسایل مورد نیاز برای شماره دوزی

 • کارگاه گلدوزی
 • پارچه مخصوص شماره دوزی
 • نخ های رنگی
 • طرح دلخواه

آموزش گام به گام شماره دوزی

آموزش شماره دوزی

 1. یک کارگاه گلدوزی تهیه کرده و با توجه به ابعاد آن تکه ای از پارچه مخصوص شماره دوزی را در وسطش قرار دهید. (پارچه مخصوص شماره دوزی دارای بافت درشت و مربع شکل است که گلدوزی با توجه به این خانه ها انجام می شود.)
 2. مقداری از نخ گلدوزی به رنگ مورد نظر را به طول حدود 30 سانتیمتر ببرید.
 3. نخ مخصوص گلدوزی از 6 لایه تشکیل شده است. اغلب طرح و الگوهای شماره دوزی از نخ دو لایه استفاده می کنند. بعد از بریدن نخ با دقت دو لایه از آن را کرده و از سوزن مخصوص گلدوزی رد کنید. (این سوزن سوراخ بزرگتری نسبت به سوزن های خیاطی دارد.)
 4. الگوی مورد نظرتان را دنبال کنید. شماره دوزی از چپ به راست شروع می شود. برای اینکه یک ردیف را با یک رنگ شماره دوزی کنید، از پشت پارچه سوزن را داخل کنید. فراموش نکنید که انتهای نخ را باید گره بزنید.

آموزش گام به گام شماره دوزی

الگو شماره دوزی

 1. در این مرحله از اموزش شماره دوزی نخ را بکشید و دوباره به سمت پست پارچه فرو کنید. این روند را با توجه به الگویی که دارید ادامه دهید. با توجه به الگویی که در تصویر می بینید، حرکت اریب نخ از سمت چپ به راست ادامه پیدا کرده است تا یک ردیف به پایان برسد. حال برای ایجاد شکل ضربدری، از راست به چپ دوسخت را روی ردیف قبلی دنبال کنید.
 2. الگو را دنبال کنید و برای دوخت شکلی دیگر، از دوخت قبلی فاصله گرفته و به قسمت جدیدی از پارچه بروید. به یاد داشته باشید که بعد از اتمام نخی که در سوزن دارید، آن را در پشت پارچه حتما گره بزنید تا دوخت باز نشود.
 3. برای شماره دوزی تک یا به شکل عمودی، می توانید یک خانه به شکل ضربدری را به صورت تک بدوزید. در تصویر مشاهده می کنید که بعد از دوخت یک اریب از چپ به راست، حرکت بعدی سوزن را از راست به چپ انجام دهید.

با آموزش گام به گام شماره دوزی کمی که غرق در دوخت شوید، طرح زیبایتان نمایان می شود. حال آن را روی دیوار آویزان کرده و از هنر خود لذت ببرید.

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: countryliving | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *