آموزش دوخت لحاف چهل تیکه ،با پلیورهای قدیمی بسازش!

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

خودتان بسازید:  بهار امسال می توانید از یک کتاب خوب، یک فنجان چای گرم و لباس راحتی مورد علاقه تان در زیر این لحاف بازیافتی از پلیورهای قدیمی که خودتان درست کرده اید لذت ببرید. فروشگاه های دست دوم پر از پلیورهایی هستند که برای استفاده های گوناگون آماده اند. اگر در پایان فصل یا در ماه های گرم تر چشمان تان را خوب باز کنید، می توانید پلیورهایی نرم و یا کشمیری با قیمت مناسب برای این پروژه پیدا کنید. پالت رنگی را انتخاب کنید که با دکورتان هماهنگ باشد و یا می توانید برای یک لحاف رنگی از رنگ های مختلف استفاده کنید. در ادامه برای آموزش دوخت لحاف چهل تیکه با ihome.ir همراه باشید.

وسایل مورد نیاز برای دوخت لحاف چهل تیکه

  • 12-10 پلیور پشمی نرم (الیاف دیگر نیز مناسب هستند)
  • قیچی تیز
  • سنجاق
  • پارچه فلانلی

 مراحل آموزش دوخت لحاف چهل تیکه

مرحله اول

عرض هر تکه را به اندازه ای که دوست دارید مشخص کنید و پلیورها را به این عرض و طول های مختلف ببرید. همانطور که در عکس می بینید نوارها دو اندازه هستند، یکی از نوارها 25 سانتی متر و نوار دیگر 30 سانتی متر عرض دارند. هر چه نوارها طول های متفاوت تری داشته باشند لحاف شما نامنظم تر خواهد بود.

آموزش دوخت لحاف چهل تیکه

مرحله دوم

در این مرحله از آموزش دوخت لحاف چهل تیکه ، دو تکه پلیور بریده شده را از سمت راست روی هم قرار دهید. لبه ها را روی هم صاف کنید، سنجاق بزنید، بدوزید و اتو کنید. به همین ترتیب تکه های پلیور را در کنار هم قرار دهید تا نوار به عرض مورد نظرتان برای لحاف برسد. حداقل 8 نوار به این روش درست کنید.

مرحله سوم

نوارها را به برحسب اینکه دوست دارید چه رنگ ها و چه طرح هایی در کنار هم باشند بچینید.

آموزش دوخت لحاف چهل تیکه

مرحله چهارم

بعد از مشخص شدن جای هر نوار، از سمت راست آن ها را روی هم قرار دهید، سنجاق بزنید و بدوزید. درزهای باز را سنجاق بزنید.

آموزش دوخت لحاف چهل تیکه

مرحله پنجم

در این مرحله از آموزش دوخت لحاف چهل تیکه تمام درزها را با تنظیمات مربوط به پارچه های پشمی اتو کنید. ممکن است لازم باشد برای صاف کردن لحاف برخی از لبه ها را مرتب کنید و ببرید.

 آموزش دوخت لحاف چهل تیکه

مرحله ششم

پارچه فلانلی را به اندازه لحاف ببرید. لحاف و پارچه فلانلی را از سمت راست روی هم قرار دهید. هر چهار طرف را سنجاق بزنید و بدوزید. اما به اندازه حدود 20 سانتی متر از آن را ندوزید.

آموزش دوخت لحاف چهل تیکه

مرحله هفتم

در مرحله آخر از آموزش دوخت لحاف چهل تیکه ، لحاف را از بخشی که ندوخته اید برگردانید و بیرون بیاورید. بخش دوخته نشده را سنجاق بزنید. آن را کوک بزنید تا بسته شود و این کار را در همه طرف لحاف ادامه دهید تا لبه های مرتبی بوجود بیاید.

لذت ببرید!

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: hunker | مترجم: حدیث حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *