آسان ترین راه شستن پرده ها برای خانه تکانی عید

تاریخ بروزرسانی : ۲ اسفند ۱۳۹۵

شستن پرده‌ها یکی از سخت‌ترین مراحل خانه‌تکانی عید محسوب می‌شود به طوری که خیلی‌ها آن را کاری مردانه می‌دانند یا هزینه زیادی می‌پردازند تا خشکشویی این کار را برای آنها انجام دهد.

به‌گزارش وبلاگ ihome.ir، به نقل از چیدانه، پیش از خارج کردن گيره ها از پرده، محل قرار گيري گيره ها را روي نوار پرده با لاک علامت گذاري کنيد.

پيش از شستشو به پشت پرده خوب نگاه کنيد و در صورت پوسيدگي و رنگ پريدگي در اثر آفتاب يا نخ کش شدن بهتر است پرده جديد خريداري کنيد شست و شوي دوباره اين پرده ها تنها آنها را نخ نما تر از سابق مي کنند.
پيش از شستشو به پشت پرده خوب نگاه کنيد و آن ها را بررسي کنيد؛

حلقه‌هاي زنگ زده ميل پرده ها را مي توانيد داخل آب مخلوط با سرکه بجوشانيد تا تميز و براق شوند، در قسمت داخلي ميله پرده‌ها صابون بماليد تا گيره‌ها در هنگام نصب به راحتي داخل آن حرکت کنند. مطلب چوب پرده و يراق آلات براي داشتن يک پرده تمام عيار! به شما در انتخاب چوب پرده ي مناسب کمک مي کند.

can-i-wash-curtains-in-washing-machine

حلقه‌هاي زنگ زده ميل پرده ها را مي توانيد داخل آب مخلوط با سرکه بجوشانيد تا تميز و براق شوند

پيش از شستشو براي گردگيري پرده ها و زدودن گرد و خاک از جاروبرقي ها استفاده کنيد، در هر يک از جاروبرقي هاي خانگي، سري مخصوصي براي اين منظور قرار داده شده است. با نصب آن بر روي ميله جاروبرقي هر چند وقت يکبار پرده هاي خانه تان را گردگيري کنيد. مي توانيد براي تميز ماندن پرده ها هر چند وقت يکبار روي پرده‌ها جاروبرقي بکشيد يا با دستگاه بخارشوي روي آن را بخار دهيد. براي جلوگيري از مکش پرده به داخل جاروبرقي درجه را کم کنيد، بهتر است بين پرده و جاروبرقي از يک صفحه پلاستيکي مشبک استفاده کنيد.
پيش از شستشو براي گردگيري پرده ها و زدودن گرد و خاک از جاروبرقي ها استفاده کنيد

شما مي توانيد پرده‌هاي بدون آستر را در خانه بشوييد اما پيشنهاد مي شود شستشوي پرده‌هاي آستردار را به خشکشويي بسپاريد. پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار آويزان کنيد. به اين صورت چروک هاي موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف مي شود و ديگر نيازي به اتوکشي به مدت طولاني نخواهد بود. برخي هميشه گله مي کنند که پرده هاي حرير آن ها پس از شستن با ماشين لباس شويي هميشه چروک مي شود يک راه حل اساسي و ساده براي اين منظور استفاده از پودر صابون به جاي پودر لباس شويي است. امتحان کنيد حتما کار شما را راحت خواهد کرد.

aid1008581-728px-wash-net-curtains-step-1-version-3
پرده‌هاي بدون آستر را در خانه بشوييد اما پرده‌هاي آستردار را به خشکشويي بسپاريد

اگر پارچه نخي جديدي براي پرده هاي خانه تان تهيه کرده ايد و احتمال آب رفتن آنها وجود دارد، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک به ميزان 1 قاشق سر صاف نمک طعام در هر ليتر آب و به مدت 24 الي 48 ساعت به صورت مچاله قرار دهيد. پس از طي اين مدت زمان، پارچه را آب کشي کرده و اتو بزنيد. سپس شروع به دوختن پرده کنيد. اين کار براي پارچه هايي که احتمال رنگ دادن آنها وجود دارد نيز سبب تثبيت رنگ هاي موجود مي شود.
اگر پارچه نخي جديدي براي پرده هايتان خريديد قبل از دوخت آن را در محلول آب و نمک قرار بدهبد

curtain-1-2

براي پرده هاي توري که در اتاق خواب ها و يا نشيمن آويزان مي شوند و خيلي زود کثيف مي شوند گاهي بعد از شستشو چرک مرده و تيره مي مانند. براي جلوگيري از اين موارد چند راهکار ساده پيشنهاد مي کنيم تا پرده ها را تميزتر بشوييد:

♠ براي شستن پرده توري آن را چند بار با آب سرد بشوييد تا مقدار زيادي از خاک و دوده آن خارج شود.
♠ براي اينکه گرد و غبار کاملا از پرده هاي توري خارج شوند در آب شستشوي پرده ها مقدار کمي نمک اضافه نماييد.

♠ پرده را با پودر لباسشويي شسته و آبکشي نماييد.
♠ براي شستشوي پرده هاي تور از سفيد کننده ها استفاده نکنيد، چرا که باعث کدر شدن آنها خواهد شد. بهترين راه اضافه کردن جوش شيرين به اندازه پودر مصرفي است.

براي شستن پرده توري آن را چند بار با آب سرد بشوييد تا مقدار زيادي از خاک و دوده آن خارج شود

aid1008581-728px-wash-net-curtains-step-13-version-2

به جاي شستن پرده‌هاي بزرگ با ماشين لباسشويي، پرده ها را حداقل 2 ساعت داخل آب مخلوط با مايع شوينده خيس دهيد سپس آبکشي کنيد تا پرده ها آسيب نبينند. براي سريع تر خشک شدن پرده مي توانيد از دور خشک‌کن ماشين لباسشويي استفاده کنيد و براي خوشبو شدن و جلوگيري از الکتريسيته ساکن هم از نرم‌کننده لباس استفاده کنيد.

در نهایت براي خوشبو شدن و جلوگيري از الکتريسيته ساکن پرده ها از نرم‌کننده لباس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *