آموزش ساخت گلدان چوبی، یک باغچه بی دردسر در آپارتمان شما!

تاریخ بروزرسانی : ۳۰ دی ۱۳۹۶

آموزش ساخت گلدان چوبی یکی از ترفندهای بسیار پرکاربرد برای عاشغان گل و گیاه است که از نعمت حیاط و بالکن برای پرورش گیاهان محروم هستند. تزیین این گلدان با انواع گل های طبیعی زیبا یا دیگر لوازم دکوری کوچک آن را زیباتر کرده و آن را به باغچه کوچکی برای شما تبدیل می کند.

خودتان بسازید: یک گلدان زیبا از چمن طبیعی زیبایی بسیاری برای دکوراسیون منزل به همراه دارد و می توانید آن را در خانه نگهداری کنید. همچنین تزیین این گلدان با انواع گل های طبیعی زیبا یا دیگر لوازم دکوری کوچک آن را زیباتر کرده و به باغچه کوچکی تبدیل می کند. چمن به طور تقریبی 10 روزه رشد می کند و در زول زمان نیاز به هرس کمی دارد و می توانید در طول زمان حتی تا نزدیکی عید و بهار هم از زیبایی آن بهره ببرید. در ادامه این مطلب از iHome اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

وسایل مورد نیاز برای ساخت گلدان چوبی 

 • گلدان با عمق کم
 • چسب پلاستیکی
 • سنگریزه
 • خزه خشک شده
 • خاک
 • بذر چمن
 • بطری اسپری
 • قاشق یا بیلچه کوچک باغبانی
 • گل های بهاری
 • قیچی
 • وسایل تزیینی کوچک مانند لانه پرنده یا تخم مرغ و …

نکته: در تصاویر می بینید که از گلدان چوبی برای ساخت استفاده شده است ولی شما می توانید از گلدان سرامیکی، پلاستیکی یا حتی فنجان های قدیمی آشپزخانه هم استفاده کنید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

مراحل آماده سازی و ساخت گلدان چوبی

 اگر از گلدان چوبی استفاده می کنید، مهم است که انتهای گلدان را با چسب پلاستیک یا نایلون پلاستیکی بپوشانید. با اینکار دیگر در حین آبیاری، گلدان چوبی به سطح زیرین خود یا میز چکه نخواهد کرد.

آموزش ساخت گلدان چوبی

به دلیل اینکه گلدان سوراخ زهکش ندارد، انتهای آن را با سنگریزه پر کنید تا به جذب آب کمک کند.

آموزش ساخت گلدان چوبی

مقداری از خزه خشک شده را روی سنگریزه اضافه کنید تا به کنترل رطوبت گلدان کمک کند. اگر ظرف مورد نظرتان زهکش مناسب دارد،  مرحله 2 و 3 ضروری نخواهد بود.

آموزش ساخت گلدان چوبی

خاک را روی خزه خشک شده تا نزدیکی بالای سطح گلدان پر کنید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

مراحل کاشت چمن در گلدان چوبی

بذر چمن را روی سطح خاک پخش کنید. اگر دوست دارید گلدان چمنتان متراکم و پر باشد، تمام سطح خاک باید از بذر پوشیده شده باشد ولی روی هم انباشته نشود. سطح روی بذرها را با لایه بسیار نازکی از خاک بپوشانید و روی آن را آب اسپری کنید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

 گلدان را در نزدیکی پنجره نورگیر خانه قرار داده و هر روز آن را آبپاشی کنید. متوجه می شوید که به زودی و در 4 روز شروع به جوانه زدن می کند. به طور تقریبی در 10 روز باید چمن شما به طور رشد کند. در صورت تمایل چمن را هرس کنید تا صاف و یکدست شود.

آموزش ساخت گلدان چوبی

مراحل کاشت گل و گیاه در گلدان چوبی

 با استفاده از بیلچه کوچک باغبانی یا یک قاشق بدون مصرف قدیمی، مقداری از خاک و چمن را برداشته و حفره ای ایجاد کنید تا بتوانید پیاز گل را درون آن قرار دهید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

 گل های رشد یافته را با پیاز از درون گلدان خارج کرده و خاک اضافی را از انتهای آن پاک کنید. می توانید برای اینکار پیاز را زیر آب بگیرید. گلی که در تصویر می بینید نوعی گل سنبل است.

آموزش ساخت گلدان چوبی

 پیاز گل را به طور کامل درون حفره ایجاد شده درون گلدان قرار دهید و آن را با مقداری خاک بپوشانید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

اگر دوست دارید می توانید حفره های مختلفی در سطح چمن ایجاد کرده و گل های بیشتری درون گلدان بکارید. نکته مهم این است که تعداد گلها فرد باشد و ارتفاع گیاهان هم متنوع باشد تا تعادل و جذابیت بیشتری به وجود آورد.

آموزش ساخت گلدان چوبی

 همچنین می توانید گل شاخه بریده بخرید، ساقه های آن را هرس کرده و آن را درون گلدان قرار دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که مسلما طول عمر این گلها مانند انواع پیاردار نخواهد بود ولی برای یک تا دو روز گلدانتان را زیبانتر خواهد کرد.

آموزش ساخت گلدان چوبی

می توان از برگ های سبز هم برای زیبایی بیشتر گلدان استفاده کرده و فضاهای خالی درون آن را پر کنید.

آموزش ساخت گلدان چوبی

یادتان باشد که گلدان رومیزی را هر روز آبپاشی کنید تا بتوانید از باغچه کوچک خانگی تان برای مدت طولانی تری بهره و لذت ببرید.

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: ehow | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *