آموزش ساخت تاج تخت، ارزان ترین تغییر دکوراسیون اتاق خواب!

تاریخ بروزرسانی : ۳ اسفند ۱۳۹۶

آموزش ساخت تاج تخت به شما این امکان را می دهد تا با کمترین هزینه دکوراسیون اتاق خوابتان را تغییر دهید و ظاهر آن را دگرگون کنید. پس اگر برایتان جالب است که خودتان دست به کار شده و سر تختی زیبا و خلاقانه ای دست پا کنید، با این مطلب همراه باشید.

خودتان بسازید: برای بسیاری افراد، داشتن دیواری ساده و سفید در پشت تخت خوابشان، بی معنی و نه چندان لذت بخش است؛ بنابراین شاید برایتان جذاب باشد که خودتان دست به کار شده و سر تختی زیبا و خلاقانه ای دست پا کنید. در این مطلب از وب سایتihome  می خواهیم سرتختی ای با هم بسازیم که از جنس چوب بوده و بافت های آن به صورت مورب در کنار یکدیگر قرار می گیرند، پس این فرصت را از دست ندهید و در این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش ساخت سر تخت

وسایل مورد نیاز برای ساخت تاج تخت

  • چوب بالسا
  • تخته چوب کار
  • اره گرد و پرقدرت
  • سنباده
  • متر
  • مداد
  • خط کش نجاری
  • پوشش پلی اورتان نیمه براق یا واکس مبلمان
  • چسب تفنگی

شما می توانید این وسایل را به راحتی از فروشگاه های مربوطه تهیه نموده و خریداری کنید.

آموزش ساخت سر تخت

حالا باید با خودتان به نتیجه برسید که چه ابعادی در نظر دارید و می خواهید چه میزان از دیوار پشت تختتان را اشغال نمایید؛ بنابراین لازم است ابعاد مورد نظر را بر روی تخته چوب خود مشخص کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید سر تختی ای که می خواهیم بسازیم دارای قاب است؛ بنابراین می توانید بر روی تخته چوبی خود میزان ابعاد قاب مورد نظر و قطعات اریب چوب را مشخص نمایید.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله اول: برش قطعات تاج تخت

برای اندازه گیری ابعاد مورد نظر می توانید از خط کش و مداد استفاده نمایید. ابعاد ÷یشنهادی ما برای هرگدان از قطعه های چوب، چیزی حدود یک در دو سانتی متر است. بعد از آن می توانید آنها را با دقت و با کمک اره خود برش دهید.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله دوم: مشخص کردن قاب تاج تخت

حالا به سراغ قاب سر بختی خود بروید و ابعاد آنها با مداد مشخص نموده و برش دهید. در این قسمت هم سایز پیشنهادی ما یک در دو سانتی متر است. برای این قسمت هم کم کم شروع به بریدن قطعه مورد نظر کنید.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله سوم: رنگ آمیزی قطعات تاج تخت

حالا وقت آن رسیده که برای افزایش طول عمر تخته چوبتان مقداری به آن چسب و یا رنگ مناسب آن را بزنیم. در این مرحله باید به این دقت کنید که سعی کنید با این کار به بافت و رنگ طبیعی چوبتان آسیبی وارد نکنید. حالا اجازه دهید که به خوبی خشک شود.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله چهارم: رنگ آمیزی قاب تاج تخت

برای رنگ کردن قاب نیز باید دقت خود را به کار بگیرید. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که سعی کنید تمامی حفره ها و فرورفتگی ها را با دقت پر کنید. اجازه دهید چوبتان به خوبی و به طور کامل خشک شود.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله پنجم: پیاده کردن الگوی مورد نظر

حالا با کمک وسایلی که تهیه کرده اید می توانید کار خود را شروع کنید. با کمک یک مداد خطوط اریبی را که باید قطعه های چوب را درون آنها قرار دهید مشخص کنید. سعی کنید هرگونه فاصله بین قطعات را از بین ببرید و آنها را به شکا مماس چیدمان نمایید. الگوی زیگزاگ خود را با دقت و حوصله فراوان پیاده کنید. در عین حال سعی کنید تا جای ممکن قرینه را در این کار رعایت فرماییدو در غیر این صورت اگر گوشه های راست و چپ قابتان یکی نباشد در کل، سرتختی زیبایی نخواهید داشت.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله ششم: چسباندن چوب های تاج تخت

از گوشه کار شروع کنیدو بر اساس الگوی مشخص شده پیش بروید. لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای چسباندن قطعه های چوبتان نیازی نیست که از چسب زیادی استفاده کنید چراکه در این صورت در هنگام قرارگیری قطعات، چسب از میان آنها بیرون زده و کار شما را کثیف خواهد کرد، پس جتما این نکته را طی کار خود مد نظر قرار دهید.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله هفتم: پوشش نهایی سر تختی

در این مرحله باید یک بار دیگه به دقت به سطح روی چوبتان دقت کنید و اگر برآمدگی و یا به قول خودمان کج و کولگی دارد برطرف نمایید. در نهیت هم بهتر است از یک براق کننده برای سطح نهایی روی چوبتان استفاده کنید و آن را شفاف تر نمایید.

آموزش ساخت سر تخت

مرحله هشتم: میخ و چکش آماده!

حالا زمان آن رسیده که سر تختی خود را بر روی دیوار نصب نمایید. سعی کنید برای این کار از گیره هایی مثل چیزی که در تصویر می بینید استفاده نمایید. اندازه ای از هر طرف مشخص کرده و در میان ضلع تابلو این گیره را بر روی دیوار نصب نمایید. سعی کنید از استحکام آن اطمینان خاطر حاصل نمایید، چرا که تابلویی به نسبت سنگین دارید که دقیقا در بالای سرتان قرار دارد!

آموزش ساخت سر تخت

مرحله نهم: از هنر خودتان کیف کنید!

همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید برای ایجاد ترکیبی مناسب و زیبا در دکوراسیون این اتاق خواب سعی شده که کوشن های مناسبی انتخاب گردد که در کنار این سرتختی، خارق العاده و جذاب تر شود؛ بنابراین سعی کنید بعد از نصب سر تختی خلاقانه و دست ساز خودتان بر روی دیوار ایده های جذابی نیز به کار ببرید تا چشمگیری هنر خود را مضاعف نمایید.

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: ehow | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *