آشپزخانه کوچک، با این 12 ترفند آشپزخانه شما بزرگتر دیده می شود!

تاریخ بروزرسانی : ۲ خرداد ۱۳۹۷

از آشپزخانه کوچک به عنوان یکی از چالشی ترین فضاهای منزل در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یاد می شود، اما در این مطلب می خواهیم شما را با 12 ترفند بزرگنمایی فضای آشپزخانه آشنا کنیم تا با ساده ترین نرفندها فضای داخلی تان را بزرگ تر نشان دهید. 

آشپزخانه: اگر حس می کنید که فضای آشپزی و پخت و پز شما فشرده و کوچک است، حال آشپزخانه در هر اندازه ای هم که باشد،  قطعا برخی از نکات طراحی می تواند باعث شود حس کنید فضای آشپزخانه بزرگتر شده است. کابینت و دیوار سفید شروع خوبی خواهد بود ولی روش های بسیار دیگری هم وجود دارد که با خطای دید می توان فضا را جادارتر نشان دهد. ihome.ir  دوازده ایده دکوراسیونی برای آشپزخانه کوچک پیشنهاد می دهد که می توانید فضای نگهداری درون کابینت، سبک و چشم انداز آشپزخانه را به گونه ای متعادل کنید که کاربرد خود را هم از دست ندهند.

آشپزخانه کوچک

کابینت کم عمق انتخاب کنید.

لزومی ندارد همه کابینت ها عمق استاندارد 60 سانتیمتری داشته باشد. محدوده اغلب عمق کابینت هایی که برای دیوار در نظر گرفته می شوند، بین 30-45 سانتی متر هم قرار می گیرد. زمانی که کابینت ها را باریکتر در نظر بگیرید، کمی از سطح زمین را هم به شما باز می گرداند که می توانست در کوچک شدن فضای خانه تاثیرگذار باشد. البته که این کار فضای نگهداری وسایل و ظروف را محدود می کند ولی در حالت معمول هم در کابینت های عمیق، قسمت پشتی دسترسی دشواری داشتند که در کابینت های کم عمق تر، وسایلی که روزانه مورد استفاده قرار می گیرند درست در دسترس شما قرار دارند.

آشپزخانه کوچک

ابزار و وسایل را کم کنید.

شعار نمی دهیم ولی حقیقتا زمانی که سطح روی کابینت را از ابزار و وسایل آشپزی خالی کنید، فضای آشپزخانه باز و روشن می شود. اگر از کابینت های مگنتی که با فشار دست باز و بسته می شوند استفاده کنید، در واقع دستگیره هایی را حذف کرده اید که می تواند خطوطی اضافی در طراحی آشپزخانه باشد. پس با این کار هم ابزارهایی را حذف کرده اید که در بزرگ شدن فضای آشپزخانه تاثیرگذار است.

آشپزخانه کوچک

در مورد سینک دولگنه باز هم فکر کنید.

افرادی که برای آشپزخانه کوچک به سراغ خرید سینک می روند، اغلب سینک های دولگنه سفارش می دهند. یک سینک بزرگ با دو لگن کاربردهای خودش را دارد، ولی اگر به سراغ سینک یک لگنه (یا یک لگن با لگنی کاسه مانند و کوچکتر) بروید، می تواند فضای بیشتری را در سطح کابینت برایتان بر جای بگذارد. این نکته برای کابینت هایی که از نظر ابعاد هم با سینک دو لگن سازگار نیستند، کاربرد بهتری دارد.

آشپزخانه کوچک

اگر سینک آشپزخانه در امتداد وسط پنجره قرار داشته و در کناره های آن هم فضای کمی وجود دارد، باید گفت در واقع این فضاها مرده و بدون استفاده هستند که کاربردی هم ندارند. زمانی که یک کابینت کوچکتر را برای نصب سینک انتخاب کنید، فضای بیشتری در کنار آن باقی می ماند که کاربرد بیشتری خواهد داشت.

به عنوان مثال زمانی که به جای سینک دو لگنه یک کابینت 90 سانتی متری از سینک یک لگنه در کابینت 60 سانتیمتری استفاده می کنید، در واقع 15 سانتیمتر از هر طرف را آزاد کرده اید. اگر فکر می کنید حتی یک لگن کوچکتر هم برای مصرف شما لازم است، به دنبال آن بگردید و در فضایی دیگر در آشپزخانه نصبش کنید که کمترین پرت فضا را داشته باشد.

آشپزخانه کوچک

ماشین ظرفشویی کوچکتر بخرید.

اغلب ماشین ظرفشویی های استاندارد عرض 60 سانتی متری دارند، ولی انواع فشرده و کوچکتر آن ها در عرض 45 سانتی متر هم تولید می شود که محبوبیت روز افزونی هم دارند.

با ذخیره کردن همان 15 سانتی متر، فضای کابینت هم بیشتر می شود. طبیعی است که ماشین ظرفشویی کوچکتر، زودتر هم پر می شود و به این معنی است که به جای انتظار یک روزه برای بیشتر شدن ظروف کثیف، آن را زودتر روشن کرده و حتی زمانی که به صورت نیمه پر شده است، ظروف را شستشو دهید. برای خانواده های کوچک این گزینه خیلی هم کارآمد است.

آشپزخانه کوچک

یخچال فریزر را به رژیم بفرستید!

ذخیره کردن فضا و انتخاب یخچال فریزر باریک تر واقعا فضای آشپزخانه کوچک را بزرگتر می کند. اغلب افراد بزرگترین یخچالی را می خواهند که در آشپزخانه شان جای می گیرد، ولی یخچال هایی با عرض 90 سانتیمتر و یا حتی بزرگتر، به جز اینکه فضای زیادی را اشغال می کنند، همیشه نامرتب بوده و یا به صورت نیمه پر استفاده می شوند.

اگر عادت ندارید زیاد آشپزی کنید، یا همیشه مواد غذایی و سبزیجات تازه می خرید، یخچالی را انتخاب کنید که عرض 74 سانتی متر و یا حتی کمتر داشته باشد. با این کار فضای بیشتری خواهید داشت که استفاده های دیگری پیدا می کند.

آشپزخانه کوچک

وسایل برقی را با هم ادغام کنید.

فکر نمی کنید که بهتر است به سراغ وسایل آشپزخانه ای بروید که کارهای متنوعی را با هم انجام می دهد؟ این وسایل که معمولا شامل ماشین ظرفشویی و یخچال هستند، به گونه ای طراحی شده اند که بصورت ترکیبی در کابینت استفاده می شوند. نتیجه این کار فضای کلی آشپزخانه را بزرگتر می کند.

آشپزخانه کوچک

بین  کابینت ها را آینه بزنید.

زمانی که در هنگام آشپزی در فضای آشپزخانه اید و وسایل و لوازم زیادی دور و برتان را گرفته استريالتصور می کنید که کوچکترین آشپزخانه ممکن را دارید. استفاده از آینه برای دیوار بین دو کابینت، روشنایی را بیشتر می کند و باعث می شود فضا خصوصا از فاصله نزدیک بزرگتر به نظر برسد. برای اینکه تاثیر بهتری داشته باشد، از شیشه و آینه های رنگی استفاده کنید که انعکاس نامحسوسی داشته باشد.

آشپزخانه کوچک

از شلف به جای کابینت دیواری استفاده کنید.

در آشپزخانه کوچک، حذف همه کابینت های بالایی کار چندان عاقلانه ای به نظر نمی رسد. ولی می توانید با حذف قسمتی از این کابینت ها، وسایل و لوازمی که به صورت روزانه استفاده می شوند را روی طبقات رو باز نگهداری کنید. وسایلی مانند ابزارهای رومیزی، شیشه های نگهداری مواد خوراکی و کتابهای آشپزی را روی شلف بگذارید. با این کار زیبایی ظاهری هم در آشپزخانه ایجاد شده، فضا بیشتر می شود و به طور کلی هرج و مرج کاهش می یابد.

البته نیازی نیست یک قسمت کلی را به شلف تبدیل کنید. درب کابینت را برداشته تا ظاهری دیگر به آن بدهید. می توانید درب را هر زمان که بخواهید سر جای خود بگذارید.

آشپزخانه کوچک

به سراغ درب کابینت شیشه ای بروید.

این روش دیگری است که بدون تغییر فضای نگهداری، آشپزخانه را بزرگ می کند. درب های صلب و تو پر کابینت را با انواع شیشه ای تعویض کنید. با اینکار ظروف زیبای درون کابینت هم دیده می شود. حتی می توانید شیشه مات استفاده کنید که در این صورت یک شمای کلی از محتویات درون کابینت از بیرون به چشم می خورد.

آشپزخانه کوچک

کابینت ها را نورپردازی کنید.

اهمیت نورپردازی خوب نیازی به گفتن ندارد و خصوصا در آشپرخانه نورپردازی آنقدر مهم است که معمولا هم به میزان کافی وجود ندارد! نور آشپزخانه معمولا تنها از منبع سقفی به درون می رسد. به زیر، بالا و حتی درون کابینت ها نور اضافه کنید تا فضا را روشن تر و بزرگتر نشان دهد. در غیر این صورت سایه های تاریک اطراف کابینت آشپزخانه را کوچکتر می کند.

برای اینکه سریعتر به نتیجه برسید، از چراغ های ال ای دی که به پریز برق وصل می شود و یا با باتری کار می کنند را به زیر کابینت بچسبانید.

آشپزخانه کوچک

کاشی دیوار را کوچک کنید.

کابینت ها مشخص شده اند و حال وقت این رسیده که به زیبایی آشپزخانه تان برسید. برای اینکه دیوار فضای آشپزخانه به ارتفاع 3 متر به نظر برسند، از کاشی های کوچک و ساده از نظر رنگ استفاده کنید که با رنگ دیوار ترکیب شوند. زمانی که این مرز دیگر بین کاشی ها و دیوار ساده رنگ شده واضح و مشخص نباشد، دیوار بلندتر نشان داده می شود و در ادامه فضای آشپزخانه هم وسیعتر به نظر می رسد.

اگر بودجه کافی دارید، می توانید کاشی ها را تا سقف هم ادامه دهید تا هیچ خط شکستی وجود نداشته باشد. دیوارپوشی از جنس استیل ظاهری مات و درخشان ایجاد می کند که مثل آینه عمل می کند و حس عمق ایجاد کرده و ظاهر وسایل برقی استیل را ادامه می دهد.

آشپزخانه کوچک

هود آشپزخانه را نپوشانید.

شاید مایل نباشید که کابینت های بالایی آشپزخانه را حذف کنید. ولی آن تکه از کابینت که هود بالای اجاق گاز را پوشانده است، معمولا کارایی چندانی ندارد. یک هود زیبا برای آشپزخانه انتخاب کنید که باید اتفاقا دیده شود و اجازه دهید یک نقطه عطف بین کابینت ها باشد. حتی این عمق کوچکی که ایجاد می شود، در بزرگ شدن فضای آشپزخانه کوچک تان تاثیرگذار است.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نوشته شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *